Logo
Logo

Nawożenie ogórków – jak, czym i kiedy to robić prawidłowo?

Oprócz ciepła i regularnego nawadniania, ogórki do właściwego wzrostu potrzebują także odpowiedniego zasilania. Dlaczego nawożenie ogórków jest tak ważne? Jak to robić prawidłowo? Jakimi nawozami dokarmiać ogórki, aby wytwarzały dorodne owoce?

Spis treści
Jak nawozić ogórki, by miały obfite plony? Jaki nawóz lubią ogórki? Nawożenie przedsiewne Nawozy "zielone" do ogrórków NAwożenie mineralne ogórków Nawożenie pogłówne Nawożenie naturalne Nawożenie dolistne

Dlaczego ogórki potrzebują nawożenia?

Odpowiednie warunki uprawy, czyli także zapewnienie właściwego odżywiania, to warunek powodzenia w uprawie wymagającego warzywa jakim jest ogórek. Należy pamiętać, że ogórki do właściwego wzrostu potrzebują obecności w podłożu wielu składników odżywczych, w poszczególnych etapach rozwoju.

Generalnie warto wiedzieć, że zanim zakwitną, najbardziej potrzebują zasilania azotem, natomiast od momentu zawiązywania owoców głównie fosforem i potasem. Duże potrzeby wodne, jak i pokarmowe ogórka związane są z jego płytkim systemem korzeniowym i jednocześnie szybkim tempem wzrostu oraz rozwojem pędów i liści.

Nawożenie ogórków w ogrodzie: jak, czym i kiedy?

Nawożenie przedsiewne – przygotuj dobrze glebę
Podobnie, jak w przypadku nawożenia innych warzyw, najkorzystniej jest jeszcze przed uprawą optymalnie przygotować glebę i zasilić ją w niezbędne składniki odżywcze. A najprostszym, a jednocześnie najlepszym i najzdrowszym tego sposobem jest zastosowanie nawozów organicznych – np. kompostu lub obornika. Dlatego korzystnie jest, jesienią roku poprzedzającego uprawę lub nawet wiosną w roku planowanego wysiewu nasion ogórków, rozłożyć na powierzchni gleby wspomniane nawozy i dobrze je przemieszać (przekopać) z glebą. Do tego celu można zastosować kompost z własnego kompostownika albo zakupiony obornik (świeży lub przekompostowany).

Wysiej rośliny na zielony nawóz
Do naturalnego zasilenia gleby, z powodzeniem można wykorzystać także nawozy zielone, które zastosowane na tzw. jesienne przyoranie, także świetnie zasilą glebę w azot i inne składniki odżywcze. Na nawozy zielone najczęściej stosuje się rośliny z rodziny motylkowych (np. facelia, łubin żółty, seradela, wyka, gryka, bobik, peluszka), które wysiewane są jako poplon. Dzięki zastosowaniu nawozów organicznych i wzbogaceniu nimi gleby możemy być niemal pewni, że ogórek będzie miał zapewnione wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w trakcie wzrostu i dojrzewania owoców.

Płynny nawóz ekologiczny Target do warzyw
Nawóz do warzyw z mikroelementami
To specjalnie przygotowany produkt, skomponowany z myślą o wymaganiach nawozowych większości warzyw uprawianych w polskim klimacie. Odpowiednio dobrany skład zapewnia optymalny wzrost i rozwój warzyw oraz obfite i wysokiej jakości plony. Nawóz wykazuje wysoką przyswajalność przez rośliny, dlatego może stanowić jedyne źródło odżywiania warzyw.
Kup w naszym sklepie!

Uzupełnij niedobory pierwiastków
Może się jednak zdarzyć, że nawożenie organiczne nie wystarczy, by zaspokoić potrzeby pokarmowe ogórka lub po prostu nie mamy na nie czasu lub ochoty. Wówczas, po wcześniejszej analizie chemicznej gleby, można uzupełnić (lub wykonać) zasilanie nawozami mineralnymi (N, P, K), które także stosuje się przed uprawą – średnio około 2−3 tygodnie przed siewem nasion lub sadzeniem rozsady ogórka.

Nawożenie pogłówne
Po wzejściu roślin, można także zasilać ogórki nawozami azotowymi - najlepiej zastosować je, gdy rośliny wykształcą już co najmniej 3−4 liście właściwe, a zakończyć, gdy pojawią się kwiaty. Później ogórki potrzebują już głównie fosforu, który możemy dostarczyć w formie nawozów azotowych (np. superfosfatu lub gotowych nawozów dla ogórków). Zanim zaczniemy nawozić mineralnie ogórki, warto wiedzieć, że skuteczność nawożenia (przyswajalność składników pokarmowych) w dużej mierze zależy od odpowiedniego odczynu (pH) gleby. W przypadku ogórków powinien on być lekko kwaśny lub obojętny, czyli pH powinno utrzymywać się na poziomie 6-7.

Płynny nawóz ekologiczny do warzyw
Płynny nawóz ekologiczny do warzyw
to całkowicie organiczny produkt polecany przy ekologicznej uprawie warzyw. Substancje organiczne w nim zawarte są wyłącznie pochodzenia roślinnego, pozyskiwane są z produkcji żywności oraz paszy. Nawóz aktywuje mikroorganizmy żyjące w glebie, poprawia jej jakość oraz ułatwia pobór odpowiednich składników odżywczych. Korzenie stają się mocniejsze, a rośliny zdrowsze i silniejsze. Zapewnia wysokie i zdrowe plony warzyw. Nawóz jest bezpieczny dla środowiska, ludzi i zwierząt.
Kup w naszym sklepie!

Nawożenie naturalne
Świetnym nawozem naturalnym do wspomagania wzrostu i zasilania rosnących już ogórków jest gnojówka z pokrzyw. Zawiera ona naturalne bogactwo składników niezbędnych do wzrostu ogórków - łatwo przyswajalne formy azotu oraz makro i mikroelementy, między innymi fosfor potas, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan i cynk. Zwykle nawóz taki stosuje się w formie rozcieńczonej z wodą, a regularne podlewanie nim roślin (najlepiej przed kwitnieniem) poprawia wzrost, kwitnienie, zawiązywanie owoców i odporność ogórków, a dodatkowo ogranicza rozwój chorób grzybowych i szkodników.

Nawożenie dolistne
W przypadku konieczności szybkiego zasilenia roślin w trakcie uprawy, można z powodzeniem stosować zasilanie w formie oprysków dolistnych. W sprzedaży znajdziemy dziś wiele rozpuszczalnych nawozów przeznaczonych do tego celu. Dzięki nawożeniu dolistnemu, składniki pokarmowe szybko docierają (poprzez owoce i liście) bezpośrednio do tkanek i zasilają całą roślinę. Razem z nawozem dolistnym można zastosować także środki zapobiegające chorobom (np. Miedzian), co dodatkowo zabezpieczy ogórki przed groźnymi chorobami, np. kanciastą plamistością ogórka.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Elf+11 / Depositphotos

Autor
Nawożenie ogórków – jak, czym i kiedy to robić prawidłowo?
Nawożenie ogórków – jak, czym i kiedy to robić prawidłowo?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl