Jedzenie truskawek daje ogromne korzyści zdrowotne!
Truskawka posiada więcej witaminy C niż popularne owoce egzotyczne, takie jak cytryny i grejpfruty. Ponadto charakteryzuje się właściwościami odtruwającymi i oczyszczającymi organizm. Poprawia przemianę materii oraz wpływa odświeżająco na cerę i włosy. To tylko niektóre korzyści płynące ze spożywania tych dostępnych, na każdym rogu ulicy, owoców.
Truskawki powinno się jeść surowe i bez dodatków. Spożywając je pod taką postacią wykorzystujemy w pełni ich właściwości smakowe i zdrowotne. Jak mówi serwisowi infoWire.pl Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia Nestlé „[…] Zaletą truskawek jest to, że zawierają stosunkowo dużo wody, przez co są niskokaloryczne. To bardzo dobre źródło błonnika i wielu witamin pożądanych przez nasz organizm. Musimy jednak pamiętać, z czym je zjadamy.
Truskawki zawierają w swoim składzie fruktozę, czyli naturalny cukier owocowy. W związku z tym nie jest wskazane dodawanie białego cukru. Jeśli koniecznie chcemy je dosłodzić – wybierzmy miód. Truskawki powinny znaleźć się w diecie każdego z nas”.
Zdaniem Katarzyny Zadki „[…] ciekawym sposobem na jedzenie truskawek jest przygotowanie jogurtu owocowego. Wystarczy, zmieszać te dwa produkty ze sobą. Jest to prosty, lecz pożywny posiłek. Zachęcam do wykorzystania sezonu truskawkowego, w którym możemy cieszyć się z jego dobrodziejstwa”.
Warto też wiedzieć o jeszcze jednym zastosowaniu truskawek. Zdaniem brytyjskich naukowców są afrodyzjakiem. Wśród owoców mają największe działanie usprawniające seksualną aktywność człowieka. Korzystnie wpływają na wydolność wysiłkową organizmu oraz podnoszą poziom libido.
Kiedy można jeść truskawki?
Niestety - truskawki są owocami sezonowymi, przez co ich właściwościami cieszymy się przez krótki czas. Rozwój technologii sprawił jednak, że goszczą one na naszych stołach znacznie dłużej. Tomasz Piernik z firmy Vivai Mazzoni, zaznacza „[…] w polskim klimacie, truskawki możemy zbierać nawet do listopada. Oczywiście wymaga to bardziej skomplikowanych technologii uprawy, natomiast dzięki temu okres zbioru jest wydłużony”.
Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia Nestlé; Tomasz Piernik - Vivai Mazzoni
Niewątpliwie zmiany zachodzące w klimacie mają wpływ na zbiór truskawek. Aby był udany, plantatorom potrzebna jest wiedza. „Zmieniają się nie tylko warunki klimatyczne, ale też technologie uprawy i środki ochrony roślin” – dodaje Tomasz Piernik. Gdy truskawki podawane w tradycyjny sposób przestaną cieszyć nasze podniebienie, można je spożywać pod inną postacią. Popularnością cieszą się truskawkowe koktajle, ciasta czy sałatki.
Tekst i film: info.Wire.pl, zdjęcia: Pixabay