Logo
Logo
84
Okazje

Nawożenie pomidorów

Pomidory uchodzą za warzywa o dużych potrzebach pokarmowych. Zabiegi nawożenia powinno się wykonywać przynajmniej kilkukrotnie, pierwsze z nich jeszcze przed sadzeniem. Ważne jest nie tylko aplikowanie odpowiednich dawek, ale także zrównoważone dostarczanie składników pokarmowych: makro- i mikroelementów.

 

W produkcji pomidorów na potrzeby handlowe, dawki nawozów są profesjonalnie wyliczane na podstawie analiz laboratoryjnych. Jednak w naszych ogrodach i w uprawie warzyw na własne potrzeby, aż taka szczegółowość nie jest wymagana, warto jednak znać i pamiętać podstawowe zasady nawożenia.

Nawożenie już na etapie przygotowania podłoża

W przypadku uprawy pomidorów na tradycyjnym podłożu pierwsze nawożenie wykonuje się jeszcze przed posadzeniem rozsady. Jesienią glebę warto przekopać i wymieszać z obornikiem. Średnie dawki to 2-4 kg/m². W ten sposób dostarcza się cennych makro- i mikroelementów, ale jednocześnie poprawia strukturę gleby i przyśpiesza produkcję próchnicy.

Wiosną dodatkowo podłoże warto użyźnić (i rozluźnić) stosując przefermentowany kompost w dawce 3-4 kg/m². Oba nawozy organiczne można potraktować jako pewnego rodzaju "starter".

Trzeba także zadbać o optymalny odczyn gleby (5,5-6,5)

Po pomiarze pH, jeśli konieczne jest wykonanie wapnowania, jesienią nie stosuje się wtedy żadnych innych nawozów, np. wspomnianego obornika. Pomidor znosi lekkie zakwaszenie, ale jest to niekorzystne dla efektywności pobierania pierwiastków (m.in. fosforu, molibdenu i magnezu).

Nawożenie mineralne: na co warto postawić?

Czym nawozimy?
Na rynku dostępne są różnorodne formy nawozów, w tym nawozy specjalistyczne. Ważne, aby stosować zróżnicowane nawozy. Na początku najczęściej podaje się nawozy azotowe (optymalnie w formie amonowej), chociaż można zamienić je na nawozy fosforowe i potasowe.

Nawozy azotowe przyśpieszają tworzenie systemu korzeniowego, natomiast nawozy fosforowe i potasowe powodują lepsze rozkrzewienie.

Kiedy nawozimy?
Nawożenie mineralne pomidorów powinno się rozpocząć nie wcześniej niż 3 tygodnie po posadzeniu rozsady (dokarmianie od razu nie ma większego sensu). Nawozy aplikuje się co 2-3 tygodnie (częściej przy uprawie w pojemnikach!).

Jak nawozimy?

 • Nie należy przesadzać z nawozami azotowymi (w nadmiarze mogą pogorszyć smak owoców, a nawet spowodować zasolenie gleby). Jeśli stosuje się spore dawki azotu, trzeba podawać także zwiększoną ilość potasu.

 • W czasie kwitnienia bardzo ważne składniki pokarmowe to fosfor, potas, magnez i żelazo. Kluczowym mikroelementem w uprawie pomidorów jest bor poprawiający kwitnienie i zawiązywanie owoców.

 • W czasie formowania owoców warto stosować nawóz z wapniem, który zapobiega niektórym chorobom (np. suchej zgniliźnie wierzchołkowej) i poprawia trwałość owoców. Ogólnie wartościowe pod uprawę pomidorów są nawozy humusowe i nawozy z alg.

Nawóz Ekologiczny Do Pomidorów Ogórków i Ziół Target, Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
11,09 PLN
Nawóz ten aktywuje mikroorganizmy żyjące w glebie, poprawia jej jakość oraz ułatwia pobór odpowiednich składników odżywczych w nim zawartych.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Niedobór składników pokarmowych w skrócie:

Przy niedoborze składników pokarmowych (lub niewłaściwych proporcjach przy zbyt jednorodnym nawożeniu) mogą pojawić się niepokojące objawy na nadziemnych częściach roślin.

 • Niedobór fosforu – liście są nienaturalnie przebarwione z fioletowym połyskiem, bardziej błyszczące niż normalnie;
 • Niedobór potasu – pomidor traci odporność na suszę, szybciej więdnie przy braku wody;
 • Niedobór azotu – na liściach występują jaśniejsze, chlorotyczne plamy (najpierw na tych starszych), wzrost jest spowolniony;
 • Niedobór magnezu – liście są jaśniejsze między nerwami, nerwy pozostają zielone. Problem może pojawić się nie tylko przy braku nawożenia magnezem, ale także przy podawaniu nadmiernych dawek potasu i wapnia;
 • Niedobór żelaza – chloroza (nawet nazywana cytrynową) występuje na najmłodszych liściach;
 • Niedobór boru – występuje zamieranie i czernienie wierzchołków pędów, na owocach pojawiają się brunatne, suche, korkowe plamy;
 • Niedobór wapnia – liście są skręcone i zasychają, pojawia się także sucha zgnilizna wierzchołków owoców.

Nawożenie pomidorów, fot. ArtCookStudio - Depositphotos
Fot. ArtCookStudio/Depositphotos

Ważne informacje

 • Pomidory koktajlowe są mniej wymagające pod względem nawożenia (i ogólnie uprawy) od wielkoowocowych.
 • Do nawożenia warto wykorzystywać nawozy z dużą ilością mikroelementów, nie tylko tych powyżej wymienionych. W ten sposób można uzyskać smaczniejsze owoce. To argument, który przemawia za stosowaniem specjalistycznych nawozów do pomidorów.

 • Pośrednio do nawożenia można używać gnojówek z roślin. Będą odstraszały szkodniki glebowe, zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, a przy okazji dostarczą nieco składników pokarmowych. Przykładowo gnojówka z pokrzywy jest niezłym źródłem azotu, a skrzyp dostarcza krzemionki.
 • Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u pomidorów przypada na lipiec i sierpień.
 • Często stosowanym nawozem azotowym jest saletra amonowa, fosforowym – superfosfat, a potasowym siarczan potasu.
 • Do nawożenia pomidorów można wykorzystywać podłoże popieczarkowe.
 • Aby wyprodukować 1 kg owoców pomidor potrzebuje średnio:
  • 3,5–5 g azotu,
  • 0,7–1 g fosforu,
  • 7–8 g potasu,
  • 5 g wapnia i
  • 1–1,2 g magnezu.

Tekst: M. Mazik, zdjęcie tytułowe: Kingan77/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!