Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
2
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym

Do wysiewu nasion i produkcji rozsady często wykorzystuje się prowizoryczne pojemniki, np. po żywności i produktach pierwszej potrzeby. Do niezwykle popularnych rozwiązań należy używanie tekturowych rolek po papierze toaletowym. Jak przygotować je do wysiewu?

 

Używanie rolek po papierze toaletowym jest zgodne z filozofią Zero Waste. W ten sposób wykorzystuje się niepotrzebne śmieci, a jednocześnie ogranicza konieczność zakupu donic i skrzyń (chociaż zazwyczaj ma się trochę takich „zasobów” gromadzonych na strychu, w budynku gospodarczym lub innym miejscu). Samo korzystanie z rolek jest wygodne, a ich rozmiar i kształt jest optymalny do produkcji rozsady.

Rolki z papieru toaletowego jako donice do wysiewu

Do produkcji rozsady używa się całych rolek lub przecina je w połowie (dzięki czemu z jednej rolki można zrobić dwie). Pierwszy sposób jest praktykowany u roślin, których rozsada trwa długo 6-8 tygodni i które dorastają do większych rozmiarów. Połówki wykorzystuje się, gdy rośliny są wysiewane późno lub produkcja trwa 3-4 tygodnie.

Krok po kroku

Rolki po papierze wypełnia się ziemią (np. do wysiewu lub podłożem torfowym wymieszanym z piaskiem). Następnie wysiewa się nasiona (głębokość siewu zależy do preferencji gatunku). Należy przy tym zaopatrzyć się w tacki lub podstawki, na których rolki będą ustawione. Rośliny należy regularnie podlewać i pielęgnować jak "tradycyjną" rozsadę. 

Czy rolki można zakopać w ziemi?

Zazwyczaj po kilku tygodniach rolki znajdują się w stanie częściowego rozkładu i stają się miękkie. Teoretycznie sadzonki można wysadzać do ziemi wraz z tubkami papieru toaletowego, zwłaszcza jeśli jest częściowo rozłożony. Często lepiej jednak przeciąć je lub wypchnąć bryłę korzeniową podnosząc ją od spodu. Dzięki temu roślina od razu dobre warunki do rozwoju korzeni. Tektura natomiast może rozkładać się przez kilka tygodni.

Zalety i wady używania tubek po papierze toaletowym jako donic

+ Nic nie marnuje się. To darmowy materiał.
+ Ma optymalny rozmiar do produkcji rozsady.
+ Zachodzi małe ryzyko gnicia korzeni.
+ Rośliny czasem sadzi się wraz z „donicami”. To wygodne.
– Zestaw rolek trudniej jest przykryć przezroczystym naczyniem.
– Potrzeba zaopatrzyć się w tacki.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: GAP Gardens

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT