Jak wygląda pomidor Maskotka?
Pomidor Maskotka ma niski, parasolowaty pokrój z licznymi gronami, z których zwisają owoce. To właśnie ze względu na niewielki rozmiar polecana jest do uprawy w przydomowych ogródkach i w donicach na balkonach lub tarasach. Ta odmiana pomidora dorasta do 70 cm, umiarkowanie się rozgałęziając.
Zalety pomidora Maskotka
- Pomidory Maskotka mają niezwykle smaczne owoce.
- Rośliny obficie owocują nawet w doniczkach, więc doskonale nadają się do uprawy balkonowej czy tarasowej.
- Dodatkowo owoce są jędrne i nie mają tendencji do pękania, chociaż pod wpływem swojego ciężaru mogą opadać, gdy są bardzo dojrzałe.
- Pomidor Maskotka jest stosunkowo łatwy w uprawie, gdyż wykazuje dużą odporność na choroby.
Zbierając owoce lub wykonując jakiekolwiek prace pielęgnacyjne, należy pamiętać, że pędy i liście tej odmiany są trujące, więc o skończonej pracy należy dokładnie umyć dłonie.
Pomidory Maskotka – wysiew, sadzenie, plony
Wysiew nasion pomidorów powinien nastąpić wczesną wiosną – od marca do połowy kwietnia, aby rośliny zdążyły owocować latem. Nasiona pomidorów wysiewa się do skrzynek wypełnionych żyzną, przepuszczalną glebą. Gdy pomidory urosną na wysokość 5 cm można je przepikować i przesadzać do wielodoniczek.
W drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków, pomidory można przesadzić do gruntu lub większych pojemników (doniczki dla tych pomidorów powinny mieć pojemność około 10-15 litrów). Sadzonki pomidorów należy sadzić w rozstawie 70-80 cm x 40-60 cm. Owoce pomidorów dojrzewają w lipcu i sierpniu.
Uprawa i pielęgnacja pomidorów Maskotka
Stanowisko
Pomidory Maskotka mogą być uprawiane na stanowiskach półcienistych, jednak to w miejscach słonecznych najobficiej owocują i najlepiej dojrzewają.
Podlewanie
Rośliny wymagają znacznych ilości wody, dlatego należy je regularnie podlewać, zwłaszcza podczas suchej wiosny i gorącego lata. Należy jednak pamiętać, aby nie oblewać liści, gdyż zwiększa to ryzyko ich gnicia oraz rozwoju chorób grzybowych.
Ściółkowanie
Rośliny warto ściółkować (również te uprawiane w donicach), co ograniczy przesuszenie podłoża. Można do tego wykorzystać słomę lub agrowłókninę.
Nawożenie
Ze względu na obfite owocowanie, pomidory Maskotka mają duże zapotrzebowanie na składniki mineralne, dlatego niezbędne jest regularne nawożenie. Najlepsze będą gotowe nawozy do pomidorów, które zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Anna / AdobeStock