Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
10
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Nawożenie pomidorów

Pomidory uchodzą za warzywa o dużych potrzebach pokarmowych. Zabiegi nawożenia powinno się wykonywać przynajmniej kilkukrotnie, pierwsze z nich jeszcze przed sadzeniem. Ważne jest nie tylko aplikowanie odpowiednich dawek, ale także zrównoważone dostarczanie składników pokarmowych: makro- i mikroelementów.

W produkcji pomidorów na potrzeby handlowe, dawki nawozów są profesjonalnie wyliczane na podstawie analiz laboratoryjnych. Jednak w naszych ogrodach i w uprawie warzyw na własne potrzeby, aż taka szczegółowość nie jest wymagana, warto jednak znać i pamiętać podstawowe zasady nawożenia.

Nawożenie już na etapie przygotowania podłoża

W przypadku uprawy pomidorów na tradycyjnym podłożu pierwsze nawożenie wykonuje się jeszcze przed posadzeniem rozsady. Jesienią glebę warto przekopać i wymieszać z obornikiem. Średnie dawki to 2-4 kg/m². W ten sposób dostarcza się cennych makro- i mikroelementów, ale jednocześnie poprawia strukturę gleby i przyśpiesza produkcję próchnicy.

Wiosną dodatkowo podłoże warto użyźnić (i rozluźnić) stosując przefermentowany kompost w dawce 3-4 kg/m². Oba nawozy organiczne można potraktować jako pewnego rodzaju "starter".

Trzeba także zadbać o optymalny odczyn gleby (5,5-6,5)

Po pomiarze pH, jeśli konieczne jest wykonanie wapnowania, jesienią nie stosuje się wtedy żadnych innych nawozów, np. wspomnianego obornika. Pomidor znosi lekkie zakwaszenie, ale jest to niekorzystne dla efektywności pobierania pierwiastków (m.in. fosforu, molibdenu i magnezu).

Nawożenie mineralne: na co warto postawić?

Czym nawozimy?
Na rynku dostępne są różnorodne formy nawozów, w tym nawozy specjalistyczne. Ważne, aby stosować zróżnicowane nawozy. Na początku najczęściej podaje się nawozy azotowe (optymalnie w formie amonowej), chociaż można zamienić je na nawozy fosforowe i potasowe.

Nawozy azotowe przyśpieszają tworzenie systemu korzeniowego, natomiast nawozy fosforowe i potasowe powodują lepsze rozkrzewienie.

Kiedy nawozimy?
Nawożenie mineralne pomidorów powinno się rozpocząć nie wcześniej niż 3 tygodnie po posadzeniu rozsady (dokarmianie od razu nie ma większego sensu). Nawozy aplikuje się co 2-3 tygodnie (częściej przy uprawie w pojemnikach!).

Jak nawozimy?

 • Nie należy przesadzać z nawozami azotowymi (w nadmiarze mogą pogorszyć smak owoców, a nawet spowodować zasolenie gleby). Jeśli stosuje się spore dawki azotu, trzeba podawać także zwiększoną ilość potasu.

 • W czasie kwitnienia bardzo ważne składniki pokarmowe to fosfor, potas, magnez i żelazo. Kluczowym mikroelementem w uprawie pomidorów jest bor poprawiający kwitnienie i zawiązywanie owoców.

 • W czasie formowania owoców warto stosować nawóz z wapniem, który zapobiega niektórym chorobom (np. suchej zgniliźnie wierzchołkowej) i poprawia trwałość owoców. Ogólnie wartościowe pod uprawę pomidorów są nawozy humusowe i nawozy z alg.

Niedobór składników pokarmowych w skrócie:

Przy niedoborze składników pokarmowych (lub niewłaściwych proporcjach przy zbyt jednorodnym nawożeniu) mogą pojawić się niepokojące objawy na nadziemnych częściach roślin.

 • Niedobór fosforu – liście są nienaturalnie przebarwione z fioletowym połyskiem, bardziej błyszczące niż normalnie;
 • Niedobór potasu – pomidor traci odporność na suszę, szybciej więdnie przy braku wody;
 • Niedobór azotu – na liściach występują jaśniejsze, chlorotyczne plamy (najpierw na tych starszych), wzrost jest spowolniony;
 • Niedobór magnezu – liście są jaśniejsze między nerwami, nerwy pozostają zielone. Problem może pojawić się nie tylko przy braku nawożenia magnezem, ale także przy podawaniu nadmiernych dawek potasu i wapnia;
 • Niedobór żelaza – chloroza (nawet nazywana cytrynową) występuje na najmłodszych liściach;
 • Niedobór boru – występuje zamieranie i czernienie wierzchołków pędów, na owocach pojawiają się brunatne, suche, korkowe plamy;
 • Niedobór wapnia – liście są skręcone i zasychają, pojawia się także sucha zgnilizna wierzchołków owoców.

Nawożenie pomidorów, fot. ArtCookStudio - Depositphotos
Fot. ArtCookStudio/Depositphotos

Ważne informacje

 • Pomidory koktajlowe są mniej wymagające pod względem nawożenia (i ogólnie uprawy) od wielkoowocowych.
 • Do nawożenia warto wykorzystywać nawozy z dużą ilością mikroelementów, nie tylko tych powyżej wymienionych. W ten sposób można uzyskać smaczniejsze owoce. To argument, który przemawia za stosowaniem specjalistycznych nawozów do pomidorów.
 • Pośrednio do nawożenia można używać gnojówek z roślin. Będą odstraszały szkodniki glebowe, zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, a przy okazji dostarczą nieco składników pokarmowych. Przykładowo gnojówka z pokrzywy jest niezłym źródłem azotu, a skrzyp dostarcza krzemionki.
 • Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u pomidorów przypada na lipiec i sierpień.
 • Często stosowanym nawozem azotowym jest saletra amonowa, fosforowym – superfosfat, a potasowym siarczan potasu.
 • Do nawożenia pomidorów można wykorzystywać podłoże popieczarkowe.
 • Aby wyprodukować 1 kg owoców pomidor potrzebuje średnio:
  • 3,5–5 g azotu,
  • 0,7–1 g fosforu,
  • 7–8 g potasu,
  • 5 g wapnia i
  • 1–1,2 g magnezu.

Tekst: M. Mazik, zdjęcie tytułowe: Kingan77/Depositphotos


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu