Logo
Logo
1
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Truskawki pnące zwisające | Jakie odmiany wybrać?

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców. Wspaniały aromat i smak oraz duże możliwości i krótki okres, w którym są dostępne sprawiają, że większość z nas nie wyobraża sobie bez nich lata. Najlepsze są oczywiście te z własnej uprawy, jednak nie każdy ma ogród, w którym można zasadzić truskawki. Dlatego idealnym rozwiązaniem są truskawki pnące, które z powodzeniem można uprawiać w doniczkach na balkonie lub tarasie. Czym się charakteryzują truskawki pnące, które odmiany warto zasadzić i jak dbać o truskawki zwisające?

 

Truskawki pnące, czy też zwisające, wbrew pozorom nie są roślinami pnącymi, a tym mianem określa się odmiany truskawek, które powtarzają owocowanie oraz wypuszczają długie pędy, które mogą osiągań nawet 3 metry długości! Pędy truskawki mogą swobodnie zwisać z donicy umieszczonej wysoko lub zostać uformowane na odpowiednich podporach np. kratek, czy siatki. Duża ilość rozłóg oraz ich szybkie kwitnienie i owocowanie, sprawiają, że truskawki pnące są niezwykle plenne, a ich powtarzające się owocowanie może trwać nawet do jesieni, co czyni je niezwykle cennymi odmianami. Pierwsze owoce mogą pojawić się na przełomie maja i czerwca, a kolejne zbiory będzie można powtarzać mniej więcej co miesiąc. Warto wspomnieć, że truskawki zwisające zajmują mało miejsca, a dzięki temu, że nie dotykają gleby, rzadko gniją i są doskonale czyste. Natomiast roślina pokryta owocami stanowi również niezwykłą ozdobę balkonu.

Jakie odmiany truskawek pnących warto posadzić?

Na rynku ogrodniczym co roku pojawiają się nowe odmiany truskawek pnących, które mają różne cechy charakterystyczne. Przykładowo Pink Panda ma mniejsze owoce, ale za to piękne ciemnoróżowe lub różowe kwiaty. Najwyższą odpornością na mróz odznacza się truskawka Temptation, a wyjątkowo długie rozłogi ma Super Star. Ze względu na smak owoców polecana jest truskawka pnąca Albion oraz Selva.

Jak pielęgnować truskawki pnące?

  • Truskawki poradzą sobie praktycznie na każdym podłożu, jednak jeśli chce się zadbać o obfite i pyszne plony, to warto zapewnić roślinom żyzną, próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie.
  • Truskawki zwisające można nawozić, stosując do tego kompost lub inne nawozy naturalne.
  • Ze względu na płytki system korzeniowy truskawki są idealne do uprawiania w donicach, ale należy dbać o ich prawidłowe nawodnienie, dbając, aby podłoże było zawsze lekko wilgotne.
  • Truskawki zwisające najlepiej będą się czuły na stanowisku otwartym i dobrze nasłonecznionym, co może wymagać nawet dwukrotnego podlewania w ciągu dnia.

  • Warto też pamiętać o odpowiedniej donicy – jedna sadzonka powinna być umieszczona w pojemniku o średnicy, wynoszącej 25 – 30 cm. Do uprawy truskawki zwisającej świetnie sprawdzają się również skrzynki ustawione na parapecie lub podłodze balkonu.
  • Warto pamiętać, że owoce truskawki należy zbierać jedynie w słoneczne dni, dzięki czemu dłużej utrzymają świeżość.
  • Na jesieni, po zakończonym owocowaniu, należy obciąć pędy, na których już pojawiły się owoce. Dzięki temu wiosną roślina wypuści nowe rozłogi, a obfite owocowanie będzie możliwe nawet przez 2 lub 3 lata.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: toodlingstudio / Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu