Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2019
114
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

TOP 12 najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych

Wiosna to czas kwitnienia, najbardziej oczekiwany okres w sezonie, to nagroda dla ogrodnika za dobrze wykonaną pracę. Bo kwiaty są kwintesencją ogrodu i jego najpiękniejszym elementem dekoracyjnym. Wiosna, to czas, gdy przyroda budzi się do życia, to czas kwiatów.

Pierwsze kwiaty wiosny nieśmiało pojawiają się już w połowie marca, otwierając swoje pąki wraz z pierwszymi promieniami słońca. Gdy poszycie okrywa jeszcze zimowa pierzynka, kwitną już pierwsze krokusy i pierwiosnki, tworząc kolorowe dywany pod koronami drzemiących jeszcze drzew.

W kwietniu (który nie bez powodu nosi swą nazwę) codziennie, w każdym zakątku ogrodu, kwiaty eksplodują jak kolorowe fajerwerki. Kwitną już tulipany i inne cebulowe, a na krzewach pojawiają się energetyczne, złociste kwiaty forsycji i bladoróżowe ozdobne wiśnie japońskie. Im więcej kolorów, tym więcej w nas energii i radości.

Maj to pełnia kwitnienia, miesiąc radości i długich dni, pełny słońca i ciepła. Pełny jest romantycznych kolorów piwonii, olbrzymich kwiatów magnolii i hipnotyzujących zapachów bzów. Początek czerwca z eleganckimi kwiatami różaneczników to już przednówek lata i zapowiedź letniego karnawału kwiatów.

Portrety roślin

Zobacz nasze propozycje najpopularniejszych roślin ogrodowych kwitnących wiosną, zainspiruj się i posadź w swoim ogrodzie, aby wprowadzić do niego kolor, zapach i pozytywną energię. Są wśród nich rośliny cebulowe, byliny, krzewy i drzewa. Wybraliśmy gatunki trwałe, łatwe w pielęgnacji i dostępne w każdym centrum ogrodniczym.

krokusy wiosenne kwiaty fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

KROKUSY
(Crocus)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10–15 cm
Kwitnienie: marzec – kwiecień

Najlepiej wyglądają pod drzewami w nieregularnych grupach, tworząc kolorowe dywany. Aby zakwitły wiosną, ich cebule trzeba posadzić jesienią. Nie wymagają wykopywania, mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat.

pierwiosnki wiosenne kwiaty fot. Seagul - Pixabay.com
fot. Seagul - Pixabay.com

PIERWIOSNKI
(Primula)

Typ: bylina
Wysokość: 10–30 cm
Kwitnienie: marzec – maj

Łacińska nazwa pierwiosnka pochodzi od słowa Primus – wczesny. Te niewielkie byliny najlepiej prezentują się w doniczkach, na skalniakach, obrzeżach niskich rabat lub małych kępkach pod drzewami. Są łatwe w pielęgnacji i wieloletnie.

szafirki wiosenne kwiaty fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

SZAFIRKI
(Muscari)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10–20 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Urocze małe kwiatuszki szafirków, tak jak inne cebulowe, najlepiej wyglądają w grupach. Doskonale sprawdzają się jako rośliny doniczkowe oraz w bukietach. Wystarczy posadzić cebulki jesienią, aby cieszyć się kwiatami przez wiele lat.

tulipany wiosenne kwiaty fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke - Pixabay.com
fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke

TULIPANY
(Tulipa)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10–15 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe! Królują na wiosennych rabatach. Często sadzone są w towarzystwie innych wczesnych kwiatów. Latem trzeba wykopać ich cebulki i przechować, aby jesienią znowu zakopać w ogrodzie.

narcyzy wiosenne kwiaty fot. Barry chaiken - Pixabay.com
fot. Barry chaiken - Pixabay.com

NARCYZY
(Narcissus)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 20–50 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Kolejna wiosenna roślina cebulowa, słoneczna, radosna i łatwa w uprawie. Cebulki raz posadzone do ziemi kwitną co roku. Pasują zarówno do ogrodu, do doniczek, jak i do wiosennych bukietów. Od popularnej żółtej odmiany nazywane są żonkilami.

forsycja wiosenne kwiaty fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

FORSYCJA
(Forsythia intermedia)

Typ: krzew
Wysokość: 1–3 m
Kwitnienie: od połowy marca – kwiecień

Najpopularniejszy kwitnący krzew ogrodowy. Jej nagie pędy obsypują się setkami złotych kwiatów, jeszcze zanim pojawią się na nich liście. Aby zachować zwarty pokrój pędy trzeba przyciąć, ale dopiero po kwitnieniu!

bez lilak wiosenne kwiaty fot. Agamaszotsa - Pixabay.com
fot. Agamaszotsa - Pixabay.com

BEZ, LILAK
(Syringa vulgaris)

Typ: krzew
Wysokość: 1,5–6 m
Kwitnienie: maj

Popularny ogrodowy bez, zachwycający kolorem i zapachem. Niezbędny element ogrodów wiejskich. Najlepiej wygląda posadzony wzdłuż ogrodzenia. Aby w kolejnych latach kwitł obficie, po przekwitnięciu trzeba wyciąć zeschnięte kwiatostany.

magnolia wiosenne kwiaty fot. Alexas Fotos - Pixabay.com
fot. Alexas Fotos - Pixabay.com

MAGNOLIA
(Magnolia)

Typ: drzewo
Wysokość: 3–10 m
Kwitnienie: kwiecień – maj

Niekwestionowana drzewiasta królowa wiosny. Jej ogromne kwiaty przypominają kształtem tulipany. Najlepiej prezentuje się w wyeksponowanych miejscach, do małych ogrodów lepiej sadzić odmiany karłowe. Młode drzewa mogą przemarzać.

wiosenny kwiat różanecznik fot. Karsten Paulick - Pixabay.com
fot. Karsten Paulick - Pixabay.com

RÓŻANECZNIK
(Rhododendron)

Typ: krzew
Wysokość: 0,5–3 m
Kwitnienie: maj – czerwiec

Niezmiennie popularny, dostępny w setkach różnokolorowych odmianach. Najlepiej wygląda w towarzystwie innych rododendronów, azalii i innych roślin wrzosowatych. Jest wieloletni i łatwy w pielęgnacji. Wymaga kwaśnej gleby i stanowiska półcienistego.

wiosenny kwiat piwonia fot. Eric Michelat - Pixabay.com
fot. Eric Michelat - Pixabay.com

PIWONIA
(Paeonia)

Typ: bylina
Wysokość: 30–100 cm
Kwitnienie: maj – czerwiec

Róża bez kolców, efektowna i łatwa w pielęgnacji. Najlepiej wygląda na wiejskich rabatach. Nadaje się doskonale na kwiat cięty. Jest wieloletnia, jednak nie lubi przesadzania i może po tym zabiegu przez parę lat nie kwitnąć.

wiosenny kwiat krzewuszka fot. Hcast - Fotolia.com
fot. Hcast - Fotolia.com

KRZEWUSZKA
(Weigela florida)

Typ: krzew Wysokość: 1–3 m Kwitnienie: maj – czerwiec Niezwykle dekoracyjna, a przy tym niewymagająca. Dobrze rośnie na każdej glebie, najlepiej kwitnie na słońcu. W czasie kwitnienia obsypuje się setkami kwiatów w kształcie trąbek. Niekiedy powtarza kwitnienie jesienią.

wiosenny kwiat wiśnia fot.Yarachan - Pixabay.com
fot.Yarachan - Pixabay.com

WIŚNIA
(Prunus serrulata)

Typ: drzewo Wysokość: 3–10 m Kwitnienie: kwiecień – maj Japońska wiśnia ozdobna, w swojej ojczyźnie nazywana Sakura. Drzewo obsypane jest kwiatami i wygląda niezwykle dekoracyjnie. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych jak i małych ogrodach, a karłowe odmiany – w uprawie w donicy.

   
  BudujemyDom.pl
Źródło: Wiosenne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 4/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: emi-le - Pixabay.com
Może to Cię zainteresuje...
Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 12, Sentencja nr:5
Tydzień 12, Sentencja nr:5
Przy sprzyjającej pogodzie, gdy pokrywa śnieżna stopnieje i przejdą już ostre mrozy, można zacząć zdejmować zimowe okrycia wrażliwych na mróz roślin
Tydzień 12, Sentencja nr:4
Tydzień 12, Sentencja nr:4
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce - trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin
Tydzień 12, Sentencja nr:3
Tydzień 12, Sentencja nr:3
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają
Tydzień 12, Sentencja nr:2
Tydzień 12, Sentencja nr:2
Przycinamy krzewy. Warto przeprowadzić cięcie sanitarne (polega na usunięciu obumarłych, połamanych lub chorych pędów) krzewów liściastych i iglastych. Można też przycinać krzewy, które będą kwitły na pędach tegorocznych (budleje, krzewuszki, pięciorniki, wrzosy). Połowa marca jest również dobrym terminem strzyżenia żywopłotów bukszpanowych i...
Tydzień 12, Sentencja nr:1
Tydzień 12, Sentencja nr:1
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.