Logo
Logo
27
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Sadzenie czosnku ozdobnego w ogrodzie: gdzie będzie najlepiej wyglądał?

Pytanie czytelnika: Marzy mi się biało-liliowa rabata z dominującymi główkami kwiatów czosnku. Zastanawiam się, czy cebulki tych ozdobnych odmian czosnku można również wykorzystywać w celach kulinarnych i gdzie najlepiej posadzić te rośliny?

 

Czy czosnek ozdobny jest jadalny?

To prawda – cebulki czosnków ozdobnych są jadalne, ale nie zmienia to faktu, że mają zastosowania w naszej kuchni. Nie używamy ich dlatego, że jest to zwyczajnie nieekonomiczne – mają znacznie mniej wartości smakowych, odżywczych i zdrowotnych niż gatunki przeznaczone do spożywania takie jak czosnek zwyczajny (Allium sativum) czy niedźwiedzi (Allium ursinum).

Gdzie najlepiej sadzić czosnki ozdobne?

Oryginalne fioletowo-różowe kwiatostany czosnku główkowatego (Allium sphaerocephalon), czosnku olbrzymiego (Allium gigantuem) czy czosnku okazałego (Allium aflatunense), przypominają dmuchawce średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Są usytuowane na długich kwiatostanach – ich wysokość to 50–150 cm w zależności od odmiany. Okres kwitnienia przypada na koniec maja i trwa do sierpnia.

Powyższe cechy pozwalają czosnkom ozdobnym wypełniać lukę między przekwitłymi już wiosennymi roślinami cebulowymi, a niezakwitłymi jeszcze jednorocznymi. Sadzimy je na rabatach obok innych kwiatów o wzniesionym pokroju, najlepiej w większej grupie.

Czosnki ozdobne jesienią i ich przekwitłe, ozdobne kwiatostany, fot. danuta niemiec - Pixabay
Fot. danuta niemiec/Pixabay

Warto wiedzieć, że czosnki to świetnie kwiaty cięte lub suszone, a rosnąc na rabacie, odstraszą nornice i szczury.

Jak sadzić i pielęgnować czosnki ozdobne?

  • Cebuli czosnków ozdobnych, które sadzi się we wrześniu.
  • Na głębokość trzykrotnej ich wysokości, nie wymagają wykopywania na zimę.
  • Wymagania tych roślin są niewielkie – dobrze czują się na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Ich kwiaty będą najlepiej rozwijać się na stanowiskach słonecznych przy chłodniejszej i wilgotniejszej pogodzie.
  • Wskazane jest również zasilenie rabaty, na której będą rosły, nawozem wieloskładnikowym.
  • Po dwóch, trzech sezonach rozdziela się przybyszowe cebulki latem i następnie wysadza do gruntu jesienią. W zależności od gatunku, nowo uzyskane cebulki wydadzą kwiaty w następnym sezonie (czosnek złocisty) lub po 2–3 latach (czosnek olbrzymi i okazały).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Michael & Christa Richert/FreeImages

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Ulka

27-10-2021 13:41

Witam serdecznie proszę o pomoc . Posadziłam cebulki ozdobnego czosnku ostatniego dnia wrzesnia a one one wypuściły zielone liście 27 pazdziernika. Co mam zrobić żeby dotrwały do następnego sezonu. Pierwszy raz mi się coś takiego przytrafiło . ? Serdecznie dziękuję za odpowiedż . Ulka.

Gość XTX

09-09-2020 11:14

Czosnki ozdobne to piękne rośliny, co roku jesienią dosadzam kilka sztuk. Wysokie odmiany sadzę między kępami roślin, np. lawendy. Doskonale uzupełniają rabaty.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu