Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
9
Okazje

Jak i gdzie kupować nasiona?

Zanim rozpoczniemy sezon ogrodniczy, ustalmy jakie rośliny chcemy mieć, a właściwie jakie z nich jesteśmy w stanie zdobyć, biorąc pod uwagę dostępne miejsce i warunki w naszych ogrodach.

Kiedy mamy już listę gatunków roślin, to zabieramy się do szukania nasion!

 

Przede wszystkim popytajmy, poszukajmy, zgłębmy temat wcześniej. Nie decydujmy się przed ścianą kolorowych torebek z nasionami, albo stojąc przed sprzedawcą. Nie bierzmy, bo jest, albo bo dają za darmo.

Przygotujmy plan i kupmy to, co potrzebujemy. Dowiedzmy się, czy interesujące nas rośliny poradzą sobie w miejscu i w warunkach, w jakich przyjdzie im żyć.

Sklep ogrodniczy czy supermarket?
Gdzie kupować nasiona

Oczywistym kierunkiem jest sklep ogrodniczy lub wszędobylskie obecnie supermarkety. Rozstawione ścianki z wielością torebek z kolorowymi kwiatkami, pięknymi warzywami czy kiełkami przykuwają uwagę o tej porze roku. Znajdziemy tam wiele nasion znanych i lubianych roślin roślin – firmom zależy bowiem na znalezieniu się "przed oczami" jak największej liczy odbiorców. W przypadku potrzeb typowo-domowo-balkonowych nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z ich znalezieniem.

Jednak jeśli szukamy nasion roślin mało popularnych lub potrzebujemy nasion typowo rolniczych, warto skorzystać ze sklepów specjalistycznych, także internetowych.

Nasiona warzyw, fot. spankie80004 - Pixabay
Fot. spankie80004/Pixabay

Najpierw czytaj, potem kupuj!
Co sprawdzać na opakowaniu nasion

Tak jak być powinno przy zakupie jakiegokolwiek produktu, zawsze czytamy informacje na opakowaniu i sprawdzamy jego stan, tzn. czy torebka nie jest uszkodzona, przebarwiona, zawilgocona.

Na odwrocie opakowania nasion powinna się znajdować się pieczątka z numerem partii, datą przydatności i wagą nasion.

Nie kierujemy się wielkością torebki ani ceną. Rzecz jasna wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli nie wiemy, jakiej wielkości są nasiona danego gatunku i ile może ich być w torebce, potrząśnijmy torebką, pomacajmy, co pozwoli mniej więcej na ucho i dotyk ocenić ilość.

Poza pięknym zdjęciem roślin, ich nazwą gatunkową i odmianową, możemy spotkać napisy: 

  • nasiona uszlachetnione – nasiona te wzbogacono je nawozem – aby przyspieszyć kiełkowanie
  • inkrustowane – do nasion dodany jest środek ochrony roślin – aby zabezpieczyć przed ewentualnymi chorobami i szkodnikami
  • otoczkowane – nasiona posiadają specjalną otoczkę – aby ułatwić wysiew małych nasion.
  • zaprawiane – nasiona przeszły zabieg, dzięki któremu zniszczone zostały patogeny i szkodniki mogące znajdować się na, lub w nasionach.

Oznakowanie nasion

Często oznaczone grafikami, informacje o zaprawianiu powinny się znajdować na tyle opakowania. To samo tyczy się numeru partii nasion, ich wagi oraz daty przydatności.

Tak jak każda chemia, nie są to związki obojętne dla nas samych i środowiska. Zresztą informacje o szkodliwości i ewentualnych skutkach powinny być zamieszczone. Jeśli zdecydujemy się na zakup takich nasion, pamiętajmy o rękawiczkach! I nigdy nie bawmy się z dziećmi w wysiewanie takich nasion!!!

Informacja o użytej substancji zamieszczona jest zazwyczaj małymi literami na opakowaniu. Są to najczęściej związki chemiczne powszechnie stosowane przy tego rodzaju zabiegach. Jenak nazwy te  zwykłemu "wysiewaczowi" nic nie mówią.

Jak zdobyć nasiona ekologiczne?
Bądź eko już przy wysiewaniu

Ogrodnicy wystrzegający się chemii muszą poszukać nasion zaprawianych środkami ekologicznymi (wyciągami roślinnymi, z ziół) lub kupić takie zaprawy w sklepie ogrodniczym i samemu zaprawić nasiona. Na szczęście nie ma większego problemu ze znalezieniem nasion ekologicznych, organicznych

Na każdym opakowaniu nasion ekologicznych musi być umieszczony znaczek rolnictwa ekologicznego (listek złożony z gwiazdek na zielonym tle) oraz nazwa jednostki certyfikującej rolnictwo ekologiczne. Nasiona ekologiczne zostały pozyskane w oparciu o naturalne metody uprawy bez użycia środków ochrony roślin i nawozów sztucznych.

Nasioana ekologiczne Logo produkcji ekologicznej

Same przedrostki BIO lub EKO, bez powyższych informacji, nie świadczą o faktycznej ekologiczności!

Na co warto zwrócić uwagę na opakowaniu?
Ważne informacje o kupowanych nasionach

Symbol F1 – oznacza, że roślina jest krzyżówką dwóch odmian, co gwarantuje uzyskanie dorodnych roślin. Jeśli z roślin tych sami zbierzemy nasiona, będą one mniej wartościowe. Na ogół cena wyższa, nasion mało.

MIX – oznacza mieszankę nasion tego samego gatunku różniących się na przykład kolorem kwiatów, może to też być mieszanka nasion kilku gatunków, przede wszystkim dotyczy nasion kwiatów.

Nasiona na taśmie, nasiona na krążku – ułatwiające wysiew i późniejsze zabiegi takie jak przerywanie. Taśma sprawdza się na grządkach, ewentualnie w dużych donicach, a krążki do doniczek.

Cenne są także opisy i ilustracje, które znajdują się tylnej stronie torebki, to dla tych mniej zorientowanych – np. informacje o terminie wysiewu, kwitnienia, zbioru, rozmiarze rośliny etc.

Gdzie jeszcze można zdobyć nasiona?
Inne źródła pozyskiwania nasion

Oczywistym, istniejącym od zarania dziejów sposobem zdobycia nasion to wymiana nasion – ze znajomymi, bliskimi lub dalszymi. Najważniejsze, żeby źródło było znane i zaufane. Podobnie jak z kupowaniem na targach i bazarach – jeśli znamy źródło, to mamy pewność, że zbierzemy dobre plony (choć tutaj nie martwmy się zbytnio i nie bójmy ryzykować, bo: gdzie ma ryzyka, nie ma zabawy w ogrodnictwo!)

Nasiona można też znaleźć na forach, portalach społecznościowych, blogach tematycznych, gdzie wiele jest tego rodzaju inicjatyw. Jak się wkupić na taką imprezę? Najlepiej ze swoim wkładem nasion, najlepiej takich, jakich inni nie mają. Pierwszeństwo w wyborze mają zawsze darczyńcy. I tu dochodzimy do najlepszej opcji, że najlepiej mieć nasiona swoje, pozyskane z własnych upraw. Dla siebie, na wymianę i prezenty!

Można także poszukać (internetowo) banków nasion. Są to miejsca i instytucje, które mają za zadanie pomóc w zachowaniu "wychodzących z mody" odmian roślin, które niegdyś gościły w naszych ogrodach. Warto się skontaktować i dowiedzieć o możliwość zakupu takich nasion. Nie dość, że do naszego ogrodu wrócą "starzy przyjaciele", a na stoły smaki dzieciństwa (może nawet naszych naszych dziadków!), to dodatkowo staniemy się bankierami!

logo ulicaekologiczna.pl
Tekst: Paweł Papis, ulicaekologiczna.pl (2014),
zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

Gość larry

15-07-2019 19:58

Kupuję nasiona w firmie www.esklep-nasiona.pl. Sprawdziłam tą firmę. Nasiona są bardzo dobrej jakości. Nie zdarzyło się, żeby nie wykiełkowały. Warzywa, które z nich wyrastają są zdrowe i dorodne.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu