Logo
Logo
24
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym

Do wysiewu nasion i produkcji rozsady często wykorzystuje się prowizoryczne pojemniki, np. po żywności i produktach pierwszej potrzeby. Do niezwykle popularnych rozwiązań należy używanie tekturowych rolek po papierze toaletowym. Jak przygotować je do wysiewu?

 

Używanie rolek po papierze toaletowym jest zgodne z filozofią Zero Waste. W ten sposób wykorzystuje się niepotrzebne śmieci, a jednocześnie ogranicza konieczność zakupu donic i skrzyń (chociaż zazwyczaj ma się trochę takich „zasobów” gromadzonych na strychu, w budynku gospodarczym lub innym miejscu). Samo korzystanie z rolek jest wygodne, a ich rozmiar i kształt jest optymalny do produkcji rozsady.

Rolki z papieru toaletowego jako donice do wysiewu

Do produkcji rozsady używa się całych rolek lub przecina je w połowie (dzięki czemu z jednej rolki można zrobić dwie). Pierwszy sposób jest praktykowany u roślin, których rozsada trwa długo 6-8 tygodni i które dorastają do większych rozmiarów. Połówki wykorzystuje się, gdy rośliny są wysiewane późno lub produkcja trwa 3-4 tygodnie.

Krok po kroku

Rolki po papierze wypełnia się ziemią (np. do wysiewu lub podłożem torfowym wymieszanym z piaskiem). Następnie wysiewa się nasiona (głębokość siewu zależy do preferencji gatunku). Należy przy tym zaopatrzyć się w tacki lub podstawki, na których rolki będą ustawione. Rośliny należy regularnie podlewać i pielęgnować jak "tradycyjną" rozsadę. 

Czy rolki można zakopać w ziemi?

Zazwyczaj po kilku tygodniach rolki znajdują się w stanie częściowego rozkładu i stają się miękkie. Teoretycznie sadzonki można wysadzać do ziemi wraz z tubkami papieru toaletowego, zwłaszcza jeśli jest częściowo rozłożony. Często lepiej jednak przeciąć je lub wypchnąć bryłę korzeniową podnosząc ją od spodu. Dzięki temu roślina od razu dobre warunki do rozwoju korzeni. Tektura natomiast może rozkładać się przez kilka tygodni.

Zalety i wady używania tubek po papierze toaletowym jako donic

+ Nic nie marnuje się. To darmowy materiał.
+ Ma optymalny rozmiar do produkcji rozsady.
+ Zachodzi małe ryzyko gnicia korzeni.
+ Rośliny czasem sadzi się wraz z „donicami”. To wygodne.
– Zestaw rolek trudniej jest przykryć przezroczystym naczyniem.
– Potrzeba zaopatrzyć się w tacki.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: GAP Gardens

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!