Truskawki na balkonie | Jakie odmiany wybrać i jak o nie dbać?

Truskawki na balkonie fot. MakroBetz - Depositphotos

Pytanie czytelnika: Nie mam niestety ogrodu, jedynie niewielki balkon. Przymierzam się do uprawy truskawek. Czy to możliwe? Czy truskawki mogą rosnąć na balkonie?

Posłuchaj
00:00
42
Spis treści
Czy truskawki można uprawiać na balkonie? Jakie odmiany truskawek polecane są na balkon? Co zrobić, aby truskawki na balkonie rosły przez wiele lat i obficie owocowały? Jak dbać o truskawki na balkonie?

Czy truskawki można uprawiać na balkonie?

Truskawki to wdzięczny gatunek – zarówno do uprawy w gruncie jak i w pojemnikach. Osoby systematyczne mogą nawet pokusić się o uprawę na balkonie.

Do uprawy w doniczkach na balkonie warto wybierać odmiany, które są przystosowane do takich warunków i gwarantują powtórne owocowanie lub ciągłe - np.: 'Albion', 'Superstar', 'Pink panda' lub 'Teptation' - tworząca długie rozłogi pełne owoców. Można przy tym kupić sadzonki standardowe (zielone) lub frigo (owocują szybciej – około dwa miesiące po posadzeniu). Najlepiej jednak kupić gotowe rośliny w doniczkach. Wystarczy je tylko przesadzić do większego pojemnika i troskliwie pielęgnować.

Jak dbać o truskawki na balkonie?

Światło
Truskawki najlepiej umieścić na balkonie jasnym, ale osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia. Dobra jest wystawa wschodnia i zachodnia (przy osłonie), nieodpowiednia południowa i północna. Ostre promienie słoneczne są niewskazane – mogą poparzyć lub wysuszyć sadzonki.

Ziemia
Optymalne jest żyzne podłoże (uniwersalna ziemia ogrodowa wymieszana z piaskiem). Powinno mieć odczyn lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Na dnie należy ułożyć grubą warstwę drenażową (np.: z perlitu, keramzytu) – to ochroni korzenie przed gniciem.

Doniczka
Pojemniki powinny mieć odpowiednio duży rozmiar. Na jeden okaz przeznacza się donicę o średnicy przynajmniej 25cm (tyle samo przestrzeni należy pozostawić truskawkom w skrzyniach). Podczas sadzenia nie można zasypywać wnętrza rozety.

Podlewanie
Truskawki uprawiane na balkonie należy regularnie podlewać. Zabieg latem wykonuje się nawet codziennie. Trzeba wziąć pod uwagę, że roślina jest bardziej uzależniona od człowieka w porównaniu z uprawą gruntową. Przesuszenie bryły korzeniowej może nie tylko obniżyć plon, ale doprowadzić do uschnięcia sadzonek. Ważnym zabiegiem jest także nawożenie.

Nawozy
Truskawki nawozimy co 2-3 tygodnie. Dobre są nawozy humusowe i wieloskładnikowe w płynie.

Ochrona
Profilaktycznie zieleń warto „traktować” preparatami domowej roboty z czosnku, cebuli, pokrzywy, mniszka lub skrzypu. To ochroni je przed chorobami i szkodnikami. Dużym problemem w uprawie doniczkowej mogą być mszyce oraz przędziorek (jeśli jest za sucho).


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: MakroBetz / Depositphotos oraz Heike Rau - Fotolia.com

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści