Logo
Logo

Wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym

Do wysiewu nasion i produkcji rozsady często wykorzystuje się prowizoryczne pojemniki, np. po żywności i produktach pierwszej potrzeby. Do niezwykle popularnych rozwiązań należy używanie tekturowych rolek po papierze toaletowym. Jak przygotować je do wysiewu?

Spis treści
Jak zrobić z rolek po papierze toaletowym doniczki do wysiewu nasion? Czy rolki można zakopać w ziemi? Jakie wady i zalety mają tekturowe rolki w roli doniczek?

Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym w ogrodnictwie?

Używanie rolek po papierze toaletowym jest zgodne z filozofią Zero Waste. W ten sposób wykorzystuje się niepotrzebne śmieci, a jednocześnie ogranicza konieczność zakupu donic i skrzyń (chociaż zazwyczaj ma się trochę takich „zasobów” gromadzonych na strychu, w budynku gospodarczym lub innym miejscu). Samo korzystanie z rolek jest wygodne, a ich rozmiar i kształt jest optymalny do produkcji rozsady.

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Rolki z papieru toaletowego jako donice do wysiewu

Do produkcji rozsady używa się całych rolek lub przecina je w połowie (dzięki czemu z jednej rolki można zrobić dwie). Pierwszy sposób jest praktykowany u roślin, których rozsada trwa długo 6-8 tygodni i które dorastają do większych rozmiarów. Połówki wykorzystuje się, gdy rośliny są wysiewane późno lub produkcja trwa 3-4 tygodnie.

Krok po kroku

Rolki po papierze wypełnia się ziemią (np. do wysiewu lub podłożem torfowym wymieszanym z piaskiem). Następnie wysiewa się nasiona (głębokość siewu zależy do preferencji gatunku). Należy przy tym zaopatrzyć się w tacki lub podstawki, na których rolki będą ustawione. Rośliny należy regularnie podlewać i pielęgnować jak "tradycyjną" rozsadę. 

Ziemia Do Siewu i Pikowania
Ziemia Do Siewu i Pikowania – 20 l
Specjalnie przygotowane podłoże do wysiewów i pikowania. Jest przystosowana do wysiewania wszystkich nasion warzyw i kwiatów.
Zobacz dostępność w naszym sklepie

Czy rolki można zakopać w ziemi?

Zazwyczaj po kilku tygodniach rolki znajdują się w stanie częściowego rozkładu i stają się miękkie. Teoretycznie sadzonki można wysadzać do ziemi wraz z tubkami papieru toaletowego, zwłaszcza jeśli jest częściowo rozłożony. Często lepiej jednak przeciąć je lub wypchnąć bryłę korzeniową podnosząc ją od spodu. Dzięki temu roślina od razu dobre warunki do rozwoju korzeni. Tektura natomiast może rozkładać się przez kilka tygodni.

Zalety i wady używania tubek po papierze toaletowym jako donic

+ Nic nie marnuje się. To darmowy materiał.
+ Ma optymalny rozmiar do produkcji rozsady.
+ Zachodzi małe ryzyko gnicia korzeni.
+ Rośliny czasem sadzi się wraz z „donicami”. To wygodne.
Zestaw rolek trudniej jest przykryć przezroczystym naczyniem.
Potrzeba zaopatrzyć się w tacki.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: GAP Gardens

Autor
Wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym
Wysiewanie nasion w rolkach po papierze toaletowym
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)