Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
23
Okazje

Nasiona F1 – co to znaczy i czy warto kupić?

Podczas zakupów nasion często można natrafić na oznaczenia F1, zwłaszcza dotyczy to warzyw. Dla osób początkujących w ogrodnictwie często to nic nie znaczy, bardziej zaawansowani kojarzą oznaczenie z krzyżówkami genetycznymi. Czym w rzeczywistości jest F1?

 

Nasiona F1 są produktem heterozyjnym, tj. mieszańcowym, które powstają w wyniku selekcji odmian. Wyodrębnia się w nich cechy, które z jakiegoś powodu są korzystne dla użytkowników, czyli nas ogrodników. Rośliny F1 dziedziczą najlepsze cechy swoich rodziców!

Metoda krzyżowania, tj. hodowlana, wymaga więcej czasu, czasem dziesiątek, a nawet setek krzyżowań. Nasiona F1 powstają na drodze krzyżowania odmian, ale nie mają nic wspólnego z modyfikacjami genetycznymi GMO!

Zalety nasion F1

  • Z nasion F1 uzyskuje się większe plony. Pozwalają uzyskać większe owoce lub inne części jadalne. Mają lepszy wigor.
  • Rośliny ozdobne są bardziej atrakcyjne (np. gatunek typowy ma kwiaty pojedyncze, F1 – pełne). Często dotyczy to także wielkości kwiatów, a także bardziej atrakcyjnej i intensywnej barwy.
  • Jednocześnie F1 są odporniejsze na choroby. Oczywiście dotyczy to zazwyczaj jednej lub kilku kluczowych chorób dla danego gatunku, nie wszystkich.
  • Mają wyższą zdolność kiełkowania od tradycyjnych roślin. Parametr może dochodzić nawet do 100%.
  • Są łatwiejsze w uprawie i lepiej tolerują niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Wady nasion F1

  • Heterozja występuje jedynie w pierwszym pokoleniu mieszańców. Z reguły nie może być dziedziczona. Dlatego z takich roślin nie ma sensu zbierać nasion. Potomstwo, które z nich wyrośnie nie dziedziczy tych dobrych cech rośliny macierzystej, lecz jakością jest zbliżone do typowego gatunku lub odmian, ze skrzyżowania których powstały.
  • Opakowania nasion F1 są trochę droższe od zwykłych. To akurat zresztą jest pozorna wada, gdyż w praktyce okazuje się, że nasiona znacznie efektywniej wschodzą, a więc do ogrodu można kupić mniej opakowań niż zazwyczaj.
  • Korzystanie z tradycyjnych nasion o zróżnicowanych celach zapewnia większą bioróżnorodność odmianową. F1 są jednolite genetycznie.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: nasiona F1 fot. sahinsezerdincer - Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze


Twoja strona ogrodu