Jak stworzyć miejski ogród pełen wiosennych roślin cebulowych

Jak stworzyć miejski ogród pełen roślin cebulowych fot. iBulb

Czy możliwości miejskiego ogrodu są ograniczone? Absolutnie nie! Wszystkie piękne rośliny, które możesz w nim posadzić sprawią Ci wiele radości. Jeśli posadzisz kwiaty cebulowe jesienią, wczesną wiosną Twój kolorowy ogród wyróżni się, olśniewając żywymi barwami kwiatów.

Posłuchaj
00:00
23

Z czym kojarzy się miejski ogród? Najczęściej z małą powierzchnią z mnóstwem płytek i niewielką ilość słonecznego światła. Właśnie z tym na ogół muszą się zmagać miejscy ogrodnicy. Można pomyśleć, że w takich warunkach żadna roślina nie ma szans na przetrwanie. Warto wiedzieć, że takie kwiaty cebulowe jak narcyzy, tulipany i hiacynty sprawią, że nawet mały ogród w samym środku miasta będzie wyglądał wyjątkowo pięknie?

Kwitnące wczesną wiosną rośliny nie potrzebują zbyt dużo miejsca, a niektóre ich odmiany wspaniale rozkwitają także w cieniu.

Sadzenie "na lazanię"

Doskonałym sposobem na ograniczoną ilość miejsca na rabacie jest sadzenie roślin w grupach. W przypadku roślin cebulowych, można je sadzić tzw. metodą „na lazanię”. Metoda ta polega na sadzeniu cebulek warstwami, jedna na drugiej, podobnie jak w lazanii. Dzięki temu cebulki, które zakwitają wcześnie, na przykład krokusy, pojawią się jako pierwsze, a po nich rozkwitają kolejne gatunki. Takie sukcesywne kwitnienie oznacza, że rezultaty można podziwiać przez długi czas: od lutego/marca aż do maja.

Jak stworzyć miejski ogród pełen wiosennych roślin cebulowych fot. iBulb

Fot. iBulb

Doniczki z roślinami cebulowymi

Jeśli w Twoim miejskim ogrodzie nie ma typowych rabat, ale jest patio, rozważ posadzenie cebulek w dużych donicach lub skrzyniach. W takim przypadku ważne jest, aby pojemnik był wystarczająco głęboki i miał otwory w dnie, umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Doniczka powinna być co najmniej trzy razy wyższa niż cebulka. Aby uzyskać piękny efekt, posadź więcej cebulek, niż należałoby wykorzystać w przypadku rabaty. W doniczkach cebulki można sadzić blisko siebie, ale nie dalej niż na odległość średnicy każdej cebulki.

Zawilec gajowy i kamasja fot. iBulb

Fot. iBulb

1 – zawilec gajowy, 2 – kamasja

Odmiany cieniolubne

Do zacienionych ogrodów słońce wpada nie więcej niż na kilka godzin dziennie; panuje tam półcień lub głęboki cień. Takie ogrody są niesłusznie nazywane "trudnymi". Ale nawet wśród roślin cebulowych znajdziemy takie, które mogą rosnąć w takich warunkach. Doskonałym przykładem jest zawilec gajowy (Anemone nemorosa), kamasja (Camassia), śnieżnik (Chionodoxa) czy szachownica perska (Fritillaria persica).

Ze względu na to, że to rośliny, które mają przede wszystkim efektowne kwiaty, a nie liście, najlepiej gdy będą im towarzyszyć byliny o ozdobnych liściach.

Dowiedz się więcej na temat sadzenia roślin cebulowych

Źródło: iBulb

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści