Logo
Logo

Nawożenie obornikiem w ogródku | Co, jak i kiedy nawozić? Jak to robić dobrze?

Nawożenie obornikiem to stara, ale wciąż aktualna metoda poprawy jakości gleby w ogrodzie. Ten naturalny produkt, bogaty w składniki odżywcze, pomaga roślinom rosnąć zdrowo i obficie. Dowiedz się, jak prawidłowo stosować obornik w swoim ogrodzie, jakie są jego zalety, a także jakie mogą być potencjalne zagrożenia związane z jego niewłaściwym użyciem. Poznaj tajniki nawożenia obornikiem i ciesz się pięknym, zdrowym ogrodem przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Nawożenie obornikiem to naturalny i skuteczny sposób na poprawę jakości gleby w ogrodzie. Obornik dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, takich jak azot, fosfor czy potas, a także poprawia strukturę gleby, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wody. Najlepszym obornikiem do nawożenia jest ten od krowy, konia lub owcy, ale można również użyć obornika od drobiu czy świń, choć jest on bardziej agresywny dla roślin. Obornik należy stosować w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie, aby nie przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt duża ilość obornika może spowodować przekarmienie roślin, a także zasolenie gleby. Najlepszym okresem na nawożenie obornikiem jest jesień, kiedy rośliny są w fazie spoczynku, a obornik ma czas na rozłożenie się w glebie przed nadejściem wiosny. Obornik można również stosować wiosną, ale tylko ten, który jest już dobrze rozłożony i nie zawiera dużych kawałków. Przy nawożeniu obornikiem ważne jest również, aby nie zapominać o regularnym podlewaniu roślin, ponieważ obornik zwiększa zdolność gleby do zatrzymywania wody, ale nie zastępuje podlewania.
Spis treści
Jak stosować obornik w ogrodzie? Co zawiera obornik? Jaki ma skład? Obornik przekompostowany, świeży i granulowany – który wybrać i jak stosować? Kiedy i jak nawozić obornikiem? Jak nawozić obornikiem warzywa? Jak nawozić obornikiem rośliny owocowe?

Stosowanie obornika w ogrodzie

Główną zasadą stosowania obornika jest to, że musi on mieć czas na rozkład zanim na miejscu jego stosowanie posadzimy rośliny. Oprócz tego pamiętajmy, że poprawi jakość naszej gleby na kilka różnych sposobów – obornik:

 • poprawi strukturę gleby,
 • odkwasi ją,
 • przyciągnie dżdżownice,
 • wprowadzi do gleby pożyteczne mikroorganizmy, które zainicjują przebieg wielu reakcji chemicznych w następstwie których rośliny wykorzystają składniki mineralne, które wcześniej były dla nich nieprzystępne.

Stosowanie obornika pozwoli na znaczne ograniczenie nawożenia sztucznego (mineralnego). W kolejnych latach dodatkowe nawożenie mineralne najlepiej stosować po wcześniejszej analizie gleby, po to by uzupełniać jedynie niedobory pierwiastków, a nie stosować nawożenie bez potrzeby. Zdrowe i obfite plony można uzyskać tylko wtedy, gdy dawki nawozów będą dostosowane do wymagań pokarmowych roślin i zasobności gleby. 

► Analizę fizyko-chemiczną gleby można zlecić do wykonania w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Co zawiera obornik? Jaki ma skład?

Obornik przez profesjonalnych ogrodników nazywany jest nawozem pełnym – znaczy to, że zawiera wszystkie składniki pokarmowe, które są potrzebne roślinom oraz substancję organiczną, z której powstaje próchnica użyźniająca glebę.

Przeciętnie zawiera: około 0,5% azotu, 0,3% fosforu, 0,7-1,0% potasu, 0,5% wapnia, 0,2% magnezu oraz niezbędne mikroelementy takie jak: bormiedźcynkmolibdenkobalt itp.

Mając na względzie te wartości można stwierdzić, że z 1 toną obornika wprowadzamy do gleby około 5,0 kg N; 3,0 kg P2O5; 7,0-10,0 kg K2O; 5,0 kg CaO; 2,0 kg MgO i mikroelementy.

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Obornik przekompostowany, świeży i granulowany – który wybrać i jak stosować?

W ogródkach przydomowych najlepiej stosować obornik przekompostowany (krowi lub koński), gdyż świeży zawiera dużo amoniaku, który może źle wpływać na rośliny. Aby przekompostować świeży obornik trzeba go złożyć na pryzmę kompostową, przykryć kompostem i trzymać przez rok!

Wygodny w stosowaniu jest także suszony obornik granulowany, który posiada wszystkie właściwości świeżego, a nie ma nieprzyjemnego zapachu.

Obornik granulowany - zamiennik dla świeżego obornika
Obornik granulowany
Obornik bydlęcy w formie suchych granul o spowolnionym działaniu przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych. Obornik granulowany łączy wszystkie zalety tradycyjnego obornika oraz wygodę i bezpieczeństwo nowoczesnego nawożenia.
Kup online

Kiedy i jak nawozić obornikiem?

Nawożenie organiczne obornikiem warto wykonywać na glebach ciężkich raz na 4 lata, najlepiej jesienią (w październiku), a na lekkich raz na 2-3 lata jesienią lub wczesną wiosną, ale tylko przekompostowany i dobrze rozłożony.

Nawóz po rozsypaniu trzeba przekopać szpadlem lub widłami amerykańskimi z wierzchnią warstwą ziemi (na głębokość 10-20 cm) nie później niż następnego dnia po rozsypaniu. Nieprzekopany obornik traci dużo azotu!

Z PLANTĄ W OGRODZIE / YouTube

 

► Nawożenie obornikiem roślin warzywnych

Obornik w glebie rozkłada się stopniowo, wolno uwalniając składniki pokarmowe dla roślin, dlatego w kolejnych latach po jego rozsypaniu warto uprawiać inne grupy warzyw, by optymalnie wykorzystały zasoby i wytworzyły lepszy plon. Niektóre warzywa (np. marchew) nie lubią gleb świeżo nawożonych obornikiem, a inne (np. strączkowe) nie lubią go wcale! wyjątek stanowi fasola szparagowa, którą można uprawiać w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem.

Po oborniku uprawia się warzywa o wysokich potrzebach nawozowych, w kolejnym roku te o średnich wymaganiach, następnie warzywa korzeniowe, a na końcu warzywa strączkowe (dawniej motylkowate, obecnie bobowate).

W pierwszym roku po oborniku uprawia się warzywa kapustne (np. kapusta biała, czerwona, włoska, brukselka, brokuł, kalafior) i warzywa dyniowate (np. dynia, cukinia, ogórek) oraz seler. W pierwszym lub drugim roku – warzywa cebulowe (np. cebula, czosnek, por) i warzywa psiankowate (np. pomidor, papryka, oberżyna), a w drugim – warzywa rzepowate (np. rzodkiewka) i warzywa korzeniowe (np. marchew, burak, pietruszka). Także warzywa wieloletnie (np. chrzan, rabarbar, szparag) uprawia się w pierwszym roku po oborniku. Warzywa liściowe (np. sałata, rukola) najlepiej uprawiać w pierwszym roku po oborniku jako przedplon lub poplon po głównej uprawie, ale można je także uprawiać w 2 i 3 roku po oborniku.

► Nawożenie obornikiem roślin owocowych

Obornik w uprawach sadowniczych (drzewa i krzewy owocowe) stosuje się jesienią przed założeniem sadu lub jagodnika. Nawóz rozsypuje się na powierzchni ziemi, a następnie przekopuje z jej wierzchnią warstwą. W kolejnych latach rośliny warto regularnie podsypywać ściółką z przekompostowanego obornika (przysypanego 2 cm warstwą gleby, ściółka powinna być rozsypana w odległości 30 cm od pnia) oraz podlewać roztworem z suszonego obornika i wody.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Sabine van Erp/Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym jest obornik i jak wpływa na glebę?

  Obornik jest naturalnym nawozem, który dostarcza roślinom składników odżywczych takich jak azot, fosfor, potas, a także poprawia strukturę gleby, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wody.
 • Jaki obornik jest najlepszy do nawożenia?

  Najlepszy jest obornik od krowy, konia lub owcy, ale można użyć także obornika od drobiu czy świń, choć ten jest bardziej agresywny dla roślin.
 • Kiedy najlepiej nawozić obornikiem?

  Najlepszym okresem na nawożenie obornikiem jest jesień, gdy rośliny są w fazie spoczynku, co pozwala obornikowi na rozłożenie się w glebie przed nadejściem wiosny.
 • Jakie są zasady stosowania obornika w ogrodzie?

  Obornik musi mieć czas na rozkład zanim posadzimy na nim rośliny, poprawia jakość gleby poprzez poprawę struktury, odkwaszenie, przyciągnięcie dżdżownic i wprowadzenie pożytecznych mikroorganizmów.
 • Co zawiera obornik i jakie ma właściwości?

  Obornik zawiera azot, fosfor, potas, wapń, magnez oraz mikroelementy i jest uznawany za nawóz pełny, dostarczający wszystkie niezbędne składniki pokarmowe roślinom.
 • Jakie są różnice między obornikiem świeżym, przekompostowanym i granulowanym?

  Świeży obornik zawiera dużo amoniaku i może źle wpływać na rośliny, dlatego lepiej stosować obornik przekompostowany lub granulowany, który jest wygodniejszy w użyciu i nie ma nieprzyjemnego zapachu.
 • Jakie rośliny najlepiej nawozić obornikiem i w jakiej kolejności?

  Po oborniku najlepiej uprawiać rośliny o wysokich potrzebach nawozowych, takie jak warzywa kapustne, dyniowate, seler, a w kolejnych latach rośliny o średnich i niskich wymaganiach nawozowych.
 • Jak stosować obornik w uprawach sadowniczych?

  W sadownictwie obornik stosuje się jesienią przed założeniem sadu lub jagodnika, rozsypując na powierzchni ziemi i przekopując z wierzchnią warstwą gleby.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Nawożenie obornikiem w ogródku | Co, jak i kiedy nawozić? Jak to robić dobrze?
Nawożenie obornikiem w ogródku | Co, jak i kiedy nawozić? Jak to robić dobrze?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (22)