Logo
Logo

Roślinne rzeźby ogrodowe | Jak formować rośliny w różne kształty?

Formowanie, czyli specjalny rodzaj cięcia roślin, pozwala na uzyskanie prawdziwych perełek w naszym ogrodzie. Dzięki niemu możemy tworzyć żywe dzieła sztuki, dlatego rośliny, które w ten sposób podcinamy nazywane są roślinnymi rzeźbami ogrodowymi. Sprawdź, jak wykonywać takie cięcie i jakie rośliny najlepiej do tego wybrać.

Spis treści
Czy można mieć formowane roślinne rzeźby na balkonie i tarasie? Gdzie posadzić roślinne rzeźby ogrodowe? Sztuka japońska roślinnych rzeźb ogrodowych Modne bonsai!

Roślinne rzeźby ogrodowe dla każdego
Rośliny formowane na balkonie i tarasie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć swoje własne rzeźby ogrodowe na balkonie czy tarasie. Nawet w bardzo niewielkiej przestrzeni możemy w końcu ustawić pojemniki z krzewami ozdobnymi. Koło naszego stolika i krzeseł dla zaproszonych gości doskonale będą się sprawdzać właśnie takie rośliny, które możemy przycinać nie dopuszczając, by się nadmiernie rozrosły. Przy okazji nadajmy im pięknego kształtu i stwórzmy topiary z prawdziwego zdażenia!

Gromadzenie roślin, które przez lata zachowają swój niewielki rozmiar, to dobra metoda dla kolekcjonerów ciekawych okazów (miniaturowych odmian iglaków, krzewinek czy nawet drzew liściastych), którzy w małym ogrodzie chcieliby zmieścić ich jak najwięcej.

Roślinne rzeźby na tarasie, fot. Bosch, Flower Council Holland
Fot. Bosch, Flower Council Holland

Ogród pełen elegancji
Gdzie będą pasować roślinne rzeźby ogrodowe i od czego zacząć?

W ogrodach, w których dominują formy geometryczne, przystrzyżone rośliny, rosnące pojedynczo, w grupach, tworzące żywopłot lub zwarty szpaler, to podstawa i esencja kompozycji. Topiary i inne formowane rośliny idealnie wpasują się w ogrody nowoczesne zarówno umiejscowione blisko domu jak i w miejscach wyeksponowanych w oddaleniu – uzyskując efekt symetrycznej osi w ogrodzie, gdzie dodatkowo wykorzystamy rośliny formowane, stworzy prawdziwie elegancją przestrzeń.

Krzewy formowane pełniące funkcję rzeźb bez problemu dorównają swoim drewnianym czy kamiennym odpowiednikom

Roślinne rzeźby na tarasie, fot. Bosch, hortulus.com.pl, poradnikogrodniczy.pl Fot. Bosch, hortulus.com.pl, poradnikogrodniczy.pl

Krzewy kształtuje się nie tylko w formy kuliste lub stożkowate, ale także bardziej skomplikowane, spiralne. Warto też zaznaczyć, że niektóre gatunki roślin mają "własny kształt" i nie trzeba ich ciąć, by uzyskać kolumnę lub kulę (przykłady na zdjęciu po prawej – odmiany żywotników 'Aurscens' oraz 'Danica').

Roślinne rzeźby ogrodowe, fot. Michelle Dennis - FreeImages Fot. Michelle Dennis/FreeImages

Rzeźby roślinne były spotykane na długo wcześniej niż znane wszystkim formowane roślinny z pałaców arystokracji XVIII wielu (np. Wersal). Rośliny strzyżone na kształt kuli, stożka czy sześcianu spotykane były już w starożytności i nazywano je topiarami – nazwa ta niedawno powróciła do codziennego słownika miłośników zieleni i często funkcjonuje w dzisiejszym ogrodnictwie.

Sztuka japońska rzeźb ogrodowych
Podkreślenie naturalnego piękna roślin narzucaniem formy

Japończycy są niedoścignionym wzorem dla miłośników formowanych, roślinnych rzeźb ogrodowych. Dla ogrodów w stylu japońskim typowe są niewielkie rośliny, których pokrój upodabniany jest poprzez cięcie do wiekowych drzew.

Formy takich roślin są jednocześnie prowadzone tak, jak chce tego ogrodnik, lecz z drugiej strony mają za zadanie podkreślać piękne kształty roślin dając wrażenie, że takie właśnie stworzyła je natura.

Formowane tuja, sosna i jałowce, fot. poradnikogrodniczy

Formowane tuja, świerk i jałowiec, fot. poradnikogrodniczy Fot. www.poradnikogrodniczy.pl

Modne bonsai

  • Bonsai to karłowe drzewo lub krzew, kształtowany tak, by jego pokrój przypominał egzemplarz dojrzały, rosnący w warunkach naturalnych. Miniaturki te sadzi się w płytkiej donicy, stawia na tarasie lub wysadza do gruntu (nawet pojedyncze drzewka bonsai rosnące w ogrodzie są wielką dekoracją, mogą mieć nawet kilka metrów wysokości).
  • W mieszkaniach uprawia się często gatunki egzotyczne, a w ogrodach i na tarasach – rośliny odporne na mróz, których formowanie nie musi być bardzo precyzyjne (dębybukigrabyklonyjarzębysosnyjodłymodrzewiecyprysikijałowce).
  • Można kupić uformowane już drzewka bonsai, potem trzeba tylko systematycznie przeprowadzać korekty ich pokroju. Miniaturową roślinę można też od początku kształtować samodzielnie. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu lat. Najlepiej przeznaczyć do tego młody okaz. Każdą roślinę traktuje się indywidualnie podczas określania kształtu, jaki ma być jej ostatecznie nadany.
  • Jeżeli roślina ma rosnąć w płytkim pojemniku, jej bryłę korzeniową już w początkowej fazie uprawy trzeba kształtować na płasko. Koronę przycina się i prześwietla, a pędy i pień wygina na stelażach lub drutach (za ich pomocą można ukształtować powyginany pień). Cięcie jest dość silne, dlatego trzeba je przeprowadzać ostrożnie i z rozwagą.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło – Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Bosh, poradnikogrodniczy.pl

Autor
Roślinne rzeźby ogrodowe | Jak formować rośliny w różne kształty?
Roślinne rzeźby ogrodowe | Jak formować rośliny w różne kształty?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl