Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
23
Okazje

Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio

Nie masz ogrodu? Żaden problem! Sadzenie cebulek kwiatowych w doniczkach pozwala Ci cieszyć się pięknymi kwiatami już wczesną wiosną, nawet jeśli nie masz ogrodu. Będą one idealnie pasować do każdego balkonu lub patio, bez względu na jego wielkość. 

 

Jeśli wczesną wiosną chcesz mieć na swoim balkonie lub patio kwiaty, masz szczęście! A to dlatego, że cebulki kwiatowe zwiastują wiosnę jako pierwsze i wspaniale prezentują się w doniczkach. Jeśli posadzisz cebulki kwiatowe jesienią, możesz liczyć na to, że wiosną Twój balkon lub patio wypełni się kolorami tęczy.

Jak sadzić cebulki kwiatowe do doniczek na balkon i patio

Cebulki kwiatowe dobrze się czują w doniczkach, ale jak należy je sadzić? Ważne jest, aby doniczki były wystarczająco głębokie i miały otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody.

  • Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka.
  • W celu zapewnienia właściwego odprowadzania wody, ułóż na dnie warstwę drenażu – mogą to być kawałki starych doniczek, granulat ceramiczny lub żwir.
  • Posyp kawałki doniczek, granulki lub żwir warstwą ziemi – najlepiej kompostowej do roślin doniczkowych.
  • Posadź cebulki w ziemi. Aby uzyskać kolorowy efekt, posadź więcej cebulek, niż zazwyczaj. W doniczkach cebulki można sadzić bliżej siebie niż w ogrodzie, jednak nie dalej, niż na odległość średnicy każdej cebulki.
  • Na cebulkach ułóż warstwę kompostu doniczkowego i mocno ją uklep.
  • Ostatni krok to podlanie cebulek.

Zimowa pielęgnacja cebulek w doniczkach na balkonie lub patio

Odpowiednia ilość wilgoci stymuluje wzrost i kwitnienie cebulek kwiatowych. Koniecznie ochroń doniczki przed mrozem, owijając je słomą lub folią bąbelkową. W przypadku bardzo niskich temperatur można je również umieścić w szopie lub przy ścianie domu i przykryć kocem.

Kiedy wiosną cebulki zaczną rosnąć, nie pozwól im wyschnąć.

O czym pamiętać sadząc cebulki kwiatowe na balkonie lub patio

Uwaga na wiatr

W doniczkach sprawdzają się wszystkie gatunki cebulek. Jeśli doniczka stoi w bardzo wietrznym miejscu, posadź w niej niższe kwiaty cebulowe, takie jak krokusy, cebulice syberyjskie (Scilla), śnieżniki (Chionodoxa), szafirki (Muscari) czy miniaturowe żonkile (Narcissus). Są to niskie rośliny, odporne na silne podmuchy wiatru.

Kolory – przemyślana kompozycja

Jeśli chcesz uzyskać jednolity efekt kolorystyczny, posadź dużo cebulek tego samego gatunku. Rośliny cebulowe najlepsze na tworzenie tzw. łanów, to tulipany (Tulipa), hiacynty (Hyacinthus) i żonkile (Narcissus). Zapewnią niezwykle barwny efekt, zachwycając swoimi kwiatami w żółtym, czerwonym, pomarańczowym, różowym, fioletowym i białym kolorze.

Kwiaty cebulowe występują one zarówno w jaskrawych, jak i pastelowych odcieniach, a niektóre mogą być nawet dwukolorowe! Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i daj się zaskoczyć ich cudownymi kwiatami

Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb
Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb
Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb Cebulki kwiatowe na balkonie lub patio, fot. iBulb

Sadzenie "na lazanię"

Jeśli chcesz cieszyć się pięknem kwiatów dłużej, posadź je "na lazanię". Metoda ta polega na sadzeniu cebulek w warstwach, jedna na drugiej, podobnie jak w lazanii. Rośliny, które kwitną najwcześniej, pojawią się jako pierwsze. Po nich zakwitną te nieco późniejsze. Dzięki takiemu sukcesywnemu kwitnieniu można cieszyć się widokiem kwiatów od stycznia nawet do maja.

Tekst i zdjęcia: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu