Dlaczego ziemniaki gniją w domu i piwnicy? Przechowaj je w ten sposób, a przetrwają całą zimę

Dlaczego ziemniaki szybko gnija przechowywane jakie choroby je atakuja, AdobeStock

Ziemniaki stanowią podstawę obiadów w większości polskich domów. Od wielu lat popularne jest przechowywanie ich w piwnicach i zaciemnionych miejscach na zapas, który czasami wykorzystywany jest przez wiele miesięcy. Zdarza się jednak tak, że spore zapasy ulegają zepsuciu, narażając właścicieli na dodatkowe koszty. Przyczyną najczęściej są złe warunki przechowywania bulw. Dlaczego ziemniaki gniją i jak temu zapobiegać?

Posłuchaj
00:00
7

Dlaczego ziemniaki szybko gniją w piwnicy? Co robimy źle?

W dawnych czasach ziemniaki stanowiły elementarny składnik posiłków i były kupowane lub zbierane w dużych ilościach, a następnie przechowywane przez sporą część roku. Dziś kupujemy ich mniej i możemy robić to na bieżąco, ponieważ mamy nieograniczony dostęp do sklepów, a same warzywa należą do stosunkowo tanich. Jeśli zdarza się, że przechowywane w domu czy piwnicy ziemniaki szybko się psują, najczęściej winę ponosimy my sami.

  • Wybieramy niewłaściwe ziemniaki
    Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na stan ziemniaków już na etapie robienia zakupów i wybierać odmiany, które znane są z tego, że długo zachowują świeżość. Dobrą odmianą do przechowywania jest na przykład odmiana Denar czy też Satina i Bellarosa.

  • Nie dbamy o temperaturę przechowywania
    Po przyniesieniu ziemniaków do domu należy przechowywać je w ciemnym, chłodnym miejscu, ponieważ wysoka temperatura może doprowadzić do psucia się warzyw. Ziemniaki powinny być przechowywane w miejscu, w którym temperatura nie przekracza 7 stopni Celsjusza.

  • Zapominamy o przewietrzaniu
    Nie bez znaczenia jest również cyrkulacja powietrza, zatem przechowywanie ziemniaków w szczelnych opakowaniach z tworzywa sztucznego nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli zaniedbamy kwestię warunków przechowywania ziemniaków, będą one w znacznie większym stopniu narażone na atak chorób, w tym też szybkiego gnicia.

 

Jakie choroby atakują ziemniaki w przechowalni?

Ziemniaki należą do warzyw, które idealnie nadają się do długiego przechowywania. Jeśli wentylacja i temperatura w piwnicy będą odpowiednie, a ziemniaki nie będą miały uszkodzeń mechanicznych, mogą być przechowywane miesiącami. Przeszkodę w takich sytuacjach stwarzają wyłącznie choroby. Do najpopularniejszych należy na przykład: 

  • antraknoza ziemniaka skutkująca srebrzystymi przebarwieniami na skórce,
  • mokra zgnilizna bulw ziemniaków objawiająca się wodnistymi plamkami,
  • parch srebrzysty ziemniaka wywołujący pojawianie się zlewających się ze sobą, ciemniejszych niż skórka plam,
  • zaraza ziemniaka, która objawia się wyraźnie ciemnymi, lekko zapadniętymi plamkami na skórce i szybkim jego gniciu.

Co zrobić, żeby ziemniaki nie gniły? 3 wskazówki

Istnieje kilka wskazówek, które pomogą w uniknięciu tego problemu.

1. Kupowanie odpowiednich i zdrowych ziemniaków

Pierwsza z nich dotyczy kupowania ziemniaków, a konkretnie kupowania tylko takich, które są jędrne, twarde, mają gładką skórkę i brak wystających pędów. Dlatego chcąc przechowywać ziemniaki nie powinno się kupować tych, pakowanych w siatki, przez które ciężko jest ocenić warzywa, a zdecydować się na własnoręczne przebieranie ziemniaków sprzedawanych luzem.

2. Cotygodniowy przegląd spiżarni z ziemniakami

Jeśli ktoś przechowuje dużą ilość ziemniaków w piwnicy, to regularnie powinien je przeglądać, aby na bieżąco usuwać ziemniaki kiełkujące, miękkie czy też pokryte jasnymi lub ciemnymi plamkami.

Ważne! Nie ma się co łudzić, że wystarczy odkroić spleśniały kawałek, a reszta będzie nadawała się do jedzenia. Całe warzywo nadaje się wówczas wyłącznie do wyrzucenia.

3. Opakowanie dla przechowywania ziemniaków

Ziemniaki pod żadnym pozorem nie mogą być przechowywane w plastikowych reklamówkach i siatkach. Nawet jeśli są w takich kupowane, do przechowania o wiele lepiej nadają się przewiewne siatki z naturalnych materiałów, a więc siatki jutowe czy płócienne. Równie dobrym rozwiązaniem będzie koszyk z dziurkami. Reklamówki plastikowe są o tyle złym rozwiązaniem, że nie zapewniają ziemniakom odpowiedniej wentylacji, a tym samym doprowadzają do powstawania pleśni.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: altitudevisual, Елена Грузина / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści