Sadzenie czosnku ozdobnego w ogrodzie: gdzie będzie najlepiej wyglądał?
Pytanie czytelnika: Marzy mi się biało-liliowa rabata z dominującymi główkami kwiatów czosnku. Zastanawiam się, czy cebulki tych ozdobnych odmian czosnku można również wykorzystywać w celach kulinarnych i gdzie najlepiej posadzić te rośliny?
Czy czosnek ozdobny jest jadalny?
To prawda – cebulki czosnków ozdobnych są jadalne, ale nie zmienia to faktu, że mają zastosowania w naszej kuchni. Nie używamy ich dlatego, że jest to zwyczajnie nieekonomiczne – mają znacznie mniej wartości smakowych, odżywczych i zdrowotnych niż gatunki przeznaczone do spożywania takie jak czosnek zwyczajny (Allium sativum) czy niedźwiedzi (Allium ursinum).
Gdzie najlepiej sadzić czosnki ozdobne?
Oryginalne fioletowo-różowe kwiatostany czosnku główkowatego (Allium sphaerocephalon), czosnku olbrzymiego (Allium gigantuem) czy czosnku okazałego (Allium aflatunense), przypominają dmuchawce średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Są usytuowane na długich kwiatostanach – ich wysokość to 50–150 cm w zależności od odmiany. Okres kwitnienia przypada na koniec maja i trwa do sierpnia.
Powyższe cechy pozwalają czosnkom ozdobnym wypełniać lukę między przekwitłymi już wiosennymi roślinami cebulowymi, a niezakwitłymi jeszcze jednorocznymi. Sadzimy je na rabatach obok innych kwiatów o wzniesionym pokroju, najlepiej w większej grupie.
Warto wiedzieć, że czosnki to świetnie kwiaty cięte lub suszone, a rosnąc na rabacie, odstraszą nornice i szczury. |
Jak sadzić i pielęgnować czosnki ozdobne?
- Cebuli czosnków ozdobnych, które sadzi się we wrześniu.
- Na głębokość trzykrotnej ich wysokości, nie wymagają wykopywania na zimę.
- Wymagania tych roślin są niewielkie – dobrze czują się na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Ich kwiaty będą najlepiej rozwijać się na stanowiskach słonecznych przy chłodniejszej i wilgotniejszej pogodzie.
- Wskazane jest również zasilenie rabaty, na której będą rosły, nawozem wieloskładnikowym.
- Po dwóch, trzech sezonach rozdziela się przybyszowe cebulki latem i następnie wysadza do gruntu jesienią. W zależności od gatunku, nowo uzyskane cebulki wydadzą kwiaty w następnym sezonie (czosnek złocisty) lub po 2–3 latach (czosnek olbrzymi i okazały).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Michael & Christa Richert/FreeImages
Komentarze