Tulipany w doniczkach | Jak o nie dbać, by kwitły jak najdłużej?

Wiosna uważana jest za najpiękniejszą porę roku. Pojawiające się piękne, wiosenne kwiaty nastrajają optymistycznie, szczególnie wtedy, gdy zima była długa i mroźna. Pierwsze kwiaty tulipanów pojawiają się w ogrodzie w marcu i kwietniu, ale już lutym możemy cieszyć się ich urodą we własnym domu. Tulipany w doniczkach można kupić już na przedwiośniu. Warto ustawić je w domu, by wprowadzić wiosnę do wnętrza.

Posłuchaj
00:00
95
Spis treści
Czy tulipany posadzone wiosną zakwitną? Jak pędzić tulipany w domu? Co to jest tulipan preparowany? Czy tulipany można hodować w domu? Co zrobić, by kwitły jak najdłużej?

Kiedy kwitną doniczkowe tulipany?

Najpopularniejszymi i najbardziej cenionymi kwiatami wiosennymi są rośliny cebulowe, zdobiące nasze ogrody już od wczesnej wiosny. Wśród nich pierwsze miejsce zajmują tulipany, mogące pochwalić się imponującą liczbą atrakcyjnych odmian. Aby móc cieszyć się wiosną pięknymi kwiatami tulipanów, należy ich cebulki posadzić w ogrodzie już jesienią.

Jeśli jednak nie chcemy czekać na ich kwiaty do połowy marca (termin kwitnienia odmian botanicznych), możemy spróbować podjąć się uprawy tulipanów w doniczce. W ten sposób uzyskamy kwiaty w lutym lub w marcu, a jeśli zabierzemy się do tego odpowiednio wcześnie, to nawet w styczniu.

Taka przyspieszona uprawa nazywa się pędzeniem i powinna rozpocząć się w podobnym czasie, co „klasyczna uprawa” w ogrodzie czyli jesienią. Jest to bardzo ważne, gdyż cebule tulipanów potrzebują ok. 3-4 miesięcznego okresu przechłodzenia w niskiej temperaturze (0-9°C), aby móc zakwitnąć.

Uprawa tulipanów w doniczkach
Fot. iBulb
pędzenie cebul tulipanów fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland

Pędzenie cebul tulipanów

Do pędzenia nadają się jedynie duże, zdrowe i nieuszkodzone mechanicznie cebule, najlepiej z odmian karłowych wys. ok. 30 cm. (np. tulipany z grupy Triumph lub grupy pojedynczych wczesnych oraz tulipany botaniczne np. mieszańce z grup Kaufmanniana, Fosteriana lub Greigii).

Tulipany odmian wysokich nie sprawdzą się w uprawie doniczkowej, gdyż ich pędy nadmiernie się wyciągają i po krótkim czasie kwiaty przestają być atrakcyjne – zaczynają się przewieszać.

Cebule tulipanów przeznaczonych do pędzenia, należy posadzić w październiku do dość dużej donicy, wypełnionej przepuszczalną, lekko kwaśną ziemią kwiatową z dodatkiem piasku. Spód naczynia powinien posiadać odpływ i warstwę drenażu, dzięki czemu rośliny nie będą narażone na zalanie.

Cebule należy sadzić w doniczce dość gęsto (nawet co 3-4 cm.), umieszczając w podłożu płycej niż w ogrodzie czyli na ok. 2/3 ich wysokości (wierzchołek cebuli powinien znajdować się tuż nad powierzchnią ziemi). Doniczkę z cebulkami umieszcza się na tarasie lub w ogrodzie aż do czasu nadejścia przymrozków. W tym okresie cebule będą mogły się wstępnie ukorzenić, dzięki czemu staną się silniejsze i wydadzą ładniejsze kwiaty.

Późną jesienią donicę dołujemy w ogrodzie, zabezpieczając przed mrozem włókniną bądź stroiszem lub umieszczamy w przewiewnym, chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 0-5°C. Po ok. 3-4 miesiącach, doniczkę przenosimy w cieplejsze (ok. 10°C), ale nadal ciemne miejsce, a po ok. tygodniu, kiedy pędy osiągną ok. 5-8 cm. wys., wnosimy do mieszkania i systematycznie podlewamy.

Uprawa tulipanów w doniczkach
Fot. iBulb
Uprawa tulipanów w doniczkach
Fot. iBulb
Uprawa tulipanów w doniczkach
Fot. iBulb
Uprawa tulipanów w doniczkach
Fot. iBulb
doniczkowe tulipany fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania
tulipan w doniczce fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland
tulipany w domu fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania
tulipany w domu fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania

Cebule preparowane

Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami tulipanów w doniczkach, powinniśmy rozpocząć ich uprawę już jesienią, ale jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić, możemy spróbować uprawy cebul preparowanych (przechowywane na sucho w odpowiednich temperaturach oraz schładzane i przygotowywane do sadzenia we właściwy sposób, zwykle wg. metody pędzenia +5°C "na sucho"), które po posadzeniu w doniczce mogą zakwitnąć już po ok. 2 miesiącach.

Ten rodzaj cebul nadaje się także do pędzenia w naczyniu z wodą. Niestety, preparowane cebule zakwitają zwykle tylko raz, więc po przekwitnięciu nie ma sensu wysadzać ich do ogrodu.

Jeśli jednak również na taki rodzaj uprawy nie bardzo mamy już czas, możemy kupić w sklepach „gotowe”, kwitnące tulipany w doniczce, a nawet całe kompozycje roślin cebulowych. Aby jednak przez jakiś czas mogły pozostać ozdobą naszego mieszkania, należy o nie w odpowiedni sposób zadbać.

ogród na co dzień / YouTube


Pielęgnacja tulipanów w doniczkach

Kwitnienie tulipanów jest spektakularne, ale dość krótkie, gdyż na ogół nie trwa dłużej niż kilkanaście. Aby jednak nie skończyło się jeszcze wcześniej, o rośliny w doniczkach trzeba odpowiednio zadbać.

Światło i temperatura | Jakich warunków potrzebują doniczkowe tulipany?
Przede wszystkim należy zapewnić im bardzo jasne, przewiewne i stosunkowo chłodne miejsce (np. w pobliżu rozszczelnionego okna), oddalone od kaloryferów oraz innych źródeł ciepła (np. kominka, pieca). Przy braku dostatecznej ilości światła oraz w zbyt ciepłym pomieszczeniu, pędy tulipanów będą się nadmiernie wydłużały, a rozwijające się kwiaty będą małe i słabo wybarwione.

Podlewanie | Jak często podlewać tulipany w doniczkach?
Tulipany kwitnące w doniczkach należy też systematycznie, ale niezbyt obficie podlewać, pilnując jednocześnie, aby nadmiar wody nie zalegał na podstawce, gdyż mogłoby to doprowadzić do gnicia cebul. W pobliżu roślin warto też umieścić nawilżacz powietrza lub ustawić doniczkę na mokrych kulkach keramzytu, gdyż wilgotne powietrze korzystnie wpływa na wzrost i rozwój tulipanów, a także bardzo poprawia wygląd samych kwiatów.

Po kwitnieniu | Co zrobić z przekwitniętymi tulipanami w doniczkach?
Przekwitające kwiatostany tulipanów należy systematycznie usuwać. Kiedy rośliny całkiem przekwitną, a ich liście zaschną, cebulki trzeba wyjąć z doniczki, oczyścić z ziemi i umieścić w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Cebule tulipanów uprawianych w doniczce, nie nadają się do ponownego pędzenia, gdyż są zbyt osłabione, ale z powodzeniem można je wysadzić jesienią w ogrodzie i cieszyć się ich kwiatami wiosną w kolejnym sezonie (z wyjątkiem cebul preparowanych).

Ogród z donicami | 20 pomysłów na rośliny w pojemnikach
Zobacz galerię (20 zdjęć)
20 zdjęć
Zobacz galerię

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Flora Dania

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Tulipan Tulipa

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści