- Czym był i jak działał Ridomil Gold MZ Pepipe?
- Jaki był skład preparatu?
- Jak, gdzie i kiedy stosowano Ridomil?
- Co stosować zamiast Ridomilu Gold MZ Pepipe?
Ridomil Gold MZ Pepipe
Jaki miał sposób działania?
Ridomil Gold MZ Pepipe był środkiem grzybobójczym o działaniu układowym i wgłębnym. Miał formę granulatu rozpuszczanego w wodzie. Niszczył patogeny odpowiadające za infekcje chorobami, a na roślinie tworzył barierę ochronną.
Substancja wchłaniała się w ciągu 30 minut od wykonania zabiegu ochronnego. W praktyce Ridomil był jednym z najskuteczniejszych preparatów dostępnych w sprzedaży. Niestety jego stosowanie wiązało się to z negatywnymi skutkami ubocznymi.
Zawartość substancji aktywnie czynnych
Co zwalczało choroby grzybowe?
W skład fungicydu wchodziły metalaksyl-M (związek z grupy fenyloamidów) oraz mankozeb (związek z grupy ditiokarbaminianów).
- Metaksyl-M wycofano z zapraw fungicydowych, ze względu szkodliwy wpływ jego pyłu, jaki może się uwalniać podczas wysiewu nasion. Tradycyjnych preparatów do wykonywania oprysków to nie objęło.
- Z kolei mankozeb został całkowicie wycofany z obrotu. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności substancja ma szkodliwy wpływ na rozrodczość i funkcjonowanie układu hormonalnego ludzi, a także licznych przedstawicieli fauny. W związku z tym część ŚOR zniknęła z rynku, w tym Ridomil.
Oficjalnie preparat od dnia 31.10.2021 został wycofany z produkcji oraz sprzedaży. Wyszukując nazwę w wyszukiwarce wciąż można natknąć się na pozycję w wielu sklepach. Nie usunięto ich, gdyż pozostały dla większego ruchu na stronach i szansy na sprzedaż powiązanych zamienników, ewentualnie z niedbalstwa. Produkt jest natomiast trwale niedostępny.
Uniwersalny preparat grzybobójczy
Jak, gdzie i kiedy stosowano Ridomil?
Ridomil był stosowany zarówno w uprawach mało- jak i wielkopowierzchniowych. Największe znaczenie miał w uprawie roślin jadalnych: pomidorów, ziemniaków, kapustnych, winorośli, cebuli, sałaty oraz drzew i krzewów owocowych. Ponadto wykorzystywano go do ochrony roślin użytkowych (np. tytoniu) oraz ozdobnych takich jak iglaki czy rododendrony.
Główne spektrum zastosowania Ridomilu to ochrona i zwalczanie poniższych chorób:
- Zaraza ziemniaka (na ziemniaku i pomidorze);
- Mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy;
- Bielik krzyżowych;
- Biała rdza krzyżowych;
- Alternarioza;
- Fytoftoroza.
Okres karencji był mocno zróżnicowany. U winorośli wynosił 56 dni; u cebuli, kalafiora i sałaty 28 dni; u pomidora i ziemniaka 7 dni; a u ogórka tylko 3 dni. Tytoniu karencja nie dotyczyła.
Zamienniki Ridomilu
Jakie środki można stosować?
Stosowanie pestycydów, zwłaszcza w uprawach profesjonalnych, wymaga pewnej elastyczności i znajomości rynku. Po pierwsze – poszczególne substancje aktywnie czynne są wycofywane z obrotu w regularnych odstępach czasowych. Po drugie – preparaty i tak powinno się stosować naprzemiennie, aby ograniczyć ryzyko wytworzenia odporności (tak dzieje się nie tylko u szkodników, ale także u patogenów odpowiadających za choroby).
Dlatego trzeba na bieżąco z tematem, a nie zdawać się na przyzwyczajenia. Zamienniki Ridomilu zazwyczaj zawierają jedną z niewycofanych substancji aktywnie czynnych, tj. Metaksyl-M i+ dodatkowy związek.
Jako zamiennika często używa się preparatu Scorpion 325 SC. Zawiera azoksystrobinę (związek z grupy strobiluryn) oraz difenokonazol (związek z grupy triazoli). Jest szeroko stosowany w uprawach warzyw mało- i wielkoobszarowych. Dotyczy to upraw w gruncie i pod osłonami. Oprócz tego Scorpion znajduje zastosowanie w sadzie oraz uprawach roślin ozdobnych. Sposób stosowania ŚOR jest niezmienny. Należy kierować się zasadami BHP oraz dobrą praktyką rolniczą (ogrodniczą).
Ridomil Gold Pepipe był jednym z najskuteczniejszych fungicydów – radził sobie nawet z groźnymi chorobami. Niestety coś za coś: efektywność zabiegów wiązała się z dużą toksycznością. Uznano, że szkody dla człowieka i środowiska są wyższe niż potencjalne korzyści ze stosowania.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: jhenning/Pixabay ed.