Logo
Logo

Nasiona marchwi | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Marchew (łac. Daucus carota) to niezastąpione warzywo, które jest jednym z najpowszechniej używanych w polskiej kuchni. Warto uprawiać ją samemu, ponieważ dzięki temu możemy mieć wiele różnych odmian i tym samym smaków tego słodkiego korzenia! Jakie wybrać nasiona, aby plony były dorodne? Czym kierować się przy ich zakupie? Sprawdź!

Spis treści
Dlaczego warto kupić dobre nasiona marchwi? TOP 10 popularnych nasion marchwi Jak wysiewać nasiona marchwi?

Dlaczego warto kupić dobre nasiona marchwi?

Wybór nasion na rynku ogrodniczym jest ogromny. Marchew zwyczajną można podzielić na grupy ze względu na kształt korzeni oraz okres wegetacyjny.

Najpopularniejsza jest marchew: amsterdamska (Amsterdam 3), nantejska (Nantes 3), 'Berlikum' i 'Flakkee'. Dwie pierwsze charakteryzują się niewielkim rozmiarem oraz stożkowym kształtem korzeni. Z kolei dwa pozostałe typy są znacznie dłuższe i grubsze, i doskonale nadają się do przechowywania.

Najlepszej jakości nasiona posiadają czystość analityczną przekraczającą 95% oraz wilgotność nie większą niż 10%. Materiał siewny nie powinien być wilgotny, ani zbyt suchy. Aby uzyskać obfite plony warto zdecydować się na zakup certyfikowanych nasion, które przeszły badania przeprowadzane przez Stację Oceny Nasion.

Dobrym wyborem są także nasiona otoczkowane, które są zabezpieczone przed chorobami oraz nasiona BIO, uzyskiwane z ekologicznych upraw nasiennych.

TOP 10 – wybierz nasiona marchwi

Przy wyborze nasion warto wybrierać renomowane firmy, które zapewniają jakość i udane wschody. Jedną z wiodących firm jest Kiepenkerl, której produkty oferujemy w naszym sklepie.

Nasiona marchwi - odmiana 'Romance'
Nasiona marchwi
'Romance'
Odmiana średnio wczesna, o korzeniach o dł. ok. 16-20 cm, kształtu walcowatego, tempo zakończonych oraz intensywnie pomarańczowych. Gładka skórka i chrupiący miąższ o wyjątkowo słodkim smaku. Odmiana mieszańcowa F1.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Flyaway'
Nasiona marchwi
'Flyaway'
Odmiana mieszańcowa (F1), średnio wczesna. Cechuje ją odporność na larwy muchówek (połyśnicę marchwiankę). Wytwarza walcowaty korzeń, ma gładką skórkę i jest odporna na pękanie..
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Adelaide'
Nasiona marchwi
'Adelaide'
Odmiana średniowczesna i równomiernie pomarańczowa. Jest bogata w witaminy i zawiera mało kalorii. Ma soczysty, korzenny smak.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Narbonne'
Nasiona marchwi
'Narbonne'
Odmiana mieszańcowa (F1), średniowczesna, pomarańczowa, soczysta. Wytwarza mocny, cylindryczny korzeń. Jest odmianą słodką, bogatą w karoten.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Mokum'
Nasiona marchwi
'Mokum'
Odmiana mieszańcowa (F1), wczesna, bardzo słodka, o krótkim okresie rozwoju. Odporna na czarną zgniliznę i plamistość liści.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Rote Riesen'
Nasiona marchwi
'Rote Riesen'
Średniopóźna lub późna odmiana. Długa, czerwona marchew zimowa o nieco stępionym końcu, bardzo dobrze się przechowuje. Główka marchwi nie zielenieje.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Nantaise 2' 'Marktgärtner'
Nasiona marchwi
'Nantaise 2' / 'Marktgärtner'
Wytrzymała odmiana, o cylindrycznym kształcie i dobrym wybarwieniu. Wysiew wczesny, kolejne wysiewy możliwe do lipca. Wysiew jesienny w listopadzie.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Sugarsnax 54'
Nasiona marchwi
'Sugarsnax 54'
Średniowczesna, bardzo słodka marchew, idealna do spożycia na świeżo. Nadaje się do przechowywania przez zimę. Nasiona umieszczone na wygodnej taśmie.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Lange Rote Stumple Ohne Herz'
Nasiona marchwi
'Lange Rote Stumple Ohne Herz'
Wąska marchew jesienna i zimowa o tępym końcu. Mocna część zielona, dobrze nadaje się do przechowywania.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona marchwi - odmiana 'Purple Haze'
Nasiona marchwi
'Purple Haze'
Grubościenna, czerwona papryczka chili (jalapeño) o stożkowatych owocach. Dojrzewa zmieniając kolor z zielonego na czerwony. W smaku średnio mocna ostrość.
Przejdź do sklepu i kup online

Jak wysiewać nasiona marchwi?

Nasiona marchwi zwykle wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Wysiew polega na równomiernym rozmieszczeniu nasion w wykopanych wcześniej rzędach o głębokości od 1 do 3 cm. Po około 2-3 tygodniach nasiona kiełkują.

Uprawę w inspektach oraz plastikowych tunelach można rozpocząć już w lutym, natomiast w gruncie siew jest możliwy dopiero w marcu, gdy ziemia rozmarznie a zniknie śnieg. Może on trwać aż do końca lipca!

Marchew to roślina dwuletnia, ale najczęściej uprawia się ją w cyklu jednorocznym. Jej jadalne korzenie nadają się do spożycia już w pierwszym okresie wegetacyjnym.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: K8/Unsplash ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Nasiona marchwi | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Nasiona marchwi | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl