Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
21
Do góry

Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio

Nie masz ogrodu? Żaden problem! Sadzenie cebulek kwiatowych w doniczkach pozwala Ci cieszyć się pięknymi kwiatami już wczesną wiosną, nawet jeśli nie masz ogrodu. Będą one idealnie pasować do każdego balkonu lub patio, bez względu na jego wielkość. 

Jeśli wczesną wiosną chcesz mieć na swoim balkonie lub patio kwiaty, masz szczęście! A to dlatego, że cebulki kwiatowe zwiastują wiosnę jako pierwsze i wspaniale prezentują się w doniczkach. Jeśli posadzisz cebulki kwiatowe jesienią, możesz liczyć na to, że wiosną Twój balkon lub patio wypełni się kolorami tęczy.

Jak sadzić cebulki kwiatowe do doniczek na balkon i patio

Cebulki kwiatowe dobrze się czują w doniczkach, ale jak należy je sadzić? Ważne jest, aby doniczki były wystarczająco głębokie i miały otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody.

  • Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka.
  • W celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody, ułóż na dnie warstwę drenażu – mogą to być kawałki starych doniczek, granulat ceramiczny lub żwir.
  • Posyp kawałki doniczek, granulki lub żwir warstwą ziemi – najlepiej kompostowej do roślin doniczkowych.
  • Posadź cebulki w ziemi. Aby uzyskać kolorowy efekt, posadź więcej cebulek, niż zazwyczaj. W doniczkach cebulki można sadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki.
  • Na cebulkach ułóż warstwę kompostu doniczkowego i mocno ją uklep.
  • Ostatni krok to podlanie cebulek.

Zimowa pielęgnacja cebulek w doniczkach na balkonie lub patio

Odpowiednia ilość wilgoci stymuluje wzrost i kwitnienie cebulek kwiatowych. Koniecznie ochroń doniczki przed mrozem, owijając je słomą lub folią bąbelkową. W przypadku bardzo niskich temperatur można je również umieścić w szopie lub przy ścianie domu i przykryć kocem.

Kiedy wiosną cebulki zaczną rosnąć, nie pozwól im wyschnąć.

O czym pamiętać sadząc cebulki kwiatowe na balkonie lub patio

Uwaga na wiatr

W doniczkach sprawdzają się wszystkie gatunki cebulek. Jeśli doniczka stoi w bardzo wietrznym miejscu, posadź w niej niższe kwiaty cebulowe, takie jak krokusy, cebulice syberyjskie (Scilla), śnieżniki (Chionodoxa), szafirki (Muscari) czy miniaturowe żonkile (Narcissus). Są to niskie rośliny, odporne na silne podmuchy wiatru.

Kolory – przemyślana kompozycja

Jeśli chcesz uzyskać jednolity efekt kolorystyczny, posadź dużo cebulek tego samego gatunku. Rośliny cebulowe najlepsze na tworzenie tzw. łanów, to tulipany (Tulipa), hiacynty (Hyacinthus) i żonkile (Narcissus). Zapewnią niezwykle barwny efekt, zachwycając swoimi kwiatami w żółtym, czerwonym, pomarańczowym, różowym, fioletowym i białym kolorze.

Kwiaty cebulowe występują one zarówno w jaskrawych, jak i pastelowych odcieniach, a niektóre mogą być nawet dwukolorowe! Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i daj się zaskoczyć ich cudownymi kwiatami

Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb
Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb
Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb

Sadzenie "na lazanię"

Jeśli chcesz cieszyć się pięknem kwiatów dłużej, posadź je "na lazanię". Metoda ta polega na sadzeniu cebulek w warstwach, jedna na drugiej, podobnie jak w lazanii. Rośliny, które kwitną najwcześniej, pojawią się jako pierwsze. Po nich zakwitną te nieco późniejsze. Dzięki takiemu sukcesywnemu kwitnieniu można cieszyć się widokiem kwiatów od stycznia nawet do maja.

Tekst i zdjęcia: iBulb


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 10, Sentencja nr:5
Tydzień 10, Sentencja nr:5
W połowie marca można usunąć osłony i rozgarnąć kopczyki, które zimą chroniły krzewy ogrodowe przed mrozem. Osłony warto jednak mieć pod ręką w razie nawrotu przymrozków.
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Sprawdzamy okrycia zimowe roślin. Jeśli uległy zniszczeniu – naprawiamy je. Podczas odwilży podlewamy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Tydzień 10, Sentencja nr:3
Tydzień 10, Sentencja nr:3
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiewka, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Przesadźmy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Możemy je też zasilić nawozem.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu