Dlaczego warto wysiewać nasiona i mieć własne brokuły w ogrodzie?
Brokuł jest spokrewniony z kalafiorem oraz innymi warzywami kapustnymi i jego uprawa nie jest trudna – można sadzić go w ogrodzie lub na działce. Najlepsze efekty uzyskuje się przy uprawie brokułów z rozsady, czyli poprzez wcześniejsze wysianie nasion pod osłonami i wyhodowanie sadzonki, którą później sadzi się na miejscu stałym w ogrodzie.
Warto uprawiać własne brokuły, choćby dlatego, że nalezą one do najzdrowszych warzyw – wyróżniają się wysoką zawartością witaminy C, składników mineralnych, ale przede wszystkim antyoksydantów, czyli substancji zapobiegających powstawaniu komórek nowotworowych.
Odpowiednie stanowisko i podłoże dla brokułów
Ziemia
Jeśli zapewnimy brokułom odpowiednie warunki, ich uprawa nie powinna sprawiać kłopotów. Warto wiedzieć, że są to warzywa, które mają dość duże zapotrzebowanie na wodę i najlepiej rosną na glebach żyznych i próchnicznych. Z tego względu w roku poprzedzającym planowaną uprawę, warto zasilić glebę – najkorzystniej (i najzdrowiej) nawozami organicznymi, np. kompostem lub obornikiem, tak by w podłożu nie zabrakło najważniejszych dla brokułu składników (głównie potasu i fosforu).
Miejsce
Najlepiej wybrać do uprawy brokułów miejsce jasne, słoneczne, ale warto pamiętać, aby unikać miejsc, gdzie wcześniej rosły inne warzywa kapustne (np. kalafior, kapusta).
Temperatura
Ważne! Brokuły lubią raczej umiarkowane temperatury i znoszą przymrozki nawet do -5°C – najlepiej rosną w temperaturze około 15 °C, ale maksymalnie do 24°C). Nie lubią upałów i wiążącej się z nimi suszy, dlatego uprawa na zbiór letni jest trudniejsza.
Jak i kiedy wysiewać nasiona na rozsadę brokułów?
Najprościej jest po prostu kupić gotową rozsadę (sadzonkę) brokułu i posadzić ją wiosną bezpośrednio do gruntu, ale można samemu przygotować rozsadę (wysiać nasiona w pomieszczeniu), co z pewnością przyniesie więcej radości każdemu ogrodnikowi.
Kiedy to zrobić?
Brokuły zwykle uprawia się (w zależności od odmiany) na różne terminy zbioru. Na tzw. wczesny zbiór, nasiona wysiewa pod osłonami w drugiej połowie lutego, rozsadę sadzi się w kwietniu. Z kolei na zbiór letni nasiona wysiewa się w marcu do początku kwietnia i sadzi w maju, a na najpóźniejszy zbiór jesienny wysiew nasion wykonuje się z początkiem czerwca, a sadzonki sadzi się w lipcu. Należy zwrócić uwagę, jaką odmianę (wczesną, czy późną) wybieramy do wysiewu, aby jak najlepiej dobrać termin siewu.
Jak ro zrobić?
Zwykle najprościej i najszybciej można wyhodować własne brokuły przy uprawie na zbiór wczesny. Nasiona wysiewa się wtedy zwykle w drugiej połowie lutego pod osłonami (tunel, szklarnia) lub w donicach, albo skrzynkach w pomieszczeniu. Jeśli wybieramy to ostatnie rozwiązanie (skrzynie, donice), należy zadbać o żyzne podłoże (najlepiej do wysiewu warzyw) i po wysiewie ustawić pojemniki w jasnym, dość ciepłym pomieszczeniu (temperatura 15-18°C).
Jak dbać o rozsadę?
Po wschodach i wytworzeniu dwóch pierwszych liści właściwych, należy przepikować rośliny (przerzedzić) i najlepiej przenieść je do oddzielnych, małych doniczek. Po około dwóch miesiącach (w optymalnych warunkach) rośliny wytwarzają około 5-6 liści i można je wysadzać do gruntu.
W czasie wschodów nasion należy ostrożnie nawadniać rozsadę (najlepiej spryskiwać powierzchnię gleby), aby w podłożu nie było nadmiernej ilości wilgoci (ryzyko rozwoju chorób grzybowych).
Kiedy przesadzić rozsadę brokułów do ogrodu?
Mniej więcej w połowie kwietnia rozsadę można sadzić na miejsce stałe w ogrodzie. Jeśli sadzimy większą ilość roślin, najlepiej stosować odstęp między roślinami i w rzędzie około 50 cm. Zazwyczaj od momentu wysadzenia sadzonek do zbioru dojrzałych i wykształconych róż brokułów mija średnio 60-70 dni.
Jak pielęgnować młode brokuły?
Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę, brokuł wymaga regularnego nawadniania – nie można dopuścić do przesuszenia korzeni. Jest to ważny zabieg szczególnie w przypadku uprawy odmian na zbiór letni. Ponadto, należy zadbać o regularne odchwaszczanie młodych sadzonek oraz delikatne spulchnianie podłoża. Jeśli gleba była dobrze zasilona kompostem lub obornikiem jesienią poprzedniego roku, w trakcie sezonu zwykle nie trzeba dodatkowo nawozić sadzonek brokułu nawozami mineralnymi.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż – Tasfoto / Depositphotos oraz artverau / Pixabay