Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
494
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

TOP 12 najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych

Wiosna to czas kwitnienia, najbardziej oczekiwany okres w sezonie - nagroda dla ogrodnika za dobrze wykonaną pracę. Gdy ogrody zostają obsypane wiosennymi kwiatami naprawdę widać i czuć, że przyroda budzi się do życia.

Pierwsze kwiaty wiosny nieśmiało pojawiają się już w połowie marca, otwierając swoje pąki wraz z pierwszymi promieniami słońca. Gdy na ziemi leży jeszcze zimowa pierzynka, kwitną już pierwsze krokusy i pierwiosnki, tworząc kolorowe dywany pod koronami drzemiących jeszcze drzew.

W kwietniu (który nie bez powodu nosi swą nazwę) codziennie, w każdym zakątku ogrodu, kwiaty eksplodują jak kolorowe fajerwerki. Kwitną już tulipany i inne cebulowe, a na krzewach pojawiają się energetyczne, złociste kwiaty forsycji i bladoróżowe ozdobne wiśnie japońskie. Im więcej kolorów, tym więcej w nas energii i radości!

Maj to pełnia kwitnącego szczęścia. Miesiąc długich dni pełnych słońca i ciepła. Pełny jest romantycznych kolorów piwonii, olbrzymich kwiatów magnolii i hipnotyzujących zapachów bzów.

Początek czerwca z eleganckimi kwiatami różaneczników to już przednówek lata i zapowiedź letniego karnawału kwiatów.


Portrety wiosennych roślin

Zobacz nasze propozycje najpopularniejszych roślin ogrodowych kwitnących wiosną, zainspiruj się i posadź w swoim ogrodzie, aby wprowadzić do niego kolor, zapach i pozytywną energię. Są wśród nich rośliny cebulowe, byliny, krzewy i drzewa. Wybraliśmy gatunki trwałe, łatwe w pielęgnacji i dostępne w każdym centrum ogrodniczym.

KROKUSY (Crocus)Fot. blickpixel / Pixabayxxx

KROKUSY (Crocus)

Typ: bylina
Wysokość: 10 – 30 cm
Kwitnienie: marzec – maj

Krokusy to księżniczki wiosny. Ich kwiaty rozwijają się niemalże wprost z ziemi już w marcu. Prezentują się najlepiej sadzone grupami do kilkudziesięciu cebulek. Te kolorowe dywany można aranżować pod drzewami, na skalniakach i na trawnikach nie wymagających zbyt intensywnego koszenia. W zależności od odmiany mają kolor fioletowy, niebieski, liliowy, żółty, biały.

PIERWIOSNKI (Primula)Fot. susanne1958 / Pixabay

PIERWIOSNKI (Primula)

Typ: bylina
Wysokość: 10 – 30 cm
Kwitnienie: marzec – maj

Łacińska nazwa pierwiosnka pochodzi od słowa Primus – wczesny. Te niewielkie byliny sadzone są w doniczkach, na skalniakach, obrzeżach niskich rabat lub kępkach pod drzewami. To łatwe w pielęgnacji rośliny.

SZAFIRKI (Muscari)
Fot. NickyPe / Pixabay

 SZAFIRKI (Muscari)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10 – 20 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Urocze małe kwiatuszki szafirków, najlepiej wyglądają w grupach. Doskonale sprawdzają się jako rośliny doniczkowe oraz w bukietach. Wystarczy posadzić cebulki jesienią, aby cieszyć się kwiatami przez wiele lat.

TULIPANY (Tulipa)Fot. tuku / Pixabay

TULIPANY (Tulipa)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 10–15 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe! Królują na wiosennych rabatach. Często sadzone są w towarzystwie innych wczesnych kwiatów. Latem trzeba wykopać ich cebulki i przechować, aby jesienią znowu zakopać w ogrodzie.

Fot. NickyPe / Pixabay

NARCYZY (Narcissus)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 20–50 cm
Kwitnienie: kwiecień – maj

Kolejna łatwa w uprawie wiosenna roślina cebulowa. Cebulki raz posadzone do gruntu kwitną co roku. Pasują zarówno do ogrodu, do doniczek, jak i do wiosennych bukietów. Od ich popularnej żółtej odmiany nazywane są przez wielu żonkilami.

FORSYCJA (Forsythia intermedia)Fot. manfredrichter / Pixabay

 FORSYCJA (Forsythia intermedia)

Typ: krzew
Wysokość: 1 – 3 m
Kwitnienie: od połowy marca – kwiecień

Najpopularniejszy kwitnący krzew ogrodowy. Jej nagie pędy obsypują się setkami złotych kwiatów, jeszcze zanim pojawią się na nich liście. Aby zachować zwarty pokrój pędy trzeba ją przyciąć, ale dopiero po kwitnieniu!

LILAK (Syringa vulgaris)Fot. krystianwin / Pixabay

 BEZ, LILAK (Syringa vulgaris)

Typ: krzew
Wysokość: 1,5 – 6 m
Kwitnienie: maj

Popularny ogrodowy bez, zachwycający kolorem i zapachem. Niezbędny element ogrodów wiejskich. Aby w kolejnych latach był obsypany kwiatami, po przekwitnięciu trzeba wyciąć zeschnięte kwiatostany.

MAGNOLIA (Magnolia)Fot. Nennieinszweidrei / Pixabay

MAGNOLIA (Magnolia)

Typ: drzewo
Wysokość: 3–10 m
Kwitnienie: kwiecień – maj

Niekwestionowana drzewiasta królowa wiosny. Jej ogromne kwiaty przypominają kształtem tulipany. Najlepiej prezentuje się w wyeksponowanych miejscach, do małych ogrodów lepiej sadzić odmiany karłowe. Młode drzewa mogą przemarzać.

Fot. zoosnow / Pixabay

RÓŻANECZNIK (Rhododendron)

Typ: krzew
Wysokość: 0,5 – 3 m
Kwitnienie: maj – czerwiec

Niezmiennie popularny, dostępny w setkach różnokolorowych odmianach. Najlepiej wygląda w towarzystwie innych rododendronów i azalii. Wymaga kwaśnej gleby i stanowiska pół-cienistego.

PIWONIA (Paeonia)Fot. Muecke / Pixabay

PIWONIA (Paeonia)

Typ: bylina
Wysokość: 30 – 100 cm
Kwitnienie: maj – czerwiec

Róża bez kolców, efektowna i łatwa w pielęgnacji. Najlepiej wygląda na wiejskich rabatach. Nadaje się doskonale na kwiat cięty. Jest wieloletnia, jednak nie lubi przesadzania i może po tym zabiegu przez parę lat nie kwitnąć.

KRZEWUSZKA (Weigela florida)Fot. _Alicja_ / Pixabay

KRZEWUSZKA (Weigela florida)

Typ: krzew
Wysokość: 1–3 m
Kwitnienie: maj – czerwiec

Niezwykle dekoracyjna, a przy tym niewymagająca. Dobrze rośnie na każdej glebie, najlepiej kwitnie na słońcu. W czasie kwitnienia obsypuje się setkami kwiatów w kształcie trąbek. Niekiedy powtarza kwitnienie jesienią.

WIŚNIA (Prunus serrulata)Fot. Couleur / Pixabay

WIŚNIA (Prunus serrulata)

Typ: drzewo
Wysokość: 3 – 10 m
Kwitnienie: kwiecień – maj

Japońska wiśnia ozdobna, w swojej ojczyźnie nazywana "Sakura" i jest księżniczką wiosny. Drzewo obsypuje się kwiatami i wygląda niezwykle dekoracyjnie. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych jak i małych ogrodach, a karłowe odmiany nadają się w uprawie, w donicy.

 Zdjęcie główne: emi-le/Pixabay

BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 4/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: emi-le/Pixabay.

 


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu