Kupujesz rośliny? Zobacz na co zwrócić uwagę!

Wiosna i jesień to czas, kiedy najczęściej kupujemy nowe rośliny. Oba terminy są odpowiednie do sadzenia bylin, drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, czym należy się kierować przy wyborze roślin.

Posłuchaj
00:00
18
Spis treści
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roślin? Rośliny w doniczkach. Czy warto je kupować? Co z roślinami z odkrytym korzeniem?

Podczas zakupów w centrum ogrodniczym powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kondycję roślin. Wybierajmy tylko zdrowe, dorodne, silne, jędrne i ładnie rozkrzewione egzemplarze, skrzętnie unikając roślin osłabionych, bladych, zwiędniętych, wysuszonych, nadłamanych lub noszących ślady chorób, lub żerowania szkodników (np. plamy na liściach, wygryzione dziurki, nietypowe przebarwienia).

Jeśli skuszeni niższą ceną, wybierzemy rośliny o niezdrowym wyglądzie, możemy nie tylko stracić sadzonkę (a tym samym wydane na nią pieniądze), która po posadzeniu się nie zregeneruje i obumrze, ale też narazić inne nasze rośliny na zakażenie chorobą lub szkodnikiem, przyniesionymi wraz z zainfekowaną rośliną z centrum ogrodniczego. Kupując rośliny, powinniśmy również zwrócić uwagę, czy posiadają etykietkę informacyjną. Poza polską i łacińską nazwą oraz nazwą odmianową rośliny i danymi producenta, na etykiecie powinna się też znajdować informacja o docelowej wysokości rośliny oraz jej wymaganiach, które bezwzględnie musimy jej zapewnić, jeśli w przyszłości chcemy uniknąć problemów.

Bardzo przydatne są także dane dotyczące strefy klimatycznej (wskazówka o wytrzymałości rośliny na mróz) i wymagań uprawowych, a także charakterystycznych cech odmianowych (np. barwa kwiatów, kolor liści, termin kwitnienia). Taka wiedza bardzo ułatwia wybór odpowiednich roślin i daje większą pewność, że roślina pochodzi z wiarygodnego źródła.

kupujemy rośliny do ogrodu fot. Patricia Hole - Pixabay.com
Fot. Patricia Hole/Pixabay

Większość roślin w centrach ogrodniczych, oferowana jest zwykle w doniczkach lub pojemnikach. Czasami jednak (zwykle na jesieni) można też spotkać rośliny sprzedawane z odkrytym korzeniem lub bryłą korzeniową zabezpieczoną jutą bądź foliowym workiem. Zakup roślin w obydwu postaciach ma swoje wady i zalety, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rośliny w doniczkach

Rośliny sprzedawane w pojemnikach można kupować i sadzić przez cały okres wegetacji. Ryzyko porażki jest w tym przypadku niewielkie, gdyż uprawa pojemnikowa daje roślinom większą szansę na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia korzeni podczas transportu czy wykopywania z gruntu.

Pewnym wyjątkiem mogą być jedynie drzewa, gdyż uprawa pojemnikowa utrudnia im rozwój, dlatego często są mniejsze i mniej rozkrzewione niż drzewka sprzedawane z odkrytym korzeniem. Niestety, taka forma zakupu sadzonek ma jednak poważną wadę, którą jest cena roślin - drzewa i krzewy doniczkowane są z reguły znacznie droższe.

Czasami może się okazać, że jest ona nawet dwukrotnie większa od ceny roślin z odkrytym korzeniem, co może mieć duże znaczenie w przypadku planowania rozległych nasadzeń np. żywopłotów, dużych rabat czy zagospodarowywania skarp. Wtedy lepiej zdecydować się na zakup roślin z odkrytym korzeniem lub zakrytą bryłą korzeniową.

rośliny w centrum ogrodniczym fot. industrieblick - Fotolia.com
Fot. industrieblick/Fotolia

Rośliny z odkrytym korzeniem

Sadzonki z odkrytym korzeniem lub osłoniętą bryłą korzeniową (np. róże, drzewa i krzewy ozdobne oraz rośliny żywopłotowe), także mają dużą szansę na przyjęcie się w nowym miejscu (szczególnie te z zabezpieczoną przed wysychaniem bryłą korzeniową), ale tylko wtedy, gdy będzie spełnionych kilka istotnych warunków. Przede wszystkim rośliny z odkrytym korzeniem należy kupować w sprawdzonych szkółkach lub u pewnych sprzedawców oraz sadzić tylko w okresie uśpienia, czyli na jesieni lub wczesną wiosną.

Przed ich wyborem należy sprawdzić, czy korzenie nie są uszkodzone, poszarpane, przesuszone, połamane, przegniłe lub nie noszą śladów chorób (np. w postaci zgrubień lub zrakowaceń). Prawidłowy system korzeniowy powinien być odpowiednio duży w stosunku do części nadziemnej, dobrze rozbudowany (widoczne grube korzenie i liczne korzenie drobne) i zdrowy. Nie należy kupować roślin, których korzenie zostały uszkodzone podczas wykopywania lub transportu, gdyż przez takie miejsca łatwo wnikają patogeny chorobotwórcze.

Po zakupie roślin z odkrytym korzeniem trzeba też jak najszybciej je posadzić, wstawiając wcześniej na ok. 1 godzinę do wody. Wodę należy wlać też do dołka, w którym będzie sadzona roślina. Jest to o tyle ważne, że nawet przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, korzenie bez żadnej ochrony szybko wysychają i z trudem się regenerują.

Decydując się na zakup roślin z odkrytym korzeniem, musimy też liczyć się z tym, że w pierwszym okresie po posadzeniu będą wymagały troskliwej opieki i systematycznego podlewania, gdyż tylko wtedy będą mogły się dobrze ukorzenić. Będzie je też trzeba solidnie zabezpieczyć przed zimą, gdyż mogą być bardziej podatne na chłody niż rośliny doniczkowane.

rośliny w centrum ogrodniczym fot. liimit - Fotolia.com
Fot. liimit/Fotolia

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: ajlatan / Fotolia

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści