Logo
Logo
13
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Rozsądne kupowanie roślin online i w sklepie stacjonarnym

W ostatnim czasie rośliny i wszystko co zielone wokół nas cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wielu decyduje się na kupowanie roślin zarówno przez internet jak i w sklepie. Niestety często robimy to pod wpływem chwili – gdy podoba nam się ciekawy kształt na ekranie lub atrakcyjna barwa liści na półce. STOP! Pamiętajmy, że rośliny to żywe istoty i powinniśmy dobrze przemyśleć kupienie każdej z nich!

Jak rozsądnie kupować rośliny do ogrodu i do domu? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy początkującym i przypominamy zaawansowanym!

 

Kupujemy rośliny – online i stacjonarnie
Wybierz odpowiednie gatunki do warunków

OTOCZENIE
Od czego zacząć? Na początek warto spojrzeć za ogrodzenie i zaobserwować, jakie rośliny dobrze rosną w naturalnych warunkach w otoczeniu naszego ogrodu. Jeśli np. mieszkamy w okolicy lasów sosnowych, to lepiej będzie dobrać rośliny wtapiające się w ten krajobraz i lubiące podobne warunki. Z pewnością pozwoli to uniknąć kłopotów, a także wzbogaci i uzupełni krajobraz, zamiast wprowadzać egzotyczną pstrokaciznę.

W przypadku roślin doniczkowych powinniśmy spojrzeć na wystrój wnętrza oraz jego przeznaczenie, np. nie planujmy "urban jungle" w salonie w stylu skandynawskim, gdzie założeniem jest minimalizm i mała ilość barw, czy też nie kupujmy kaktusów i roślin trujących do pokoi dziecięcych.

WYMAGANIA
Przed wyborem roślin warto dowiedzieć się, jaki rodzaj gleby mamy w ogrodzie – najlepiej zbadać jej pH najprostszym kwasomierzem glebowym. Zwróćmy też uwagę, czy gleba jest ciężka, czy może raczej bardziej piaszczysta i przepuszczalna.

Ważne jest też dobranie roślin pod względem ich zapotrzebowania na światło. Gatunki lubiące słońce nie będą dobrze rosnąć w cieniu, a odmiany wolące cień w słońcu będą rosły słabo i mogą poważnie chorować.

Rośliny kupowane online i stacjonarnie
Jak się nimi opiekować?

Przed wybraniem się na zakupy sprawdźmy lub zapytajmy sprzedawców, jak opiekować się daną rośliną.

  1. Jakie są docelowe rozmiary rośliny?
  2. Czy potrzebuje nawożenia? Jakiego i jak często?
  3. Jakie maja wymagania wodne – jak często ją podlewać?
  4. Czy są jakieś choroby lub szkodniki, na które powinniśmy szczególnie zwracać uwagę przy jej uprawie?
  5. W przypadku roślin doniczkowych – Jak często ją przesadzać?
  6. W przypadku roślin doniczkowych – Czy przechodzi stan spoczynku zimowego?

Warto wiedzieć jak najwięcej przed zakupem rośliny, a jednym z najważniejszych zagadnień (szczególnie w ogrodzie) jest to, jak duża będzie dana roślina w przyszłości. Gdy posadzimy ją w zbyt małym ogrodzie lub za ciasno, w krótkim czasie zacznie przysparzać kłopotów – spowoduje nadmierny cień, może być konieczne częste jej cięcie, może rosnąć zbyt blisko okien i budynków itp..

Główny błąd przy wyborze i sadzeniu roślin to właśnie niewystarczające odległości między nimi.

Wady i zalety kupowania roślin z różnych źródeł
Lepiej online czy stacjonarnie?

Odpowiedź na pytanie, czy kupować rośliny online, czy stacjonarnie nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Kupowanie roślin przez Internet daje nam ogrom możliwości, ale niesprawdzoną jakość. Natomiast w przypadku sklepów stacjonarnych możemy się natknąć na rośliny "modelki", którym po przyniesieniu do domu znika "roślinny makeup" – okazują się bardzo słabe i wymagają wielu zabiegów, by odzyskały zdrowie.

Ze wszystkich opcji najlepszym wyborem jest kupowanie roślin w dedykowanych sklepach, centrach ogrodniczych i w szkółkach roślin ozdobnych, gdzie fachowcy odpowiednio się nimi opiekują.

Kupowanie roślin online i w sklepie stacjonarnym, fot. CandyBoxImages, ikostudio - Depositphotos
Fot. CandyBoxImages, ikostudio/Depositphotosa

Decyzja o kupowaniu roślin powinna być przemyślana i rozsądna – musimy zastanowić się nad możliwościami jakie daje nam nasz dom i ogród oraz czy będziemy mieli siłę i czas, by odpowiednio się nimi opiekować. 

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: AllaSerebrina/Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu