Ostróżeczka ogrodowa (Consolida ajacis) to wysoka roślina jednoroczna należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Na stanowiskach naturalnych występuje głównie na obszarze południowej i środkowej Europy, ale bywa też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Ostróżeczka ogrodowa bywa czasem mylona z ostróżką ogrodową, która jednak jest innym, bylinowym gatunkiem, zaliczanym do rodzaju ostróżka.

Roślina może dorastać nawet do ok. 1-1,2 m, ale jej odmiany ozdobne z reguły są niższe. Wiosną tworzy wzniesiony, sztywny, cienki, czasem rozgałęziony pęd, gęsto pokryty zielonymi, delikatnymi, pierzastymi liśćmi, przypominającymi liście kopru.

Ostróżeczka kwitnie od czerwca do sierpnia. Na szczytach pędów rozwijają się wtedy dość duże, filetowe, białe lub różowe kwiaty z długą ostrogą. Kwiaty zebrane są w gęste, szczytowe, groniaste kwiatostany. Roślina posiada też liczne odmiany o różnej barwie i budowie kwiatów (pojedyńcze, pełne, półpełne), ale w sprzedaży ich nasiona można spotkać zwykle w postaci mieszanki odmianowej, a nie poszczególnych odmian.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w owocostany, mające postać wielonasiennych mieszków. Znajdujące się w nich nasiona są duże i ciemne.

Wymagania i uprawa

Ostróżeczka ogrodowa mimo swojej delikatnej urody, ma dość wysokie wymagania uprawowe. Oczekuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska i żyznej, piaszczysto-gliniastej, świeżej gleby, najlepiej o obojętnym odczynie pH. Wprawdzie w ogrodach często traktowana jest po macoszemu i wysiewana w przypadkowych miejscach lub pojawia się na rabatach jako samosiejka, ale jeśli nie ma zapewnionego odpowiedniego stanowiska i żyznej gleby, będzie niska, wiotka i mało dekoracyjna.

Czasem, w żyznej glebie potrafi wyrosnąć bardzo wysoko, a wtedy pędy mogą nawet potrzebować podpór.

Ostróżeczka rozmnażana jest z nasion wysiewanych wprost do gruntu wczesną wiosną lub jesienią (wtedy wcześniej zakwitnie w kolejnym roku).

Zastosowanie

Ostróżeczka w ogrodzie najpiękniej prezentuje się na rabatach roślin typowych w ogrodach naturalistycznych. Może być zestawiana z wieloma innymi roślinami ozdobnymi w piękne, wielokolorowe grupy np. z lewkonią letnią, floksem wiechowatym, krwawnikiem pospolitym, firletką kwiecistą, margerytkami (złocień właściwy), rudbekiami, jeżówkami czy kosmosem podwójnie pierzastym. Ładnie też wygląda uprawiana w formie szpaleru wzdłuż ścieżki lub ogrodzenia.

Kwiaty ostróżeczek nadają się do ciecia, a nawet suszenia.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Consolida ajacis/anro0002/CC BY-SA 2.0http://www.ForestWander.com/CC BY-SA 3.0 us/Link, xxx