Logo
Logo

TOP 12 najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych

Wiosna to czas kwitnienia, najbardziej oczekiwany okres w sezonie – nagroda dla ogrodnika za dobrze wykonaną pracę. Gdy ogrody zostają obsypane wiosennymi kwiatami naprawdę widać i czuć, że przyroda budzi się do życia.

Spis treści
Jakie rośliny kwitną wiosną? Poznaj 12 najpiękniejszych!
KROKUSY (Crocus)
PIERWIOSNKI (Primula)
SZAFIRKI (Muscari)
TULIPANY (Tulipa)
NARCYZY (Narcissus)
FORSYCJA (Forsythia intermedia)
BEZ, LILAK (Syringa vulgaris)
MAGNOLIA (Magnolia)
RÓŻANECZNIK (Rhododendron)
PIWONIA (Paeonia)
KRZEWUSZKA (Weigela florida)
WIŚNIA OZDOBNA (Prunus serrulata)

Jakie rośliny kwitną wiosną? Portrety wiosennych roślin

Pierwsze kwiaty wiosny nieśmiało pojawiają się już w połowie marca, otwierając swoje pąki wraz z pierwszymi promieniami słońca. Gdy na ziemi leży jeszcze zimowa pierzynka, kwitną już pierwsze krokusy i pierwiosnki, tworząc kolorowe dywany pod koronami drzemiących jeszcze drzew.

W kwietniu (który nie bez powodu nosi swą nazwę) codziennie, w każdym zakątku ogrodu, kwiaty eksplodują jak kolorowe fajerwerki. Kwitną już tulipany i inne cebulowe, a na krzewach pojawiają się energetyczne, złociste kwiaty forsycji i bladoróżowe ozdobne wiśnie japońskie. Im więcej kolorów, tym więcej w nas energii i radości!

Maj to pełnia kwitnącego szczęścia. Miesiąc długich dni pełnych słońca i ciepła. Pełny jest romantycznych kolorów piwonii, olbrzymich kwiatów magnolii i hipnotyzujących zapachów bzów. Początek czerwca z eleganckimi kwiatami różaneczników to już przednówek lata i zapowiedź letniego karnawału kwiatów.

Zobacz nasze propozycje najpopularniejszych roślin ogrodowych kwitnących wiosną, zainspiruj się i posadź w swoim ogrodzie, aby wprowadzić do niego kolor, zapach i pozytywną energię. Są wśród nich rośliny cebulowe, byliny, krzewy i drzewa. Wybraliśmy gatunki trwałe, łatwe w pielęgnacji i dostępne w każdym centrum ogrodniczym.

KROKUSY (Crocus) Fot. blickpixel / Pixabay

KROKUSY (Crocus)

Typ: bylina
Wysokość: 10 – 30 cm
Kwitnienie: marzec – maj

Krokusy to księżniczki wiosny. Ich kwiaty rozwijają się niemalże wprost z ziemi już w marcu. Prezentują się najlepiej sadzone grupami do kilkudziesięciu cebulek. Te kolorowe dywany można aranżować pod drzewami, na skalniakach i na trawnikach nie wymagających zbyt intensywnego koszenia. W zależności od odmiany mają kolor fioletowy, niebieski, liliowy, żółty, biały.

Dowiedz się więcej o uprawie krokusów

PIERWIOSNKI (Primula) Fot. susanne1958 / Pixabay

PIERWIOSNKI (Primula)

Typ: bylina
Wysokość: 10 – 30 cm
Kwitnienie: marzec – maj

Łacińska nazwa pierwiosnka pochodzi od słowa Primus – wczesny. Te niewielkie byliny sadzone są w doniczkach, na skalniakach, obrzeżach niskich rabat lub kępkach pod drzewami. To łatwe w pielęgnacji rośliny.

Dowiedz się więcej o uprawie pierwiosnków

SZAFIRKI (Muscari)
Fot. NickyPe / Pixabay

SZAFIRKI (Muscari)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10 – 20 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Urocze małe kwiatuszki szafirków, najlepiej wyglądają w grupach. Doskonale sprawdzają się jako rośliny doniczkowe oraz w bukietach. Wystarczy posadzić cebulki jesienią, aby cieszyć się kwiatami przez wiele lat.

Dowiedz się więcej o uprawie szafirków

TULIPANY (Tulipa) Fot. tuku / Pixabay

TULIPANY (Tulipa)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10–15 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe! Królują na wiosennych rabatach. Często sadzone są w towarzystwie innych wczesnych kwiatów. Latem trzeba wykopać ich cebulki i przechować, aby jesienią znowu zakopać w ogrodzie.

Dowiedz się więcej o uprawie tulipanów

Fot. NickyPe / Pixabay

NARCYZY (Narcissus)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 20–50 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Kolejna łatwa w uprawie wiosenna roślina cebulowa. Cebulki raz posadzone do gruntu kwitną co roku. Pasują zarówno do ogrodu, do doniczek, jak i do wiosennych bukietów. Od ich popularnej żółtej odmiany nazywane są przez wielu żonkilami.

Dowiedz się więcej o uprawie narcyzów

FORSYCJA (Forsythia intermedia) Fot. manfredrichter / Pixabay

FORSYCJA (Forsythia intermedia)

Typ: krzew
Wysokość: 1 – 3 m
Kwitnienie: od połowy marca – kwiecień

Najpopularniejszy kwitnący krzew ogrodowy. Jej nagie pędy obsypują się setkami złotych kwiatów, jeszcze zanim pojawią się na nich liście. Aby zachować zwarty pokrój pędy trzeba ją przyciąć, ale dopiero po kwitnieniu!

Dowiedz się więcej o uprawie forsycji

LILAK (Syringa vulgaris) Fot. krystianwin / Pixabay

BEZ, LILAK (Syringa vulgaris)

Typ: krzew
Wysokość: 1,5 – 6 m
Kwitnienie: maj

Popularny ogrodowy bez, zachwycający kolorem i zapachem. Niezbędny element ogrodów wiejskich. Aby w kolejnych latach był obsypany kwiatami, po przekwitnięciu trzeba wyciąć zeschnięte kwiatostany.

Dowiedz się więcej o uprawie lilaka

MAGNOLIA (Magnolia) Fot. Nennieinszweidrei / Pixabay

MAGNOLIA (Magnolia)

Typ: drzewo
Wysokość: 3–10 m
Kwitnienie: kwiecień – maj

Niekwestionowana drzewiasta królowa wiosny. Jej ogromne kwiaty przypominają kształtem tulipany. Najlepiej prezentuje się w wyeksponowanych miejscach, do małych ogrodów lepiej sadzić odmiany karłowe. Młode drzewa mogą przemarzać.

Dowiedz się więcej o uprawie magnolii

Fot. zoosnow / Pixabay

RÓŻANECZNIK (Rhododendron)

Typ: krzew
Wysokość: 0,5 – 3 m
Kwitnienie: maj – czerwiec

Niezmiennie popularny, dostępny w setkach różnokolorowych odmianach. Najlepiej wygląda w towarzystwie innych rododendronów i azalii. Wymaga kwaśnej gleby i stanowiska pół-cienistego.

Dowiedz się więcej o uprawie różanecznika

PIWONIA (Paeonia) Fot. Muecke / Pixabay

PIWONIA (Paeonia)

Typ: bylina
Wysokość: 30 – 100 cm
Kwitnienie: maj – czerwiec

Róża bez kolców, efektowna i łatwa w pielęgnacji. Najlepiej wygląda na wiejskich rabatach. Nadaje się doskonale na kwiat cięty. Jest wieloletnia, jednak nie lubi przesadzania i może po tym zabiegu przez parę lat nie kwitnąć.

Dowiedz się więcej o uprawie magnolii

KRZEWUSZKA (Weigela florida) Fot. _Alicja_ / Pixabay

KRZEWUSZKA (Weigela florida)

Typ: krzew
Wysokość: 1–3 m
Kwitnienie: maj – czerwiec

Niezwykle dekoracyjna, a przy tym niewymagająca. Dobrze rośnie na każdej glebie, najlepiej kwitnie na słońcu. W czasie kwitnienia obsypuje się setkami kwiatów w kształcie trąbek. Niekiedy powtarza kwitnienie jesienią.

Dowiedz się więcej o uprawie krzewuszki

WIŚNIA (Prunus serrulata) Fot. Couleur / Pixabay

WIŚNIA OZDOBNA (Prunus serrulata)

Typ: drzewo
Wysokość: 3 – 10 m
Kwitnienie: kwiecień – maj

Japońska wiśnia piłkowana, w swojej ojczyźnie nazywana "Sakura" i jest księżniczką wiosny. Drzewo obsypuje się kwiatami i wygląda niezwykle dekoracyjnie. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych jak i małych ogrodach, a karłowe odmiany nadają się w uprawie, w donicy.

Dowiedz się więcej o uprawie wiśni

BudujemyDom.pl Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie – źródło: magazyn Budujemy Dom 4/2017, zdjęcie tytułowe: Couleuremi/Pixabay
Autor
TOP 12 najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych
TOP 12 najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość xyz

22-04-2021 11:41

Nie wszystkie zdjęcia są adekwatne do podpisów...

Gość xyz

22-04-2021 11:40

Intrygujące, ciekawe, ale niepełne, brak profesjonalizmu. Ogólnie dobre.

Gość MS

07-04-2021 15:29

piwonia ok wiosenny kwiat ale na zdjęciu to nie piwonia tylko hibiskus

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Twoja strona ogrodu