Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Rodzaje cebulek kwiatowych

Rośliny cebulowe można podzielić na trzy grupy: jednoroczne, wieloletnie i aklimatyzujące się. Niektóre pojawią się i kwitną rok po roku zwiększając swoją liczbę z 10 do 100. Są też i takie, które w kolejnych latach kwitną mniej obficie, a po kilku latach zupełnie zanikają. Sprawdź, które gatunki należy wykopać po przekwitnieniu, by móc cieszyć się nimi kolejnej wiosny.

Jednoroczne rośliny cebulowe

Pierwszą grupą są gatunki jednoroczne. W pierwszym roku po zasadzeniu kwitną przepięknie i obficie. Ich kwiaty robią wrażenie dzięki jasnym kolorom – i dlatego często sadzi się je, aby przykuły oko na kwietnikach, rabatach lub w pojemnikach. Wiele jednorocznych cebul kwiatowych pojawi się w następnym roku, ale zakwitną już mniej obficie. Z biegiem czasu przestaną w ogóle kwitnąć.

Przykłady jednorocznych kwiatów cebulowych to: krokusy (Crocus), tulipany (Tulipa), szafirki (Muscari) i narcyzy (Narcissus). By kwiaty co roku pojawiały się obficie, ich cebulki po kwitnieniu musimy wykopywać i przechować kilka miesięcy, by jesienią ponownie posadzić w ogrodzie.

Cebulowe jednoroczne

Fot. iBulb

1 – narcyz 'Queen Beatrix', 2 – krokus Tommasiniego 'Ruby Giant', 3 – szafirek Sky Magic ®, 4 – Tulipan 'Banja Luka', fot. iBulb


Wykopywanie cebulek

Cebule z ziemi wykopujemy ostrożnie, by ich nie uszkodzić. Po wykopaniu pozostawiamy je na 2-3 tygodnie w suchym, ciemnym miejscu. Potem oczyszczamy cebule z ziemi, odcinamy uschnięte liście i korzenie. Do jesieni przechowujemy cebule w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu, najlepiej w drewnianych skrzynkach bez przykrycia. Jedynie cebule szachownic i przebiśniegów przykrywamy warstwą piasku.

Terminy wykopywania roślin cebulowych

  • Początek czerwca – przebiśniegi, ranniki zimowe, tulipany botaniczne.

  • Środek czerwca – hiacynty, narcyzy, krokusy, śnieżyce, kosaćce żyłkowane.

  • Koniec czerwca lub początek lipca – czosnki ozdobne.

Rośliny cebulowe wieloletnie
Fot. iBulb

1 – puszkinia, 2 – śnieżnik Forbesa 'Pink Giant', 3 – zawilec grecki 'White Splendour', 4 – hiacyntowiec hiszpański

Wieloletnie rośliny cebulowe

Drugą grupą są gatunki wieloletnie. To rośliny, które wschodzą i kwitną obficie rok po roku. Sadzi się je tylko jeden raz. Po przekwitnięciu należy pozostawić je w ziemi, aby ich części nadziemne (łodygi i liście) miały czas uschnąć i aby cebule mogły się przygotować do następnego sezonu wegetacyjnego. Zatem te wieloletnie rośliny przechodzą ten sam cykl wzrostu, co inne gatunki wieloletnie (byliny), na przykład floksy czy liliowce.

Przykłady wieloletnich kwiatów cebulkowych to: zawilce greckie (Anemone blanda), śnieżniki (Chionodoxa), hiacyntowce hiszpańskie (Hyacinthoides) i puszkinie cebulowate (Puschkinia).

Rośliny cebulowe aklimatyzujące się
Fot. iBulb

1 – cebulica syberyjska 'Spring Beauty', 2 – śnieżyca wiosenna, 3 – Narcyz 'Jetfire ®', 4 – śnieżyczka przebiśnieg

Aklimatyzujące się rośliny cebulowe

Trzecią grupą są gatunki aklimatyzujące się. Podobnie, jak cebule roślin wieloletnich, sadzi się je tylko jeden raz. Po przekwitnięciu cebule pozostawiamy nienaruszone w ziemi; będą wschodzić i kwitnąć rok po roku. Ich dodatkową zaletą jest to, że z z każdym rokiem zwiększają swoją liczbę. Z biegiem czasu grupa 10 aklimatyzujących się cebul rozrasta się do 100 sztuk!

Przykłady aklimatyzujących się roślin cebulowych to: przebiśniegi (Galanthus), narcyzy (Narcissus), cebulice syberyjskie (Scilla) i śnieżyce (Leucojum).

Źródło: iBulb, zdjęcie tytułowe Plukje/Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl