Logo
Logo
Okazje

Jak urządzić patio? |10 prostych pomysłów

Patio to wewnętrzny dziedziniec w willach i domach, który współcześnie oznacza też balkon, altanę w ogrodzie, taras, czy po prostu niewielki podłużny ogródek lokatorski. Pewnie wielu z was zastanawia się, jak w łatwy sposób urządzić patio. Mamy dla was kilka ciekawych propozycji. 

 

Patio zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów i właśnie to sprawia, że każdy krok w aranżacji tej przestrzeni jest decydujący. Jednak warto pamiętać, że czasem potrzeba naprawdę niewiele, by stworzyć klimatyczne miejsce. Wystarczyć mogą stylowe meble ogrodowe i kilka donic z roślinami. 

Jak urządzić patio? 

Patio powinno korespondować z architekturą domu i stylem całego ogrodu. Najważniejsze, by w aranżacji zachować umiar i pamiętać, że na niewielkiej przestrzeni bardzo łatwo o chaos. Dlatego najlepiej trzymać się trzech zasad

  1. Po pierwsze, warto zastanowić się, jaką funkcję będzie pełnić patio. Być może ma być to wnętrze ogrodowe przeznaczone do wypoczynku, a może jedynie pełnić rolę strefy przejściowej między domem a ogrodem zewnętrznym. W obu przypadkach potrzebne będzie zupełnie inne wyposażenie. W pierwszym wariancie niezbędne będą meble ogrodowe, w drugim wystarczą rośliny i trochę detali np. klimatyczne punktowe oświetlenie i odpowiednia nawierzchnia. 
  2. Jak już wspominaliśmy, styl patio zależy w głównej mierze od stylu domu. Tutaj liczy się przede wszystkim spójność. Patio przy nowoczesnej zabudowie powinno być minimalistyczne, zaś patio przy domu w stylu rustykalnym daje większą swobodę w komponowaniu nasadzeń. 
  3. Pierwotnie mianem patio określany był wewnętrzny dziedziniec budynku. Wobec tego strefa ta ma zarówno cechy przestrzeni otwartej (ogrodu), jak i zamkniętej (wnętrza domu). To dlatego często patio przypomina pokój. Projektując, warto o tym pamiętać i starać się stworzyć przytulne wnętrze. 
Przytulny charakter patio nadają nie tylko meble, ale także dodatki np. wiklinowe siedziska, poduszki, czy dywany

W niemal każdym patio znajdzie się też miejsce na kominek, który dosłownie i w przenośni ociepli każde wnętrze! 
Rolę patio może pełnić altana, w której rośliny posadzone są w donicach. Nie trzeba wcale planować skomplikowanych rabat. 

Na tej wizualizacji trawnik pełni funkcję dywanu. Nad strefą jadalnianą rozciąga się szklany dach, dzięki czemu przestrzeń ta jest doświetlona. Korzystają na tym przede wszystkim rośliny! 
W tym przypadku patio to jedynie przeszklony korytarz, ale trzeba przyznać, że wygląda niesamowicie! Dzięki dużemu dostępowi światła na ścianie z powodzeniem rozwijają się pnącza, a nawierzchnia w postaci prostokątnych płyt tylko dodaje głębi i idealnie wpisuje się w charakter architektury. 

Jeśli chcemy stworzyć patio z prawdziwego zdarzenia, musimy pamiętać, że podstawą jest światło. W przeciwnym razie nie możemy spodziewać się, że nasze rośliny odwdzięczą nam się pięknym wzrostem. Na powyższym zdjęciu widać, jak doskonale radzą sobie rośliny w dobrze nasłonecznionym wnętrzu. To one tworzą kameralny nastrój. 


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcia tytułowe: andre casti, mel_88 / Pixabay
Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu