Logo
Logo

Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio | Jak je uprawiać, by długo kwitły?

Nie masz ogrodu? Żaden problem! Sadzenie cebulek kwiatowych w doniczkach pozwala Ci cieszyć się pięknymi kwiatami już wczesną wiosną, nawet jeśli nie masz ogrodu. Będą one idealnie pasować do każdego balkonu lub patio, bez względu na jego wielkość. 

Spis treści
Jak sadzić cebulki kwiatowe do doniczek? Jak pielęgnować cebulki w zimie? O czym pamiętać sadząc cebulki kwiatowe na balkonie? Uważaj na wiatr! Przemyśl kolory Posadź "na lazanię"!
Jeśli wczesną wiosną chcesz mieć na swoim balkonie lub patio kwiaty, masz szczęście! A to dlatego, że cebulki kwiatowe zwiastują wiosnę jako pierwsze i wspaniale prezentują się w doniczkach. Jeśli posadzisz cebulki kwiatowe jesienią, możesz liczyć na to, że wiosną Twój balkon lub patio wypełni się kolorami tęczy.

Jak sadzić cebulki kwiatowe do doniczek na balkon i patio

Cebulki kwiatowe dobrze się czują w doniczkach, ale jak należy je sadzić? Ważne jest, aby doniczki były wystarczająco głębokie i miały otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody.

  • Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka.
  • W celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody ułóż na dnie warstwę drenażu – mogą to być kawałki starych doniczek, granulat ceramiczny lub żwir.
  • Posyp kawałki doniczek, granulki lub żwir warstwą ziemi – najlepiej kompostowej do roślin doniczkowych.
  • Posadź cebulki w ziemi. Aby uzyskać kolorowy efekt, posadź więcej cebulek, niż zazwyczaj. W doniczkach cebulki można sadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki.
  • Na cebulkach ułóż warstwę kompostu doniczkowego i mocno ją uklep.
  • Ostatni krok to podlanie cebulek.

Zimowa pielęgnacja cebulek w doniczkach na balkonie lub patio

Odpowiednia ilość wilgoci stymuluje wzrost i kwitnienie cebulek kwiatowych. Koniecznie ochroń doniczki przed mrozem, owijając je słomą lub folią bąbelkową. W przypadku bardzo niskich temperatur można je również umieścić w szopie lub przy ścianie domu i przykryć kocem.

Kiedy wiosną cebulki zaczną rosnąć, nie pozwól im wyschnąć.

 
 

O czym pamiętać sadząc cebulki kwiatowe na balkonie lub patio

Uwaga na wiatr

W doniczkach sprawdzają się wszystkie gatunki cebulek. Jeśli doniczka stoi w bardzo wietrznym miejscu, posadź w niej niższe kwiaty cebulowe, takie jak krokusy, cebulice syberyjskie (Scilla), śnieżniki (Chionodoxa), szafirki (Muscari) czy miniaturowe żonkile (Narcissus). Są to niskie rośliny, odporne na silne podmuchy wiatru.

Kolory – przemyślana kompozycja

Jeśli chcesz uzyskać jednolity efekt kolorystyczny, posadź dużo cebulek tego samego gatunku. Rośliny cebulowe najlepsze na tworzenie tzw. łanów, to tulipany (Tulipa), hiacynty (Hyacinthus) i żonkile (Narcissus). Zapewnią niezwykle barwny efekt, zachwycając swoimi kwiatami w żółtym, czerwonym, pomarańczowym, różowym, fioletowym i białym kolorze.

Kwiaty cebulowe występują one zarówno w jaskrawych, jak i pastelowych odcieniach, a niektóre mogą być nawet dwukolorowe! Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i daj się zaskoczyć ich cudownymi kwiatami

Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb
Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb
Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb

Sadzenie "na lazanię"

Jeśli chcesz cieszyć się pięknem kwiatów dłużej, posadź je "na lazanię". Metoda ta polega na sadzeniu cebulek w warstwach, jedna na drugiej, podobnie jak w lazanii. Rośliny, które kwitną najwcześniej, pojawią się jako pierwsze. Po nich zakwitną te nieco późniejsze. Dzięki takiemu sukcesywnemu kwitnieniu można cieszyć się widokiem kwiatów od stycznia nawet do maja.

Tekst i zdjęcia: iBulb

Autor
Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio | Jak je uprawiać, by długo kwitły?
Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio | Jak je uprawiać, by długo kwitły?
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kwiaty_na_balkon