Buraki w słoikach na zimę są bardzo uniwersalne. Można je jeść na zimno, od razu po wyjęciu ze słoiczka, podgrzać i podawać do obiadu, a nawet dodać do barszczu czy zrobić z nich chłodnik buraczany. Niektórzy dodają do nich olej, co sprawia, że buraczki są bardziej gładkie i delikatne. Jednak nawet bez dodatku oleju, te buraczki są pyszne i warto je mieć w swojej spiżarni na zimę.
Buraki pasteryzowane, marynowane w słoiku na zimę
1. Przepis na najprostsze buraczki na zimę
Składniki:
- 3 kg buraków
- 1/3 szklanki cukru (ok. 100-120 g)
- 1/2 szklanki octu spirytusowego
- 1 łyżka soli kamiennej (około 20 g)
Przygotowanie:
Umyj buraki i gotuj w dużym garnku do miękkości. Po ugotowaniu i lekkim przestudzeniu obierz je ze skórki i zetrzyj na grubych oczkach. W dużym garnku połącz starte buraki z cukrem, solą i octem, dokładnie mieszając. Następnie przełóż masę do słoików, zostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni przy rantach i zakręć je mocno. Na koniec poddaj słoiki pasteryzacji przez 20 minut.
2. Przepis na buraczki z chrzanem do słoików
Składniki:
- 1 kg buraków
- 1 główka czosnku
- 1 mały kawałek korzenia chrzanu
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1/2 szklanki octu jabłkowego
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki wody
Przygotowanie:
Buraki obieramy, kroimy w plastry i gotujemy do miękkości. Czosnek i chrzan obieramy i siekamy. Wszystkie składniki mieszamy w garnku i gotujemy przez około 5 minut. Gorącą masę przelewamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy przez 10 minut.
3. Przepis na buraczki z papryką
Składniki:
- 1 kg buraków
- 2 czerwone papryki
- 1 główka czosnku
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1/2 szklanki octu jabłkowego
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki wody
Przygotowanie:
Buraki obieramy, kroimy w plastry i gotujemy do miękkości. Papryki myjemy, kroimy w paski, usuwając nasiona. Czosnek obieramy i siekamy. Wszystkie składniki mieszamy w garnku i gotujemy przez około 5 minut. Gorącą masę przelewamy do słoików, zakręcamy i pasteryzujemy przez 10 minut.
4. Przepis na tarte buraki na ostro
Składniki:
- 1 kg buraków
- 0,5 łyżki soli
- 1,5 łyżki cukru
- 0,25 szklanki octu 10%
- 2 szklanki wody
- pół papryczki chili
Przygotowanie:
Buraki gotujemy w wodzie z octem, obieramy, ścieramy na tarce i układamy w słoikach z dodatkiem pokrojonej papryczki chilli. W garnku przygotowujemy zalewę z wody, soli, cukru i octu, gotujemy przez 2 minuty. Zalewą wlewamy do słoików, zakręcamy i gotujemy jeszcze przez 20 minut. Po ostygnięciu przechowujemy w chłodnym miejscu.
5. Przepis na tarte buraki z syropem daktylowym
Składniki:
- 3 kg buraków
- 1 łyżka soli
- 0,5 łyżki czarnego pieprzu mielonego
- sok z 1,5 cytryny
- 0,25 szklanki syropu daktylowego
Przygotowanie:
Buraki gotujemy, obieramy, ścieramy na tarce i mieszamy z sokiem z cytryny, syropem daktylowym, solą i pieprzem. Układamy w słoikach, zakręcamy i pasteryzujemy przez 40 minut. Po ostygnięciu przechowujemy w chłodnym miejscu.
Buraki kiszone w słoikach na zimę
1. Przepis na kiszone buraki z czosnkiem i ziołami
Składniki:
- 4 kg buraków
- 5 l przegotowanej wody
- 8 ząbków czosnku
- 6 listków laurowe
- 4 łyżki soli
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- kilka ziarenek czarnego pieprzu
Przygotowanie:
Buraki obieramy, kroimy w plasterki i układamy w słoikach z dodatkiem czosnku, listków laurowe, ziela angielskiego i pieprzu. Zalewamy wodą wymieszaną z solą, zakręcamy słoiki i odstawiamy na tydzień. Po fermentacji zbieramy pianę, zakręcamy słoiki i przechowujemy w chłodnym miejscu.
2. Przepis na kiszone buraki z cebulą i chlebem na zakwasie
Składniki:
- 5 kg buraków
- 5 l wody
- 1 główka czosnku
- 1 cebula
- 5 listków laurowych
- 2 łyżki soli morskiej
- skórka z 1 kromki czarnego chleba na zakwasie
Przygotowanie:
Buraki, cebulę i czosnek kroimy w plasterki i układamy w naczyniu z dodatkiem skórki chleba, listków laurowe i soli. Zalewamy zimną wodą, mieszamy, przykrywamy i obciążamy. Po tygodniu, gdy sok staje się kwaśny, przekładamy buraki do słoików i zalewamy sokiem z kiszenia.
Podsumowanie
Każdy z tych przepisów możesz potraktować jako inspirację. Możesz dowolnie modyfikować składniki i przyprawy, aby stworzyć przetwory idealne dla Ciebie i Twojej rodziny. Pamiętaj, że buraki są nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe. Są źródłem wielu witamin, bakterii prozdrowotnych oraz minerałów. Dlatego warto je spożywać, zwłaszcza w okresie zimowym.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Africa Studio / AdobeStock