Logo
Logo

Kiedy najlepiej posiać ogórki gruntowe? Nie spiesz się – tego nie lubią!

Uprawa ogórków gruntowych to prawdziwa sztuka, która wymaga od nas nie tylko wiedzy, ale i cierpliwości. Kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniego momentu na siew - nie spiesz się, bo ogórki tego nie lubią. Dowiedz się, jak przygotować idealne warunki dla swoich roślin, by cieszyć się obfitymi zbiorami. Odkryj, dlaczego właściwy termin siewu jest tak ważny i jakie triki pomogą Ci osiągnąć sukces w uprawie tego popularnego warzywa.

Ogórki gruntowe są jednym z najpopularniejszych warzyw w naszych ogrodach, które, choć mogą wydawać się proste w uprawie, w rzeczywistości kryją wiele tajemnic. Zrozumienie, kiedy najlepiej posiać ogórki, jest kluczowe dla zdrowej, obfitej uprawy. Nie spiesz się – to główna zasada, która przyświeca uprawie ogórków gruntowych, bowiem tego właśnie nie lubią.

Poczekaj na ciepło – ogórki nie lubią zimna

Ogórki to rośliny ciepłolubne, pochodzące z cieplejszych klimatów. Ich uprawa w naszym, często kapryśnym klimacie, wymaga pewnej strategii i przede wszystkim cierpliwości. Ogórki nie znoszą zimna, a wczesne sianie może spowodować, że nasze wysiłki pójdą na marne.

Kiedy zatem siać ogórki?

Optymalny moment na siew ogórków gruntowych to druga połowa maja. Jest to czas, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków, które mogą zniszczyć młode, delikatne rośliny. Ogórki można uprawiać, siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu lub z rozsady.

Kiedy siać ogórki gruntowe na rozsadę?

Jeśli decydujemy się na uprawę ogórków z rozsady, nasiona można zacząć wysiewać już w drugiej połowie kwietnia, jednak kluczowe jest, by nie przesadzać z ich ilością. Rozsada ogórków jest gotowa do przeniesienia na miejsce stałe po około 4 tygodniach od wysiewu.

Jeśli wysiejemy ogórki na rozsadę zbyt wcześnie, to sadzonki będą wybujałe (z uwagi na brak słońca wczesną wiosną)!

Kiedy siać ogórki w gruncie?

Wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu, pamiętajmy, by gleba była odpowiednio ogrzana, a ryzyko przymrozków - za nami. Siew najczęściej przeprowadza się między połową maja a połową czerwca, jednak zgodnie z tradycją wielu ogrodników, siew ogórków rozpoczyna się w dniu św. Stanisława, który przypada na 8 maja.

Jeśli wysiejemy ogórki do gruntu zbyt wcześnie, to istnieje ogromne ryzyko, że sadzonki zostaną zniszczone przez zimno!

 

To lubią ogórki

  • Miejsce: Ogórki lubią stanowiska ciepłe, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione.
  • Gleba: Powinna być żyzna, dobrze uprawiona i wilgotna.
  • Nawożenie: Ogórki reagują dobrze na nawożenie obornikiem lub kompostem.
  • Temperatura: Idealna temperatura dla kiełkowania nasion to około 12-16 stopni Celsjusza. Rośliny cierpią, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

Prosty patent na zdrowe sadzonki ogórków

Przed siewem warto obtoczyć nasiona w mączce bazaltowej. Jest to naturalny nawóz, który dodatkowo chroni rośliny przed chorobami. Takie przygotowanie nasion zapewnia im lepszy start i ochronę w pierwszych dniach wzrostu.

Uprawa ogórków gruntowych to przyjemność, która wymaga od nas nieco wiedzy i cierpliwości. Pamiętając o tym, by nie spieszyć się z siewem i dostosować terminy do warunków pogodowych, możemy cieszyć się obfitymi plonami zdrowych, smacznych ogórków. Przestrzeganie podstawowych zasad uprawy pozwoli uniknąć wielu problemów i zagwarantuje sukces w ogrodzie.


Zdjęcie tytułowe: Alina / AdobeStock

Autor
Kiedy najlepiej posiać ogórki gruntowe? Nie spiesz się – tego nie lubią!
Kiedy najlepiej posiać ogórki gruntowe? Nie spiesz się – tego nie lubią!
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl