Pomidor Maskotka | Siew, uprawa, zalety odmiany

Pomidor odmiana Maskotka - siew uprawa zalety fot. Anna AdobeStock

Pomidory to najchętniej jedzone i uprawiane warzywa, które mają wszechstronne zastosowanie, przyjemny, bogaty smak i mnóstwo witamin i składników mineralnych. To sprawia, że wciąż hodowane są nowe smakiem, które zachwycą smakiem i będą odporne na choroby i niekorzystne czynniki zewnętrzne. Jedną z ciekawszych odmian pomidorów koktajlowych jest pomidor Maskotka.

Dlaczego warto go uprawiać i jak to robić? Jak wygląda pomidor Maskotka?

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Jak wygląda pomidor Maskotka? Jak go rozpoznać? Dlaczego warto uprawiać pomidor Maskotka? Kiedy siać i sadzić pomidory Maskotka? Jak uprawiać pomidory Maskotka? Jakie mają wymagania?

Jak wygląda pomidor Maskotka?

Pomidor Maskotka ma niski, parasolowaty pokrój z licznymi gronami, z których zwisają owoce. To właśnie ze względu na niewielki rozmiar polecana jest do uprawy w przydomowych ogródkach i w donicach na balkonach lub tarasach. Ta odmiana pomidora dorasta do 70 cm, umiarkowanie się rozgałęziając.

Odmiana Maskotka posiada niewielkie, czerwone owoce typu cherry, które zebrane są w gronach po 5-7 sztuk. Okrągłe owoce nieco większe od orzecha włoskiego mają lekko słodki smak i są bardzo jędrne. Liczne nasiona nie są wyczuwalne podczas jedzenia.

Zalety pomidora Maskotka

  • Pomidory Maskotka mają niezwykle smaczne owoce.
  • Rośliny obficie owocują nawet w doniczkach, więc doskonale nadają się do uprawy balkonowej czy tarasowej.
  • Dodatkowo owoce są jędrne i nie mają tendencji do pękania, chociaż pod wpływem swojego ciężaru mogą opadać, gdy są bardzo dojrzałe.
  • Pomidor Maskotka jest stosunkowo łatwy w uprawie, gdyż wykazuje dużą odporność na choroby.

Zbierając owoce lub wykonując jakiekolwiek prace pielęgnacyjne, należy pamiętać, że pędy i liście tej odmiany są trujące, więc o skończonej pracy należy dokładnie umyć dłonie.

Fot. Anna / AdobeStock
Pomidory Maskotka nadają się nie tylko do uprawy na tradycyjnych grządkach, ale też do sadzenia w doniczkach. To dobra odmiana dla tych,, którzy nie mają dużego doświadczenia w uprawie pomidorów.

Pomidory Maskotka – wysiew, sadzenie, plony

Wysiew nasion pomidorów powinien nastąpić wczesną wiosną – od marca do połowy kwietnia, aby rośliny zdążyły owocować latem. Nasiona pomidorów wysiewa się do skrzynek wypełnionych żyzną, przepuszczalną glebą. Gdy pomidory urosną na wysokość 5 cm można je przepikować i przesadzać do wielodoniczek.

W drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków, pomidory można przesadzić do gruntu lub większych pojemników (doniczki dla tych pomidorów powinny mieć pojemność około 10-15 litrów). Sadzonki pomidorów należy sadzić w rozstawie 70-80 cm x 40-60 cm. Owoce pomidorów dojrzewają w lipcu i sierpniu.

Uprawa i pielęgnacja pomidorów Maskotka

Stanowisko

Pomidory Maskotka mogą być uprawiane na stanowiskach półcienistych, jednak to w miejscach słonecznych najobficiej owocują i najlepiej dojrzewają.

Podlewanie

Rośliny wymagają znacznych ilości wody, dlatego należy je regularnie podlewać, zwłaszcza podczas suchej wiosny i gorącego lata. Należy jednak pamiętać, aby nie oblewać liści, gdyż zwiększa to ryzyko ich gnicia oraz rozwoju chorób grzybowych.

Ściółkowanie

Rośliny warto ściółkować (również te uprawiane w donicach), co ograniczy przesuszenie podłoża. Można do tego wykorzystać słomę lub agrowłókninę.

Nawożenie

Ze względu na obfite owocowanie, pomidory Maskotka mają duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, dlatego niezbędne jest regularne nawożenie. Najlepsze będą gotowe nawozy do pomidorów, które zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Anna / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści