Skąd nazwa pomidor czekoladowy?
Pomidory czekoladowe, nazywane również często pomidorami kumato, pochodzą z Hiszpanii, ale zostały opatentowane przez Szwajcarską firmę.
Nazwa nie nawiązuje do smaku pomidorów, ale do ich wyglądu, a dokładniej do grubej skórki, która ma brązowy, czekoladowy odcień, co nadaje im niezwykłego wyglądu. Skóra może mieć barwę od jasnego do ciemnego brązu, a pomidory na krzaku prezentują się bardzo ciekawie.
Jak wygląda pomidor czekoladowy?
Pomidor czekoladowy to wymagająca roślina, która uprawiana jest głównie w Hiszpanii ze względu na swe wymagania i spore koszty produkcji. To dlatego pomidory te pojawiają się tylko sezonowo i w małych ilościach, a ich cena jest dużo wyższa niż w przypadku innych odmian. Warto zatem zasadzić kilka krzaków w swojej szklarni i cieszyć się wspaniałym smakiem pomidorów czekoladowych.
Czym się różnią od "zwykłych" pomidorów?
- Pomidory czekoladowe mają przede wszystkim intensywniejszy smak, który jak na te warzywa jest dość słodki. Wynika to z fakt, że pomidory kumato zawierają dużo fruktozy (cukier), która nadaje jej słodkiego smaku.
- Pomidory czekoladowe są również bardzo aromatyczne, a ogrodnicy lubią je ze względu na fakt, że po zerwaniu mogą stosunkowo długo leżeć bez ryzyka zepsucia.
- Ogromną zaletą jest również wyższa zawartość składników prozdrowotnych: likopenu i przeciwutleniaczy.
Dlaczego pomidory czekoladowe są brązowe?
Pomidory czekoladowe zawierają ogromne ilości antocyjanów. Nadają one skórce charakterystycznego, brązowego koloru.
Dodatkowo substancje te są niezwykle zdrowotne i są zalecane w wielu jednostkach chorobowych oraz jako profilaktyka rozwoju m.in. chorób serca i nowotworów.
Jak je jeść?
Pomidory kumato można jeść jak zwykłe pomidory, znane w Polsce: na surowo lub w formie przetworów np. sosów, zup, czy przecierów.
Szczególnie ciekawie prezentują się dodane do sałatek, nadając im oryginalnego wyglądu. Mają delikatny, słodki smak, który doskonale nadaje się do jedzenia na surowo i dlatego pomidory czekoladowe świetnie sprawdzą się jako dodatek do kanapek.
Uprawa pomidorów czekoladowych
Pomidory czekoladowe uprawia się dokładnie tak samo, jak inne odmiany. Mogą być uprawiane w gruncie, na balkonie lub pod osłoną, ale to ten ostatni sposób daje największą szansę na uzyskanie dorodnych, smacznych i zdrowych plonów.
Bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie i podlewanie pomidorów tak, aby nie moczyć liści, a podłoże było stale wilgotne. Jednocześnie pomidorów nie należy przelewać, gdyż stojąca woda może doprowadzić do ich gnicia.
Pomidory mają stosunkowo wysokie wymagania pokarmowe, dlatego niezbędne są odpowiednie nawozy do pomidorów, które wiosną powinny być bogate w azot, a po zawiązaniu owoców w fosfor i potas. Należy również zadbać o prawidłową wilgotność powietrza i nasłonecznienie.
Jak zdobyć nasiona?
Nasiona pomidorów czekoladowych kumato są trudno dostępne, chociaż w wielu sklepach pojawiają się ich oferty. Niestety większość z nich to podróbki, które pozwolą uzyskać odmiany podobne, ale nie tak smaczne i aromatyczne jak kumato.
Prywatne osoby, które chcą uprawiać pomidory na własny użytek mogą zainteresować się podobnymi odmianami, które choć nie tak słodkie, wciąż są niezwykle smaczne np. Sweet Marmande.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: Castellanos80, LFRabanedo / AdobeStock