W wyniku prowadzonej selekcji uzyskano szereg cennych odmian ogrodowych cisa pośredniego, w tym liczne formy żywopłotowe i soliterowe, o zwartym i wzniesionym pokroju.
Cis pośredni (Taxus x media) 'Krzysztof' jest jedną z nich; to polska odmiana wyhodowana w połowie XX przez Bolesława Wituszyńskiego.
Jest to wyjątkowo ładny, choć aktualnie zapomniany i mocno niedoceniany krzew o kolumnowym pokroju, żółto-zielonych igłach i powolnym tempie wzrostu. Po 10 latach uprawy cis 'Krzysztof' dorasta do 1-1,2 m wysokości. Krzew u dołu jest węższy, rozszerza się ku górze. Liczne pędy są proste i sztywne.
Liście są dosyć duże, wąskie, ułożone promieniście wokół pędów i gałązek. Cechą charakterystyczną odmiany są złociste obwódki okalające brzegi płaskich zielonych igieł. Cis pośredni ‘Krzysztof’ jest odmianą męską, zatem nie tworzy nasion. W jego gęstej koronie, zwłaszcza w przypadku starszych egzemplarzy, chętnie gniazdują ptaki.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Uprawa i wymagania
Ciś pośredni 'Krzysztof' preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne. Dobrze rośnie na glebach wapiennych, o pH obojętnym lub zasadowym.
Ze względu na zwarty, kolumnowy pokrój nie wymaga przycinania, niemniej, podobnie jak wszystkie cisy, doskonale regeneruje się po cięciu. Jest to odmiana zdrowa, wykazuje pełną mrozoodporność w naszym klimacie.
Gdzie posadzić?
Cis pośredni ‘Krzysztof’ doskonale sprawdza się w niewielkich ogrodach przydomowych i osiedlowych, gdzie ze względu na brak miejsca nie można zastosować form silnie rosnących. Warto go też sadzić na działkach, cmentarzach i w parkach, w kompozycjach z innymi krzewami iglastymi. Rośliny można sadzić pojedynczo lub w formie szpalerów i żywopłotów – w rozstawie 80-100 cm.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |