Logo
Logo

Turkuć podjadek – jeden z największych owadów w Polsce. Czy może Cię ugryźć? Czy jest groźny dla roślin?

Turkuć podjadek to jedno z najbardziej intrygujących i zarazem tajemniczych stworzeń polskiej fauny. Chociaż większość życia spędza niepozornie pod ziemią, jego obecność w ogrodzie może wzbudzać wiele pytań i obaw. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu owadowi, analizując jego zachowania, potencjalne zagrożenia, które może stanowić dla roślin, a także odpowiedzi na pytanie, czy jego ugryzienie jest powodem do zmartwień.

Co o turkuciu podjadku warto wiedzieć?

Turkuć podjadek charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem: posiada mocne, przystosowane do kopania w ziemi przednie odnóża, które przypominają kształtem narzędzia ogrodnicze. Długość ciała dorosłego osobnika może osiągać nawet do 7 cm (choć niektóre źródła trochę na wyrost podają 10 cm), co czyni go jednym z największych owadów występujących w Polsce. Kolorystyka jego ciała waha się od ciemnobrązowych do czarnych odcieni, co dodatkowo potęguje jego niezwykły i dla niektórych nieco przerażający wygląd.

To rak, świerszcz, kret czy krewetka? Nie musisz się bać tego owada z ogrodu, choć czasem gryzie
Fot. Stephan Schneider / Adobe Stock
Faktycznie, turkuć podjadek jest niezwykłym owadem, którego wygląd może być kojarzony z mieszanką kilku różnych zwierząt. Posiada cechy przypominające krewetkę lub raka, szczególnie ze względu na swoje charakterystyczne, przystosowane do kopania w ziemi przednie odnóża. Dodatkowo, jego ciało i ogólna struktura przypominają trochę świerszcza, a skłonność do życia pod ziemią i kopania tuneli może przywodzić na myśl kreta. Ta unikalna kombinacja cech czyni go naprawdę wyjątkowym mieszkańcem naszego ogrodu.

Interesująca nazwa "turkuć podjadek" ma swoje korzenie w charakterystycznym hałasie, określanym jako "turkot", wydawanym przez tego owada. Ten niezwykły dźwięk jest częścią jego zachowań godowych – turkuć, będący bliskim krewnym świerszczy, koników polnych i szarańczy, używa go do przyciągania partnerów. Co ciekawe, organy słuchu turkucia znajdują się na przednich odnóżach, co pozwala mu efektywnie odbierać te dźwięki.

Drugi człon nazwy, "podjadek", odnosi się do zwyczaju owada polegającego na przegryzaniu korzeni roślin. Warto jednak zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii, turkuć nie żywi się korzeniami; uszkodzenia roślin są raczej efektem ubocznym jego aktywności związanej z drążeniem podziemnych korytarzy. W języku angielskim turkuć podjadek jest znany jako "mole cricket", co dosłownie można przetłumaczyć jako "świerszcz kret", co dodatkowo podkreśla jego unikalne cechy i nawyki życiowe.

Żyje pod ziemią

Jak wspomniano, turkuć podjadek większość swojego życia spędza pod ziemią. Jest to aspekt istotny nie tylko dla zrozumienia jego zachowań, ale także dla oceny potencjalnego wpływu na środowisko ogrodowe. Owad ten kopie w ziemi rozgałęzione tunele, które mogą sięgać głębokości kilkudziesięciu centymetrów. 

Może Cię ugryźć

Przechodząc do kwestii ugryzienia, warto podkreślić, że turkuć podjadek nie jest owadem jadowitym. Jednakże, jego ugryzienie może być bolesne dla człowieka, zwłaszcza ze względu na silne szczęki, które służą mu do kopania w ziemi. Istotne jest, że ugryzienie to nie jest groźne życiu, lecz może prowadzić do miejscowego podrażnienia lub bólu. W rzadkich przypadkach, gdy ugryzienie zostanie zaniedbane, może dojść do infekcji, w tym tężca, dlatego ważna jest odpowiednia higiena i dezynfekcja miejsca ugryzienia.

I zjeść Twoje rośliny

Turkuć podjadek może mieć znaczący wpływ na roślinność w ogrodach i na polach. Często podgryza korzenie roślin, co skutkuje ich stopniowym obumieraniem. To zachowanie jest szczególnie szkodliwe dla młodych, delikatnych roślin, kwiatów oraz warzyw, które szybko tracą swoją witalność. Niestety, raz uszkodzone przez turkucia rośliny trudno jest uratować. Ich korzenie po uszkodzeniu tracą zdolność do efektywnego odżywiania rośliny. W rezultacie, rośliny te szybko marnieją, a ich liście żółkną i usychają.

Problemem jest również fakt, że turkucie mogą atakować szerokie spektrum gatunków roślin, co czyni je problemem w różnorodnych środowiskach ogrodowych. W obliczu tego zagrożenia, ogrodnicy i rolnicy często muszą podjąć konkretne działania w celu ochrony swoich upraw przed dalszymi uszkodzeniami.

Możesz się go pozbyć

Aby skutecznie zarządzać populacją turkucia podjadka w ogrodzie, można zastosować kilka metod. Jedną z nich jest stosowanie pułapek, które pozwalają na fizyczne usunięcie owadów z ogrodu. Innym sposobem jest stosowanie preparatów biologicznych lub chemicznych, które są skuteczne w zwalczaniu tego owada, jednak należy je stosować z rozwagą, biorąc pod uwagę potencjalny wpływ na środowisko i inne organizmy.

Jeśli w waszym ogródku zamieszkała wesoła rodzinka turkuci, to posłuchajcie. Panuje bowiem powszechne przekonanie o szkodliwości turkuci, jednak szkody powstają głównie ze względu na kopanie tuneli. W rzeczywistości ten owad może być postrzegany jako tępiciel innych owadów. Spójrzcie na turkucie z drugiej strony – apelują Lasy Państwowe

Czy turkuć podjadek naprawdę jest tak groźny, że trzeba go zwalczać?

Turkuć podjadek często jest postrzegany jako szkodnik, głównie ze względu na jego dietę opartą na korzeniach roślin i zdolność do kopania tuneli w glebie, co może wpływać negatywnie na roślinność w ogrodzie. Jednakże, ważne jest, aby zrozumieć kilka kluczowych aspektów dotyczących tej kwestii:

 • Znaczenie ekologiczne
  Turkuć podjadek pełni ważną rolę w ekosystemie. Jego działalność podziemna przyczynia się do aeracji gleby, co jest korzystne dla struktury i zdrowia gleby. Dlatego jego obecność w niektórych środowiskach może być postrzegana jako pozytywna.

 • Zwalcza szkodniki
  Ciekawe jest jednak to, że turkucie zjadają również larwy innych owadów, a także ślimaki, pędraki i drutowce. Tak więc, mimo że są szkodnikami, mają też swoją pozytywną stronę, ponieważ pozbywają się innych szkodników z ogrodu.
 • Szczególne zagrożenie dla roślin
  Turkuć może stanowić zagrożenie dla niektórych rodzajów roślin, zwłaszcza tych z delikatnymi korzeniami. W przypadku intensywnego żerowania, turkucie mogą powodować uszkodzenia systemów korzeniowych, co może osłabiać rośliny lub nawet prowadzić do ich śmierci.

 • Metody kontroli
  Zanim podejmie się działania mające na celu zwalczanie turkucia podjadka, warto rozważyć mniej inwazyjne metody kontroli. Można na przykład stosować pułapki lub metody biologiczne, które minimalizują negatywne skutki dla środowiska.

 • Zachowanie równowagi
  Ważne jest, aby podejście do zarządzania populacją turkucia podjadka było zrównoważone. Oznacza to unikanie nadmiernego stosowania pestycydów, które mogą szkodzić innym organizmom w ogrodzie i zaburzać naturalną równowagę ekologiczną.

Podsumowując, turkuć podjadek może stanowić wyzwanie dla ogrodników, zwłaszcza jeśli w ogrodzie znajdują się rośliny szczególnie wrażliwe na jego działalność. Jednakże, nie zawsze jest on na tyle groźny, aby wymagać intensywnego zwalczania. Zamiast tego, warto rozważyć metody kontroli, które są skuteczne, ale jednocześnie przyjazne dla środowiska i pozostałych mieszkańców ogrodu.

Turkuć podjadek to bez wątpienia fascynujący reprezentant fauny Polski. Jego obecność w ogrodzie może wzbudzać pewne obawy, zwłaszcza w kontekście potencjalnego zagrożenia dla roślin oraz bolesnych ugryzień. Jednakże, przy odpowiednim zarządzaniu i zrozumieniu jego roli w ekosystemie, można skutecznie ograniczyć negatywne skutki jego obecności, jednocześnie czerpiąc korzyści z jego działalności podziemnej. Dzięki temu turkuć podjadek może stać się cichym, choć ważnym, sprzymierzeńcem każdego ogrodnika.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: kaliantye, 聡 足立 / Adobe Stock

Autor
Turkuć podjadek – jeden z największych owadów w Polsce. Czy może Cię ugryźć? Czy jest groźny dla roślin?
Turkuć podjadek – jeden z największych owadów w Polsce. Czy może Cię ugryźć? Czy jest groźny dla roślin?
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl