Jak przezimować truskawki w doniczkach?

truskawki w doniczkach fot. TotumRevolutum - Pixabay

Pytanie czytelnika: Posadziłem w tym roku małą plantację truskawek na balkonie. Nie przemyślałem do końca tego pomysłu, bo nie wiem, jak truskawki przezimują w doniczkach. Czy jest to możliwe, by przetrwały zimę? Trzeba je jakoś zabezpieczyć?

Posłuchaj
00:00
31
Spis treści
Jak przezimować truskawki całoroczne? Gdzie schować je w domu? Czym osłonić je na balkonie?

Czy truskawki na balkonie przetrwają mrozy?

Miejsce w ogrodzie

Najlepiej, aby truskawki zimowały w ogrodzie (w gruncie), zabezpieczone słomą, ale jeśli nie ma Pan, gdzie je przesadzić, to musimy znaleźć im dobre schronienie.

Miejsce w domu

Można je przenieść do chłodnego pomieszczenia (temp. maksimum 5 stopni, ale nie więcej!). Truskawki potrzebują okresu przechłodzenia, by zawiązać pąki kwiatowe, które w przyszłym sezonie zmienią się w owoce.

To się przyda
Nawóz Do Truskawek, Poziomek, Malin i Jeżyn 2,5 kg Sumin
Nawóz Do Truskawek, Poziomek, Malin i Jeżyn 2,5 kg Sumin
Truskawka 'Elan'
Truskawka 'Elan'
Switch 62,5 WG, środek zwalczający szarą pleśń i antraknozę – 4 g
Switch 62,5 WG, środek zwalczający szarą pleśń i antraknozę – 4 g
Włóknina nawozowa 1,5 x 2m - 3 m² - Poltops
Włóknina nawozowa 1,5 x 2m - 3 m² - Poltops

Miejsce na balkonie

Zimowanie na balkonie także jest możliwe! Obcinamy stare pędy i liście, podlewamy podłoże obficie i chowamy doniczki do dużego kartonu wyściełanego słomą lub agrowłókniną. W czasie zimnych miesięcy wielokrotnie sprawdzimy stan zimujących roślin i w razie potrzeby lekko podlewamy. Okrycia trzeba zdjąć wiosną, by umożliwić truskawkom kwitnienie i zapylenie przez owady!

Zdjęcie: TotumRevolutum / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekret bujnych roślin i zdrowej ziemi? Naturalnie – wystarczy Granuplant
To Cię zainteresuje
Komentarze

Gość ES
18-04-2023 15:35
Kupiłam sadzonki doniczkowych truskawek. Dojadą jutro. Czy wziąć je do domu, czy od razu doniczkę umieścić na zewnątrz? :))
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści