Logo
Logo

Jesienne cięcie krzewów: jak to robić, by nie żałować? Oto praktyczny poradnik

Jesienne cięcie krzewów to temat, który budzi wiele pytań wśród ogrodników. Kiedy przycinać, jakie krzewy i dlaczego? Oto kilka kluczowych wskazówek na temat jesiennego cięcia roślin w ogrodzie.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przyciąć o tej porze roku hortensję, różę, lawendę czy inne krzewy, to ten artykuł jest dla Ciebie. Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener podpowie Wam, jak przycina (lub nie) jesienią, by nie popełnić błędów. Zobaczcie FILM!

Make Your Life GreenerTen film poświęcony jest tajnikom jesiennego cięcia krzewów, wyjaśniając, dlaczego pewne działania mogą być korzystne, a inne wręcz szkodliwe dla roślin. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o swoje krzewy w chłodniejszych miesiącach, ten materiał jest właśnie dla Ciebie.

Jesienne przycinanie krzewów: oto, co musisz wiedzieć, zanim zrobisz pierwszy cięcie!

Jesień to czas, kiedy natura przygotowuje się do zimowego snu, a my, ogrodnicy, zastanawiamy się, jak odpowiednio zadbać o nasze rośliny. Czy koniec września i początek października to odpowiedni moment, by chwycić za sekator i zacząć przycinanie? Wiele krzewów, takich jak hortensje, lawendy czy róże pnące, wydaje się prosić o odświeżenie. Jednak cięcie jesienne nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Istnieją pewne zasady i terminy, które warto znać, by nie zaszkodzić naszym zielonym podopiecznym.

Zasady jesiennego cięcia

Kiedy liście zaczynają opadać, a chłodne powietrze wypełnia nasze ogrody, wielu z nas odczuwa potrzebę przycinania roślin. Jednak nie każda roślina jest gotowa na jesienne cięcie, a nieodpowiednie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Koniec września i początek października to czas, kiedy wielu ogrodników chwyci za sekator, myśląc o przycinaniu różnych krzewów – od hortensji po lawendę czy róże pnące. Niemniej jednak, cięcie jesienne ma swoje specyfiki. Istnieją pewne zasady, które warto znać, by nie zaszkodzić naszym roślinom.

Optymalny czas na ostatnie cięcie

Po pierwsze, cięcie pielęgnacyjne czy korekcyjne powinno być wykonane najpóźniej do połowy sierpnia. Dlaczego? Ponieważ cięcie krzewów w późniejszym terminie może je uszkodzić. Warto pamiętać, że przycinanie drzew i krzewów owocowych najlepiej jest wykonywać zimą lub bardzo wczesną wiosną.

Te pędy możesz przyciąć jesienią!

Jednak istnieją pewne cięcia, które możemy wykonać do połowy, a nawet końca października, jeśli pogoda jest łaskawa. Chodzi tu głównie o skracanie młodych, zielonych i niezdrewniałych pędów. Jeśli zauważysz, że Twoja roślina ma długie zielone pędy, które jeszcze nie zdrewniały, możesz je teraz przyciąć. Dzięki temu pęd zdąży zdrewnieć przed zimą, co zwiększa szansę na jego przetrwanie.

Ostrożnie z późnym cięciem

Należy jednak zachować ostrożność z późnym jesiennym cięciem, zwłaszcza w listopadzie. Rany po cięciu są bardzo wrażliwe na przymrozki, co może uszkodzić roślinę. Jeśli masz wątpliwości, jak przyciąć roślinę, lepiej poczekaj do wiosny. Wtedy dokładnie zobaczysz, które pędy przemarzły i które warto wyciąć.

Jesienne cięcie krzewów wymaga wiedzy i ostrożności. Pamiętaj o tych wskazówkach, by Twoje rośliny były zdrowe i gotowe na kolejny sezon ogrodowy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: kolaż – Olga / Adobe Stock

Autor
Jesienne cięcie krzewów: jak to robić, by nie żałować? Oto praktyczny poradnik
Jesienne cięcie krzewów: jak to robić, by nie żałować? Oto praktyczny poradnik
Make Your Life Greener

Anna Skorupska, z wykształcenia architekt krajobrazu z warszawskiej SGGW. Ogrodniczka z pokolenia na pokolenie. Projektuje i urządza ogrody od kilkunastu lat. Dzieli się z Wami swoim się bogatym doświadczeniem w uprawie roślin ogrodowych i domowych, a także wiedzą na temat projektowania i budowy ogrodów. Jej motywem przewodnim jest uczynienie świata bardziej zielonym. Jej filmy znajdziecie na YouTube na kanale Make Your Life Greener. 

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl