Logo
Logo

Jaki i kiedy wysiewać brokuły? Jak przygotować rozsadę?

Ze względu na dużą zawartość bardzo zdrowych składników odżywczych zaliczany jest do najcenniejszych i najzdrowszych warzyw. Można uprawiać go w przydomowym ogrodzie na grządce warzywnej, ale trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Jak przygotować rozsadę brokuła?

Spis treści
Dlaczego warto spróbować samodzielnej uprawy brokułów z nasion? Gdzie wysiewać brokuły? Jak i kiedy przygotować rozsadę brokułów? Jak dbać o brokuły po posadzeniu do gruntu?

Dlaczego warto wysiewać nasiona i mieć własne brokuły w ogrodzie?

Brokuł jest spokrewniony z kalafiorem oraz innymi warzywami kapustnymi i jego uprawa nie jest trudna – można sadzić go w ogrodzie lub na działce. Najlepsze efekty uzyskuje się przy uprawie brokułów z rozsady, czyli poprzez wcześniejsze wysianie nasion pod osłonami i wyhodowanie sadzonki, którą później sadzi się na miejscu stałym w ogrodzie.

Warto uprawiać własne brokuły, choćby dlatego, że nalezą one do najzdrowszych warzyw – wyróżniają się wysoką zawartością witaminy C, składników mineralnych, ale przede wszystkim antyoksydantów, czyli substancji zapobiegających powstawaniu komórek nowotworowych.

Nasiona brokuła
Nasiona brokuła
Brokuł 'Calabrese Natalino' to dająca obfity plon odmiana tradycyjna o wielu pędach bocznych. Zbiór przy dobrze rozwiniętych różyczkach, ale zamkniętych pąkach.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Odpowiednie stanowisko i podłoże dla brokułów

Ziemia
Jeśli zapewnimy brokułom odpowiednie warunki, ich uprawa nie powinna sprawiać kłopotów. Warto wiedzieć, że są to warzywa, które mają dość duże zapotrzebowanie na wodę i najlepiej rosną na glebach żyznych i próchnicznych. Z tego względu w roku poprzedzającym planowaną uprawę, warto zasilić glebę – najkorzystniej (i najzdrowiej) nawozami organicznymi, np. kompostem lub obornikiem, tak by w podłożu nie zabrakło najważniejszych dla brokułu składników (głównie potasu i fosforu).

Miejsce
Najlepiej wybrać do uprawy brokułów miejsce jasne, słoneczne, ale warto pamiętać, aby unikać miejsc, gdzie wcześniej rosły inne warzywa kapustne (np. kalafior, kapusta).

Temperatura
Ważne! Brokuły lubią raczej umiarkowane temperatury i znoszą przymrozki nawet do -5°C – najlepiej rosną w temperaturze około 15 °C, ale maksymalnie do 24°C). Nie lubią upałów i wiążącej się z nimi suszy, dlatego uprawa na zbiór letni jest trudniejsza.

 

Jak i kiedy wysiewać nasiona na rozsadę brokułów?

Najprościej jest po prostu kupić gotową rozsadę (sadzonkę) brokułu i posadzić ją wiosną bezpośrednio do gruntu, ale można samemu przygotować rozsadę (wysiać nasiona w pomieszczeniu), co z pewnością przyniesie więcej radości każdemu ogrodnikowi.

Kiedy to zrobić?
Brokuły zwykle uprawia się (w zależności od odmiany) na różne terminy zbioru. Na tzw. wczesny zbiór, nasiona wysiewa pod osłonami w drugiej połowie lutego, rozsadę sadzi się w kwietniu. Z kolei na zbiór letni nasiona wysiewa się w marcu do początku kwietnia i sadzi w maju, a na najpóźniejszy zbiór jesienny wysiew nasion wykonuje się z początkiem czerwca, a sadzonki sadzi się w lipcu. Należy zwrócić uwagę, jaką odmianę (wczesną, czy późną) wybieramy do wysiewu, aby jak najlepiej dobrać termin siewu.

Jak ro zrobić?
Zwykle najprościej i najszybciej można wyhodować własne brokuły przy uprawie na zbiór wczesny. Nasiona wysiewa się wtedy zwykle w drugiej połowie lutego pod osłonami (tunel, szklarnia) lub w donicach, albo skrzynkach w pomieszczeniu. Jeśli wybieramy to ostatnie rozwiązanie (skrzynie, donice), należy zadbać o żyzne podłoże (najlepiej do wysiewu warzyw) i po wysiewie ustawić pojemniki w jasnym, dość ciepłym pomieszczeniu (temperatura 15-18°C).

Jak dbać o rozsadę?
Po wschodach i wytworzeniu dwóch pierwszych liści właściwych, należy przepikować rośliny (przerzedzić) i najlepiej przenieść je do oddzielnych, małych doniczek. Po około dwóch miesiącach (w optymalnych warunkach) rośliny wytwarzają około 5-6 liści i można je wysadzać do gruntu.
W czasie wschodów nasion należy ostrożnie nawadniać rozsadę (najlepiej spryskiwać powierzchnię gleby), aby w podłożu nie było nadmiernej ilości wilgoci (ryzyko rozwoju chorób grzybowych).

Kiedy przesadzić rozsadę brokułów do ogrodu?
Mniej więcej w połowie kwietnia rozsadę można sadzić na miejsce stałe w ogrodzie. Jeśli sadzimy większą ilość roślin, najlepiej stosować odstęp między roślinami i w rzędzie około 50 cm. Zazwyczaj od momentu wysadzenia sadzonek do zbioru dojrzałych i wykształconych róż brokułów mija średnio 60-70 dni.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jak pielęgnować młode brokuły?

Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę, brokuł wymaga regularnego nawadniania – nie można dopuścić do przesuszenia korzeni. Jest to ważny zabieg szczególnie w przypadku uprawy odmian na zbiór letni. Ponadto, należy zadbać o regularne odchwaszczanie młodych sadzonek oraz delikatne spulchnianie podłoża. Jeśli gleba była dobrze zasilona kompostem lub obornikiem jesienią poprzedniego roku, w trakcie sezonu zwykle nie trzeba dodatkowo nawozić sadzonek brokułu nawozami mineralnymi.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: kolaż – Tasfoto / Depositphotos oraz artverau / Pixabay

Autor
Jaki i kiedy wysiewać brokuły? Jak przygotować rozsadę?
Jaki i kiedy wysiewać brokuły? Jak przygotować rozsadę?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl