Dlaczego pomidory marnieją: gniją, usychają, żółkną, czernieją? Problemy w uprawie!

pomidory marnieją więdną żółkną liście i opadają fot. AMAR-TR - Pixabay

Pomidory są niezwykle popularne w uprawie zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. Nie potrzeba dużo miejsca, aby uzyskać wspaniałe, niezwykle smaczne i przede wszystkim zdrowe pomidory. Dodatkowo rośliny te nie są bardzo wymagające, chociaż niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, aby uzyskać dorodne owoce. Zdarza się jednak, że pomidory marnieją. Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie są najczęstsze problemy w uprawie pomidorów?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
36
Spis treści
Dlaczego pomidory gniją? Dlaczego pomidory usychają? Dlaczego pomidory żółkną? Dlaczego pomidory czernieją?

Dlaczego pomidory gniją?

Problem
Najczęstszą przyczyną gnicia pomidorów na krzaku jest choroba nazywana zgnilizną wierzchołkową. Pojawia się ona na skutek suszy, która powoduje, że rośliny nie są zdolne do pobierania wapnia z podłoża. Ze względu na fakt, że choroba ta wynika z niedostatecznej ilości wapnia, to przyczyną może być również zbyt mała ilość pierwiastka w glebie. Pierwszym objawem zgnilizny są suche, szkliste plamy, które z czasem ciemnieją, przybierając brązową lub czarną barwę.

Rozwiązanie
Takie pomidory należy od razu zerwać z krzaka i wyrzucić np. do kompostu. Choroba nie jest zaraźliwa i można łatwo zapobiec jej występowaniu, stosując nawozy do pomidorów i dbając o prawidłowe nawadnianie.  


ogród na co dzień / YouTube


Dlaczego pomidory usychają?

Problem
Wysychanie liści, które się zwijają i zdrewnienie łodyg to dość częsty problem, który może mieć kilka przyczyn:
zbyt mała ilość wody;
niedostateczna ilość składników pokarmowych;
nadmierna ilość azotu;
zbyt suche powietrze (zazwyczaj w tunelu foliowym lub szklarni);
choroby wirusowe.

Rozwiązanie
Rozwiązanie problemu jest proste: prawidłowe podlewanie i nawożenie roślin. Nawozy wieloskładnikowe do pomidorów i dbanie o prawidłową wilgotność dostarczą roślinom wszystkiego tego, co jest niezbędne do optymalnego wzrostu. Umożliwi to uzyskanie zdrowych i obfitych plonów. Warto pamiętać również, aby nie przesadzać z ilością nawozów azotowych.  

Dlaczego pomidory żółkną?

Problem
Żółknięcie liści pomidorów to częsty problem, który może dotknąć nawet doświadczonych ogrodników. Niestety przyczyn może być wiele, co utrudnia zidentyfikowanie problemu. Najczęściej jednak powodem jest niewłaściwa pielęgnacja, a więc: złe nawadnianie (zarówno nadmierne, jak i niedostateczne), zbyt mała ilość składników pokarmowych w glebie, brak pierwiastków śladowych (np. żelaza), niedobór lub nadmiar światła i uszkodzenie korzeni podczas prac pielęgnacyjnych.

Rozwiązanie
Jest to więc oznaka ogólnie słabej kondycji pomidorów, a rozwiązaniem jest dbałość o wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i zapewnienie roślinom właściwych warunków do rozwoju. Trzeba zadbać o dobór odpowiedniego stanowiska, regularne podlewanie i właściwe nawożenie pomidorów. Szczególnie ważne są właściwie stosowane nawozy, gdyż pomidory do wzrostu i rozwoju owoców potrzebują ich w dużej ilości. Warto zastosować nawozy długodziałające, które dostarczają roślinom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych przez cały okres wzrostu.  

Nawóz organiczny do pomidorów
Nawóz organiczny do pomidorów
Fertilan to nawóz organiczny - ekoaktywator , wytworzony z biomasy roślin bobowatych drobnonasiennych zbieranej w ich optymalnej fazie rozwojowej oraz frakcjonowanej i mielonej, czystej, żywej wełny owczej.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat na choroby pomidorów
Preparat na choroby pomidorów
Środek Revus 250 SC przeznaczony jest do stosowania przy użyciu opryskiwaczy ręcznych. Warunkiem skuteczności zabiegu jest dokładne pokrycie roślin cieczą użytkową (efekt zroszenia powierzchni). Po naniesieniu środka na roślinę i jego wyschnięciu, jest on odporny na zmywanie przez deszcz.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Dlaczego pomidory czernieją?  

Problem
Wiele chorób zakaźnych, a szczególnie zaraza ziemniaka na pomidorach sprawiają, że pomidory czernieją, liście opadają, a w efekcie roślina może obumrzeć. Niestety zarażone rośliny trzeba usunąć, a na sąsiadujących osobnikach należy zastosować opryski na choroby grzybowe. W miejscu, w którym rosła porażona roślina nie należy sadzić nowej nawet przez 3 sezony! 

Rozwiązanie
Patogeny atakują i rozwijają się najlepiej na osłabionych roślinach, dlatego zapobieganie polega głównie na zadbaniu o ich prawidłową kondycję. Szczególnie ważne jest właściwe podlewanie i dostarczanie odpowiednich składników pokarmowych. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na niekorzystne czynniki zewnętrzne oraz różnego rodzaju patogeny. Czernienie pomidorów może być również wynikiem suszy oraz wyjałowienia podłoża.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: AMAR-TR / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści