Logo
Logo

Nasiona grochu | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Groch to popularne warzywo, które można wyhodować w każdym ogrodzie. Wyróżnia się dwie odmiany: łuskową i cukrową. Pierwszą uprawia się dla nasion. Ich łupina jest twarda i włóknista. Z kolei odmiana cukrowa jest znacznie delikatniejsza od łuskowej i można ją spożywać w całości, zarówno nasiona jak i soczystą łupinę.

Poznaj kilka znanych i lubianych odmian grochu oraz dowiedz się jakie mają wymagania. Wybierz nasiona roślin, które najbardziej będą Ci odpowiadać.

Spis treści
Jakie nasiona grochu wybrać? Najlepsze odmiany
Polecane nasiona grochu – gdzie kupić?
Jak uprawiać groch z nasion?

Jakie nasiona grochu wybrać? Najlepsze odmiany

W sprzedaży dostępne są dwie botaniczne grochu siewnego – groch łuskowy i groch cukrowy. Ten pierwszy również można podzielić na taki o nasionach gładkich oraz pomarszczonych,

  • Groch łuskowy o nasionach gładkich kiełkuje już w 2 °C. Najbardziej znanym grochem tego typu jest odmiana nazywana 'Sześciotygodniowy'.
  • Groch łuskowy o nasionach pomarszczonych będzie kiełkować w temperaturze przynajmniej 8 °C, a jego przykładowe odmiany to: 'Cud Kelvedonu', 'Pegaz', 'Nefryt' oraz 'Telefon'.
  • Groch cukrowy jest wyjątkowy, ponieważ jadalne są całe strąki warzywa. Pośród wielu odmian, watro wymienić groch 'Iłówiecki'. Jest to odmiana średnio wczesna, która do pierwszego zbioru nadaje się po około 86 dni od siewu.

Kup najlepsze odmiany grochu

Wybierając wysokiej jakości nasiona można przy niewielkim nakładzie finansowym wyhodować bardzo obfite plony. Warto stawiać na sprawdzone firmy – np. na markę nasion Kiepenkerl, której produkty oferujemy w naszym sklepie online.

Nasiona grochu zwyczajnego - odmiana 'Vitara'
Nasiona grochu zwyczajnego
odmiana 'Vitara'
Groch zwyczajny 'Vitara' to odmiana dająca obfity plon i słodkie, delikatne ziarna. Nadaje się na zbiór wczesny.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona grochu zwyczajnego - odmiana 'Grandera'
Nasiona grochu zwyczajnego
odmiana 'Grandera'
Dający obfity plon groch zwyczajny 'Grandera' wytwarza wyjątkowo duże strąki o bardzo dobrym smaku. Może być uprawiany bez podpór.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona grochu zwyczajnego - odmiana 'Zuccola'
Nasiona grochu cukrowego
odmiana 'Zuccola'
Groch cukrowy 'Zuccola' jest odmianą charakteryzującą się dużą odpornością na choroby (mączniaka prawdziwego i grzyby) i wysokim plonem.
Przejdź do sklepu i kup online
Nasiona grochu cukrowego - odmiana 'Delikett'
Nasiona grochu cukrowego
odmiana 'Delikett'
Odmiana o słodkich, grubych mięsistych strąkach bez włókien. Kompaktowy wzrost, na podwyższone grządki i do donic. Odporny na mącznika prawdziwego.
Przejdź do sklepu i kup online

Jak wysiewać nasiona grochu? Wymagania a obfity plon

Groch to warzywo łatwe w uprawie. Nie wymaga on specjalnych wymagań glebowych czy klimatycznych. Uprawa grochu jest możliwa na każdym rodzaju gleby, oprócz mocno piaszczystej i zbyt ciężkiej. Warzywo to preferuje pH obojętne lub lekko zasadowe. Nie potrzebuje specjalnego nawożenia, ale na początku uprawy warto je podsypać saletrą.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: piviso/Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Nasiona grochu | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Nasiona grochu | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)