Co to jest grządka podwyższona?
Grządka podwyższona (lub inaczej wzniesiona) to miniogródek, który jest alternatywą dla tradycyjnej rabaty ogrodowej. Taka grządka może być wykonana z betonowych elementów, kamienia naturalnego, blachy lub zaimpregnowanych desek, odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Przydomową grządkę da się łatwo zbudować – majsterkowicze poradzą sobie z tym zadaniem bez problemu. Dostępne są również gotowe skrzynki, które można dopasować do własnych potrzeb i upodobań.
Wnętrze komory miniogródka zazwyczaj wypełnia się żyzną glebą, zasobną w makro- i mikroorganizmy. Dobrym pomysłem jest także położenie na spodzie naturalnego kompostu. Doskonale sprawdzą się np. liście, fragmenty gałęzi i resztki roślinne. Wierzch grządki można posypać ściółką, np. ze słomy, kamienia lub kory, która skutecznie ograniczy rozwój chwastów.
Co można uprawiać w grządkach podwyższonych?
Pod tym względem grządki podwyższone zapewniają niemal nieograniczone możliwości. Da się w nich uprawiać zarówno okazałe krzewy, jak i zioła, kwiaty, owoce. Wszystko zależy od rozmiaru skrzyni i pomysłu na jej zagospodarowanie. Miniogródek to przede wszystkim doskonałe miejsce do uprawy warzyw, szczególnie nowalijek.
Najczęściej i najchętniej wybierane gatunki pod wysiew, to: koperek, szczypiorek, sałata, rzodkiewka i roszponka. Równie dużą popularnością cieszą się: pietruszka, cebula, czosnek, marchew i por. Na podwyższonej rabacie można także uprawiać warzywa ciepłolubne, czyli np. paprykę, pomidory, ogórki i cukinię. W skrzyniach tego typu doskonale rosną również zioła, m.in. oregano, bazylia, cząber lub tymianek. Ponadto ciepłe i żyzne podłoże stwarza idealne warunki do wzrostu truskawek czy poziomek. Warto także pokusić się o posadzenie kwiatów. Aksamitki i nasturcje będą cieszyć oczy, a przy okazji odstraszą szkodniki zagrażające roślinom.
Na podwyższonych rabatach nie należy sadzić warzyw wieloletnich, ponieważ zimą będą bardziej narażone na przemarznięcie. Warto także unikać upraw gatunków wysokich, takich jak brukselka i jarmuż. Należy pamiętać, że te warzywa zbiera się zarówno latem, jak i zimą. Specyficzna budowa grządki będzie utrudniać zbieranie plonów.
Zalety uprawy w grządkach podwyższonych
Sadzenie roślin w grządkach podwyższonych do jeden z najmodniejszych trendów ogrodowych ostatniej dekady. To rozwiązanie doceniają szczególnie właściciele mniejszych działek, na których nie ma zbyt wiele miejsca nadającego się pod uprawy. Miniogródek w skrzyni da się również założyć na balkonie, dlatego nawet mieszkańcy bloków mogą cieszyć się ekologicznymi i zdrowymi plonami.
Konstrukcja tego typu wygląda estetycznie i doskonale prezentuje się w ogrodzie lub na tarasie. Co ważne, uprawa warzyw oraz owoców w grządce podwyższonej nie wymaga dużych nakładów pracy.
Aby pielęgnować rabaty znajdujące się na wysokości pasa, nie trzeba się zbyt często schylać, dlatego nawet osoby starsze i schorowane mogą korzystać z miniogrodu. Ponadto nie trzeba się zbytnio przejmować pieleniem i jakością gleby. Ziemia w skrzyni jest wilgotna, spulchniona i szybko się nagrzewa. Podwyższona konstrukcja sprawia, że zwierzęta nie wchodzą między grządki i nie niszczą upraw. Nie zagrażają im również krety ani ślimaki.
To najważniejsze
- Samodzielna uprawa owoców i warzyw daje ogromną satysfakcję. Jak widać, wcale nie trzeba mieć dużej działki, aby cieszyć się ekologicznymi zbiorami.
- Nawet na balkonie można ustawić grządkę podwyższoną.
- Skrzyneczka ułatwia pielęgnację roślin, pozwala uzyskać obfite plony przy niewielkim nakładzie pracy i stanowi barierę dla wielu szkodników.
- To praktyczny, ciekawy sposób na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni wokół domu lub na balkonie. Warto zatem spróbować!
Źródło: materiały prasowe