Logo
Logo

Jak nawozić pomidory, by miały dużo owoców?

Pomidory uchodzą za warzywa o dużych potrzebach pokarmowych. Zabiegi nawożenia powinno się wykonywać przynajmniej kilkukrotnie, pierwsze z nich jeszcze przed sadzeniem. Ważne jest nie tylko aplikowanie odpowiednich dawek, ale także zrównoważone dostarczanie składników pokarmowych: makro- i mikroelementów.

Spis treści
Jak przygotować podłoże do uprawy pomidorów? Co do niego dodać? Jakie nawozy do pomidorów wybrać? Jak i kiedy je stosować? Dlaczego kompleksowe nawożenie pomidorów jest takie ważne? Jak objawiają się niedobory pierwiastków? O czym jeszcze warto wiedzieć podczas nawożenia pomidorów?

Nawożenie pomidorów już na etapie przygotowania podłoża

W przypadku uprawy pomidorów na tradycyjnym podłożu pierwsze nawożenie wykonuje się jeszcze przed posadzeniem rozsady.

Jesienią glebę warto przekopać i wymieszać z obornikiem. Średnie dawki to 2-4 kg/m². W ten sposób dostarcza się cennych makro- i mikroelementów, ale jednocześnie poprawia strukturę gleby i przyśpiesza produkcję próchnicy.

Wiosną dodatkowo podłoże warto użyźnić (i rozluźnić) stosując przefermentowany kompost w dawce 3-4 kg/m². Oba nawozy organiczne można potraktować jako pewnego rodzaju "starter".

Trzeba także zadbać o optymalny odczyn gleby (5,5-6,5). Po pomiarze pH, jeśli konieczne jest wykonanie wapnowania, jesienią nie stosuje się wtedy żadnych innych nawozów, np. wspomnianego obornika. Pomidor znosi lekkie zakwaszenie, ale jest to niekorzystne dla efektywności pobierania pierwiastków (m.in. fosforu, molibdenu i magnezu).

W produkcji pomidorów na potrzeby handlowe, dawki nawozów są profesjonalnie wyliczane na podstawie analiz laboratoryjnych. Jednak w naszych ogrodach i w uprawie warzyw na własne potrzeby, aż taka szczegółowość nie jest wymagana, warto jednak znać i pamiętać podstawowe zasady nawożenia.

 

Nawożenie mineralne pomidorów | Jak, czym i kiedy to robić?

Czym nawozić pomidory?

Na rynku dostępne są różnorodne formy nawozów, w tym nawozy specjalistyczne. Na początku najczęściej podaje się nawozy azotowe (optymalnie w formie amonowej). Nie wolno jednak zapomnieć o nawozach fosforowych i potasowych. chociaż można zamienić je na nawozy fosforowe i potasowe. Najłatwiej wybrać gotowe nawozy do pomidorów, które zawierają wszystkie  składniki pokarmowe niezbędne pomidorom od rozwoju pierwszych liści, do dojrzewania owoców.

Nawozy azotowe przyśpieszają tworzenie systemu korzeniowego, natomiast nawozy fosforowe i potasowe powodują lepsze rozkrzewienie i zawiązywanie owocó.

Kiedy nawozić pomidory?

Nawożenie mineralne pomidorów powinno się rozpocząć nie wcześniej niż 3 tygodnie po posadzeniu rozsady (dokarmianie od razu nie ma większego sensu). Nawozy aplikuje się co 2-3 tygodnie (częściej przy uprawie w pojemnikach!).

Jak nawozić pomidory?

 • Nie należy przesadzać z nawozami azotowymi (w nadmiarze mogą pogorszyć smak owoców, a nawet spowodować zasolenie gleby). Jeśli stosuje się spore dawki azotu, trzeba podawać także zwiększoną ilość potasu.

 • W czasie kwitnienia bardzo ważne składniki pokarmowe to fosfor, potas, magnez i żelazo. Kluczowym mikroelementem w uprawie pomidorów jest bor poprawiający kwitnienie i zawiązywanie owoców.

 • W czasie formowania owoców warto stosować nawóz z wapniem, który zapobiega niektórym chorobom (np. suchej zgniliźnie wierzchołkowej) i poprawia trwałość owoców. Ogólnie wartościowe pod uprawę pomidorów są nawozy humusowe i nawozy z alg.

Polecany produkt
11,09 PLN
Nawóz ten aktywuje mikroorganizmy żyjące w glebie, poprawia jej jakość oraz ułatwia pobór odpowiednich składników odżywczych w nim zawartych.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Błędy w nawożeniu pomidorów | Niedobór składników pokarmowych

Aby wyprodukować 1 kg owoców pomidor potrzebuje średnio: 3,5–5 g azotu, 0,7–1 g fosforu, 7–8 g potasu, 5 g wapnia i 1–1,2 g magnezu.

Przy niedoborze składników pokarmowych (lub niewłaściwych proporcjach przy zbyt jednorodnym nawożeniu) mogą pojawić się niepokojące objawy na nadziemnych częściach roślin.

 • Niedobór fosforu – liście są nienaturalnie przebarwione z fioletowym połyskiem, bardziej błyszczące niż normalnie;
 • Niedobór potasu – pomidor traci odporność na suszę, szybciej więdnie przy braku wody;
 • Niedobór azotu – na liściach występują jaśniejsze, chlorotyczne plamy (najpierw na tych starszych), wzrost jest spowolniony;
 • Niedobór magnezu – liście są jaśniejsze między nerwami, nerwy pozostają zielone. Problem może pojawić się nie tylko przy braku nawożenia magnezem, ale także przy podawaniu nadmiernych dawek potasu i wapnia;
 • Niedobór żelaza – chloroza (nawet nazywana cytrynową) występuje na najmłodszych liściach;
 • Niedobór boru – występuje zamieranie i czernienie wierzchołków pędów, na owocach pojawiają się brunatne, suche, korkowe plamy;
 • Niedobór wapnia – liście są skręcone i zasychają, pojawia się także sucha zgnilizna wierzchołków owoców.

Nawożenie pomidorów, fot. ArtCookStudio - Depositphotos
Fot. ArtCookStudio/Depositphotos
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Ważne informacje

 • Pomidory koktajlowe są mniej wymagające pod względem nawożenia (i ogólnie uprawy) od wielkoowocowych.
 • Do nawożenia warto wykorzystywać nawozy z dużą ilością mikroelementów, nie tylko tych powyżej wymienionych. W ten sposób można uzyskać smaczniejsze owoce. To argument, który przemawia za stosowaniem specjalistycznych nawozów do pomidorów.
 • Dodatkowo do nawożenia można używać gnojówek z roślin. Będą odstraszały szkodniki glebowe, zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, a przy okazji dostarczą nieco składników pokarmowych. Przykładowo gnojówka z pokrzywy jest niezłym źródłem azotu, a skrzyp dostarcza krzemionki.
 • Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u pomidorów przypada na lipiec i sierpień.
 • Często stosowanym nawozem azotowym jest saletra amonowa, fosforowym – superfosfat, a potasowym siarczan potasu.
 • Do uprawy pomidorów można wykorzystywać podłoże popieczarkowe.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Kingan77/Depositphotos

Autor
Jak nawozić pomidory, by miały dużo owoców?
Jak nawozić pomidory, by miały dużo owoców?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl