Logo
Logo

Nasiona F1 – co to znaczy i czy warto kupić? Wady i zalety

Podczas kupowania nasion, często spotykamy się z oznaczeniami F1, zwłaszcza w przypadku warzyw. Rośliny pochodzące z nasion F1 zazwyczaj charakteryzują się jednorodnym wyglądem, plennością oraz innymi pożądanymi właściwościami. Ale dlaczego tak się dzieje? Czym w rzeczywistości jest F1 i dlaczego ogrodnicy chętnie wybierają nasiona z tym oznaczeniem? Dowiedz się!

Spis treści
Co oznacza symbol F1 na opakowaniach nasion warzyw? Jakie zalety mają nasiona F1? Czy mają wady? Jakie?

Co to znaczy że nasiona są F1?

Nasiona F1 są produktem heterozyjnym, tj. mieszańcowym, które powstają w wyniku selekcji odmian. Wyodrębnia się w nich cechy, które z jakiegoś powodu są korzystne dla użytkowników, czyli nas ogrodników. Rośliny F1 dziedziczą najlepsze cechy swoich rodziców!

Metoda krzyżowania, tj. hodowlana, wymaga więcej czasu, czasem dziesiątek, a nawet setek krzyżowań. Nasiona F1 powstają na drodze krzyżowania odmian, ale nie mają nic wspólnego z modyfikacjami genetycznymi GMO!

Zalety nasion F1

  • Z nasion F1 uzyskuje się większe plony. Pozwalają uzyskać większe owoce lub inne części jadalne. Mają lepszy wigor.
  • Rośliny ozdobne są bardziej atrakcyjne (np. gatunek typowy ma kwiaty pojedyncze, F1 – pełne). Często dotyczy to także wielkości kwiatów, a także bardziej atrakcyjnej i intensywnej barwy.
  • Jednocześnie F1 są odporniejsze na choroby. Oczywiście dotyczy to zazwyczaj jednej lub kilku kluczowych chorób dla danego gatunku, nie wszystkich.
  • Mają wyższą zdolność kiełkowania od tradycyjnych roślin. Parametr może dochodzić nawet do 100%.
  • Są łatwiejsze w uprawie i lepiej tolerują niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Wady nasion F1

  • Heterozja występuje jedynie w pierwszym pokoleniu mieszańców. Z reguły nie może być dziedziczona. Dlatego z takich roślin nie ma sensu zbierać nasion. Potomstwo, które z nich wyrośnie nie dziedziczy tych dobrych cech rośliny macierzystej, lecz jakością jest zbliżone do typowego gatunku lub odmian, ze skrzyżowania których powstały.
  • Opakowania nasion F1 są trochę droższe od zwykłych. To akurat zresztą jest pozorna wada, gdyż w praktyce okazuje się, że nasiona znacznie efektywniej wschodzą, a więc do ogrodu można kupić mniej opakowań niż zazwyczaj.
  • Korzystanie z tradycyjnych nasion o zróżnicowanych celach zapewnia większą bioróżnorodność odmianową. F1 są jednolite genetycznie.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: nasiona F1 fot. sahinsezerdincer / Pixabay

Autor
Nasiona F1 – co to znaczy i czy warto kupić? Wady i zalety
Nasiona F1 – co to znaczy i czy warto kupić? Wady i zalety
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl