Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
48
Do góry

10 pytań i odpowiedzi na temat sadzenia roślin cebulowych

Sadzenie roślin cebulowych sprawia dużo radości. A jeszcze większą radość sprawia widok kolorowych, wiosennych kwiatów. Nie wiesz, jak to zrobić? Oto odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań na temat tych roślin – przeczytaj, a wszystko pójdzie ci jak z płatka!

Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Każdy ogrodnik marzy o czym innym, ale prawie każdy kocha naturalne materiały i prezenty, które kojarzą się z roślinami, naturą, ogrodem,...

1. Kiedy sadzić rośliny cebulowe?

Cebulki kwiatów kwitnących na wiosnę (np. tulipanów, żonkili i hiacyntów) sadzi się jesienią, czyli od września do grudnia, zanim zaczną się jesienne przymrozki. Cebulki kwiatów kwitnących latem (m.in. dalii i mieczyków) sadzi się wiosną, po 15 maja, jak już minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków.

2. Jak sadzić cebulki kwiatowe?

 1. Najpierw w miejscu sadzenia spulchnij szpadlem glebę. Cebulom łatwiej będzie się ukorzenić.
 2. Zrób dołki łopatką lub sadzarką do cebulek.
 3. Następnie ułóż w nich cebulki szpiczastą stroną do góry.
 4. Zasyp dołki wcześniej wykopaną glebą i delikatnie ją uklep.
Fot. iBulb

3. Jaką odległość zachować pomiędzy cebulkami i jak głęboko je sadzić?

To łatwe! Kieruj się zasadą, by cebule sadzić na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości. Odległość między cebulkami zależy od wysokości osiąganej przez roślinę. Im rośliny są wyższe, tym odległości między cebulami powinny być większe. Na przykład duże cebule czosnków ozdobnych i szachownic należy sadzić co 30-40 cm, mniejsze cebule tulipanów, narcyzów, hiacyntów co 20-30 cm, a drobne cebule cebulic, krokusów lub przebiśniegów co 4-5 cm.

Fot. iBulb

4. Czy można sadzić rośliny cebulowe w donicach?

Rośliny cebulowe będą doskonale rosły i prezentowały się w donicach. Trzeba tylko wybrać odpowiednio głęboką donicę (minimum na trzykrotność cebulki) z otworem w dnie, co umożliwi odpływ nadmiaru wody.

 1. Ułóż na dnie warstwę kawałków starych, ceramicznych doniczek, keramzytu albo żwiru. Zapewni to właściwe odprowadzani drenaż.
 2. Przykryj warstwę drenażu ziemią uniwersalną.
 3. Ułóż cebule w ziemi. W doniczce rośliny cebulowe można sadzić gęściej niż gruncie na rabacie – wystarczy, że odległość między nimi będzie wynosiła tyle, ile średnica jednej cebulki.
 4. Cebule zasyp ziemią i delikatnie ją ugnieć.
 5. Podlej posadzone cebule.
 6. Późną jesienią koniecznie ochroń doniczki przed mrozem, opatulając je po bokach słomą lub folią bąbelkową, a od spodu warstwą styropianu. Ustaw je w ogrodzie jedne obok drugich, w zacisznym miejscu, np. w kącie tarasu. Na czas najzimniejszych miesięcy najlepiej przechować donice z cebulami w altanie lub innym pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się powyżej 0°C.

Fot. iBulb

Warstwowe sadzenie cebul w pojemniku.

5. Czym jest sadzenie warstwowe?

Sadzenie warstwowe to metoda piętrowego umieszczania cebulek w donicach. Cebule roślin kwitnących najpóźniej w sezonie umieszcza się na samym dole donicy, a tych, które kwitną najwcześniej – na samej górze. Dlatego najwcześniej zakwitną krokusy, a po nich pokażą się rośliny kwitnące później, czyli hiacynty lub tulipany. Jakie są zalety tej metody? Kwitnienie „na zakładkę” oznacza, że kwiaty można podziwiać przez długi czas: od marca do maja, w zależności od tego, jakie wybierzemy gatunki i odmiany roślin cebulowych.

Fot. iBulb


6. Jakie jest najlepsze podłoże dla roślin cebulowych?

Wiosenne rośliny cebulowe najlepiej rosną i kwitną w podłożu żyznym, próchnicznym i dobrze zdrenowanym. Cebule wymagają wilgoci, ale nie znoszą zalewania; od nadmiaru wody gniją. Jeśli ziemia w ogrodzie jest gliniasta i zbita, należy ją rozluźnić dodając torfu lub piasku. Jeżeli jest piaszczysta, trzeba je zasilić kompostem.

7. Czy po posadzeniu cebulek powinno się je podlać?

Cebule kwiatów kwitnących wiosną i latem trzeba podlać natychmiast po ich posadzeniu. Dzięki temu wypuszczą korzenie – a im prędzej się one pojawią, tym lepiej cebula będzie w stanie przetrwać zimę oraz okresy suszy. Cebule posadzone w donicach wymagają podlewania po posadzeniu i w okresach, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 0°C; pamiętajmy, że ziemia w pojemnikach wysycha szybciej niż gleba w ogrodzie.

Fot. iBulb


8. Czy w kolejnym roku rośliny cebulowe ponownie wzejdą?

Kwitnące rośliny cebulowe dzielą się na trzy grupy: jednoroczne, wieloletnie i aklimatyzujące się. Cebulki jednoroczne w pierwszym roku będą kwitły najpiękniej i najbujniej, wzejdą także w kolejnym roku. Jednak z biegiem lat przestaną w ogóle kwitnąć. Wieloletnie cebulki kwiatowe to takie, które wschodzą i kwitną rok po roku. Cebulki aklimatyzujące również wschodzą co roku, ale zwiększają przy tym swoją liczebność.

9. Jak przechowywać cebule kwiatowe przed posadzeniem?

Najlepiej sadzić cebule kwiatowe jak najszybciej po zakupie. Jeśli nie jest to możliwe, można je przez jakiś czas przechowywać w zimnym, suchym miejscu, np. garażu lub piwnicy. Jednak powinno się je często sprawdzać, np. wskutek wysokiej wilgotności powietrza może pojawić się na nich pleśń.

10. Jaki wpływ na zimujące cebule ma śnieg?

Śnieg dla zimujących cebul jest doskonałym zabezpieczeniem przed mrozem. Izoluje glebę od mroźnego powietrza.

Źródło: iBulb


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu