Logo
Logo

Zalety uprawy w grządkach podwyższonych – dlaczego warto spróbować?

Nie trzeba mieć dużej działki, aby uprawiać własne owoce i warzywa. Pasjonaci ogrodnictwa z łatwością mogą wyhodować smaczne owoce oraz warzywa nawet na balkonie. Wystarczy wybór odpowiedniej grządki podwyższonej. To ekologiczne, niedrogie i proste rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. 

Co to jest grządka podwyższona?

Grządka podwyższona (lub inaczej wzniesiona) to miniogródek, który jest alternatywą dla tradycyjnej rabaty ogrodowej. Taka grządka może być wykonana z betonowych elementów, kamienia naturalnego, blachy lub zaimpregnowanych desek, odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Przydomową grządkę da się łatwo zbudować – majsterkowicze poradzą sobie z tym zadaniem bez problemu. Dostępne są również gotowe skrzynki, które można dopasować do własnych potrzeb i upodobań.

Zazwyczaj grządki mają szerokość od 0,8 do 1,5 m. To optymalny rozmiar, który zapewnia wygodny dostęp do roślin i ułatwia ich pielęgnację. Skrzyneczkę można ustawić w dowolnym miejscu na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Trzeba jednak uwzględnić zapotrzebowanie sadzonek na światło.

Wnętrze komory miniogródka zazwyczaj wypełnia się żyzną glebą, zasobną w makro- i mikroorganizmy. Dobrym pomysłem jest także położenie na spodzie naturalnego kompostu. Doskonale sprawdzą się np. liście, fragmenty gałęzi i resztki roślinne. Wierzch grządki można posypać ściółką, np. ze słomy, kamienia lub kory, która skutecznie ograniczy rozwój chwastów.

Co można uprawiać w grządkach podwyższonych?

Pod tym względem grządki podwyższone zapewniają niemal nieograniczone możliwości. Da się w nich uprawiać zarówno okazałe krzewy, jak i zioła, kwiaty, owoce. Wszystko zależy od rozmiaru skrzyni i pomysłu na jej zagospodarowanie. Miniogródek to przede wszystkim doskonałe miejsce do uprawy warzyw, szczególnie nowalijek.

Najczęściej i najchętniej wybierane gatunki pod wysiew, to: koperek, szczypiorek, sałata, rzodkiewka i roszponka. Równie dużą popularnością cieszą się: pietruszka, cebula, czosnek, marchew i por. Na podwyższonej rabacie można także uprawiać warzywa ciepłolubne, czyli np. paprykę, pomidory, ogórki i cukinię. W skrzyniach tego typu doskonale rosną również zioła, m.in. oregano, bazylia, cząber lub tymianek. Ponadto ciepłe i żyzne podłoże stwarza idealne warunki do wzrostu truskawek czy poziomek. Warto także pokusić się o posadzenie kwiatów. Aksamitki i nasturcje będą cieszyć oczy, a przy okazji odstraszą szkodniki zagrażające roślinom.

Na podwyższonych rabatach nie należy sadzić warzyw wieloletnich, ponieważ zimą będą bardziej narażone na przemarznięcie. Warto także unikać upraw gatunków wysokich, takich jak brukselka i jarmuż. Należy pamiętać, że te warzywa zbiera się zarówno latem, jak i zimą. Specyficzna budowa grządki będzie utrudniać zbieranie plonów.

Zalety uprawy w grządkach podwyższonych

Sadzenie roślin w grządkach podwyższonych do jeden z najmodniejszych trendów ogrodowych ostatniej dekady. To rozwiązanie doceniają szczególnie właściciele mniejszych działek, na których nie ma zbyt wiele miejsca nadającego się pod uprawy. Miniogródek w skrzyni da się również założyć na balkonie, dlatego nawet mieszkańcy bloków mogą cieszyć się ekologicznymi i zdrowymi plonami.

Konstrukcja tego typu wygląda estetycznie i doskonale prezentuje się w ogrodzie lub na tarasie. Co ważne, uprawa warzyw oraz owoców w grządce podwyższonej nie wymaga dużych nakładów pracy.

Aby pielęgnować rabaty znajdujące się na wysokości pasa, nie trzeba się zbyt często schylać, dlatego nawet osoby starsze i schorowane mogą korzystać z miniogrodu. Ponadto nie trzeba się zbytnio przejmować pieleniem i jakością gleby. Ziemia w skrzyni jest wilgotna, spulchniona i szybko się nagrzewa. Podwyższona konstrukcja sprawia, że zwierzęta nie wchodzą między grządki i nie niszczą upraw. Nie zagrażają im również krety ani ślimaki.

To najważniejsze

  • Samodzielna uprawa owoców i warzyw daje ogromną satysfakcję. Jak widać, wcale nie trzeba mieć dużej działki, aby cieszyć się ekologicznymi zbiorami.
  • Nawet na balkonie można ustawić grządkę podwyższoną.
  • Skrzyneczka ułatwia pielęgnację roślin, pozwala uzyskać obfite plony przy niewielkim nakładzie pracy i stanowi barierę dla wielu szkodników.
  • To praktyczny, ciekawy sposób na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni wokół domu lub na balkonie. Warto zatem spróbować!  


Źródło: materiały prasowe

Tagi
Powiązane tematy