Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
21
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nasiona F1 – co to znaczy i czy warto kupić?

Podczas zakupów nasion często można natrafić na oznaczenia F1, zwłaszcza dotyczy to warzyw. Dla osób początkujących w ogrodnictwie często to nic nie znaczy, bardziej zaawansowani kojarzą oznaczenie z krzyżówkami genetycznymi. Czym w rzeczywistości jest F1?

 

Nasiona F1 są produktem heterozyjnym, tj. mieszańcowym, które powstają w wyniku selekcji odmian. Wyodrębnia się w nich cechy, które z jakiegoś powodu są korzystne dla użytkowników, czyli nas ogrodników. Rośliny F1 dziedziczą najlepsze cechy swoich rodziców!

Metoda krzyżowania, tj. hodowlana, wymaga więcej czasu, czasem dziesiątek, a nawet setek krzyżowań. Nasiona F1 powstają na drodze krzyżowania odmian, ale nie mają nic wspólnego z modyfikacjami genetycznymi GMO!

Zalety nasion F1

  • Z nasion F1 uzyskuje się większe plony. Pozwalają uzyskać większe owoce lub inne części jadalne. Mają lepszy wigor.
  • Rośliny ozdobne są bardziej atrakcyjne (np. gatunek typowy ma kwiaty pojedyncze, F1 – pełne). Często dotyczy to także wielkości kwiatów, a także bardziej atrakcyjnej i intensywnej barwy.
  • Jednocześnie F1 są odporniejsze na choroby. Oczywiście dotyczy to zazwyczaj jednej lub kilku kluczowych chorób dla danego gatunku, nie wszystkich.
  • Mają wyższą zdolność kiełkowania od tradycyjnych roślin. Parametr może dochodzić nawet do 100%.
  • Są łatwiejsze w uprawie i lepiej tolerują niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Wady nasion F1

  • Heterozja występuje jedynie w pierwszym pokoleniu mieszańców. Z reguły nie może być dziedziczona. Dlatego z takich roślin nie ma sensu zbierać nasion. Potomstwo, które z nich wyrośnie nie dziedziczy tych dobrych cech rośliny macierzystej, lecz jakością jest zbliżone do typowego gatunku lub odmian, ze skrzyżowania których powstały.
  • Opakowania nasion F1 są trochę droższe od zwykłych. To akurat zresztą jest pozorna wada, gdyż w praktyce okazuje się, że nasiona znacznie efektywniej wschodzą, a więc do ogrodu można kupić mniej opakowań niż zazwyczaj.
  • Korzystanie z tradycyjnych nasion o zróżnicowanych celach zapewnia większą bioróżnorodność odmianową. F1 są jednolite genetycznie.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: nasiona F1 fot. sahinsezerdincer - Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT