Logo
Logo

Jak uprawiać fioletowe brokuły gałązkowe?

Pytanie czytelnika: W telewizji widziałam program kulinarny, w którym przyrządzano potrawy z fioletowych brokułów gałązkowych. Szukałam informacji o ich uprawie, jednak nigdzie nie znalazłam. Proszę o kilka wskazówek, jak się za to zabrać. Chciałbym spróbować uprawy brokułów gałązkowych w ogrodowym warzywniku.

Spis treści
Jak wygląda i jak smakuje brokuł Early Purple Sprouting? Jak i kiedy wysiewać nasiona fioletowych brokułów? Kiedy przesadzić rozsadę do gruntu? Co lubią brokuły gałązkowe? Jakich warunków potrzebują? Kiedy brokuły gałązkowe nadają się do zbiorów?

Jak wyglądają i smakują fioletowe brokuły gałązkowe?  

Brokuł Early Purple Sprouting to nie tylko pyszne i zdrowe warzywo, ale również ciekawa ozdoba ogrodu warzywnego. Roślina tworzy niewielkie różyczki o średnicy około 8 – 10 cm, które mają piękną, intensywnie fioletową barwę. Różyczki wyrastają na delikatnie fioletowych gałązkach, które również są jadalne. To brokuł gałązkowy o intensywnym smaków, który nieco przypomina szparagi. Brokuł gałązkowy jest bardzo wdzięcznym warzywem, który wspaniale prezentuje się na talerzu.  

Fioletowy brokuł gałązkowy dodaje koloru nie tylko w ogrodzie, ale też na talerzu i jest łatwy w uprawie. Najpopularniejszą odmianą, którą z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie jest 'Early Purple Sprouting'. Fioletowa jest także odmiany 'Burgundy' oraz 'Santee', ale są mniej znane. Wszystkie wymienione odmiany bardzo łatwo można kupić w Internecie, bo są oferowane przez liczne sklepy internetowe.

Naturalnie o ogrodach / YouTube


Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!
Przeczytaj także
Jak nawozić ogród bez chemii? Te granulki poprawią jakość gleby i odżywią rośliny – Naturalnie!

Jak uprawiać brokuł gałązkowy?  

Brokuł gałązkowy Early Purple Sprouting uprawiany jest tylko z rozsady. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną do wielodoniczek bądź skrzynek wypełnionych ziemią do warzyw lub ziemią do siewu, która jest bogata w składniki pokarmowe. Następnie pojemniki odstawia się do ciepłego i jasnego miejsca (ok. 18 stopni C), dbając, aby podłoże było stale wilgotne. Najlepiej je zraszać.

Rozsadę przesadza się do gruntu po około 6 tygodniach, wybierając dla roślin stanowisko osłonięte i słoneczne. Ze względu na to, że brokuł gałązkowy rośnie dość duży, to rozstawa powinna wynosić 50 x 50 cm.  

Uprawa fioletowych brokułów gałązkowych Early Purple Sprouting nie jest trudna, a rośliny nie są bardzo wymagające – należy tylko pamiętać o odpowiednim nawożeniu i podlewaniu.  

Należy pamiętać, że wymagają one podłoża próchniczego, przepuszczalnego o odczynie obojętnym i zasobnego w składniki pokarmowe. Przed wysiewem warto wzbogacić glebę kompostem lub nawozem do warzyw i przynajmniej raz powtórzyć nawożenie w okresie intensywnego wzrostu brokułów.

Ważne jest również, aby nie dopuścić do przesuszenia gleby, gdyż brokuły gałązkowe Early Purple Sprouting źle znoszą suszę, ale nie radzą sobie również ze stojącą wodą. Wystarczy raz na 5 – 7 dni podlewać je, ale niezbyt obficie.

Kiedy zbierać brokuł Early Purple Sprouting?  

Różyczki zbiera się latem aż do wczesnej jesieni, pamiętając, aby odcinać jedynie różyczkę z kawałkiem łodygi, gdyż o kilku dniach w tym samym miejscu zaczną wyrastać nowe brokuły. Dzięki temu już kilka roślin brokułów gałązkowych Early Purple Sprouting zapewni dostęp do znacznej ilości pysznych warzyw o ciekawym smaku i wyglądzie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: west1 - Depositphotos

Autor
Jak uprawiać fioletowe brokuły gałązkowe?
Jak uprawiać fioletowe brokuły gałązkowe?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny