Logo
Logo

Podwiązywanie pomidorów – po co, jak i kiedy to robić?

Pomidory to jedne z najchętniej jedzonych warzyw w Polsce, dlatego ich uprawa w przydomowych ogródkach i na działkach jest tak popularna. Są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe, a dodatkowo można je wszechstronne wykorzystać w swojej kuchni. Jednak, aby pomidory mogły swobodnie rosnąć, a ich owoce dojrzeć, niezbędne jest ich podwiązanie. Dlaczego podwiązywanie pomidorów jest tak ważne?

Po co podwiązywać pomidory?

Pomidory mają dość cienkie pędy, a jednocześnie szybko rosną i wytwarzają dużą masę liści. Z tego powodu należy je podwiązywać, aby zwyczajnie nie łamały się pod własnym ciężarem. Jest to konieczne zarówno, gdy planuje się uprawę w szklarni, jak i w ogrodzie. Dodatkowo owoce pomidorów są ciężkie w stosunku do rośliny, dlatego bez podwiązania gałązki ułamałyby się pod ich ciężarem, zanim pomidory zdążyłyby w ogóle dojrzeć.

  • BY MIAŁY PRZESTRZEŃ I ŚWIATŁO
    Podwiązane pomidory mogą swobodnie rosnąć, wydając obfite plony, ponieważ mając przestrzeń ich liście i owoce będą otrzymywać odpowiednią ilość światła.

  • BY ZAPOBIEGAĆ ŁAMANIU SIĘ PĘDÓW
    Silna podpora jest również niezwykle ważna podczas intensywnych deszczów i wiatrów, które mogą połamać gałązki.

  • BY OWOCE BYŁY ZDROWE
    Owoce nie będą narażone na upadek, czy leżenie na ziemi, gdzie istnieje duże ryzyko ich zgnicia. Wyprostowane rośliny są również mniej narażone na działanie chorób grzybowych oraz szkodników.

Kiedy podwiązywać pomidory?

Pomidory najlepiej delikatnie podwiązywać od razu po zasadzeniu sadzonek. W momencie, gdy krzaczki wyraźnie nabiorą masy (i będą się przewieszać) powinniśmy systematycznie podwiązywać pędy w coraz to wyższych punktach. Jeśli będziemy to robić systematycznie wraz ze wzrostem pomidora, roślina będzie ładnie ukształtowana, zyska lepszy dostęp do światła i będzie lepiej rosła.

Nie zapominajmy sprawdzać, czy wcześniejsze miejsca, w których podwiązaliśmy rośliny nie stają się zbyt ciasne, ponieważ pędy pomidora potrafią mocno przyrastać na szerokość.

Jak podwiązać pomidory?

Metoda podwiązania pomidorów zależy od preferencji ogrodnika oraz tego, gdzie pomidory są uprawiane.

Podwiazwywanie pomidorow do palikow, fot. marsan - DepositphotosFot. marsan / Depositphotos

Podwiązywanie pomidorów do palików

Zazwyczaj stosuje się drewniane paliki, do których przywiązuje się pędy. Rośliny przywiązuje się, gdy osiągną około 50 cm wysokości i zazwyczaj wystarczy zrobić to w jednym miejscu. Wyższe okazy trzeba przywiązać 2, a nawet 3 razy w różnych miejscach. Dodatkowe wiązanie można zastosować na gałązkach, na których pojawiło się dużo owoców, co poskutkowało silnym wygięciem pędu. Roślina powinna mieć swobodę, a jednocześnie należy zapewnić jej dobrą podporę.

Podwiazywanie pomidorow do sznorkow, fot. abracada - DepositphotosFot. abracada / Depositphotos

Podwiązywanie pomidorów do sznurków

W szklarniach i tunelach pomidory podwiązuje się z wykorzystaniem sznurków, które zwisają nad roślinami ze specjalnie postawionych w tym celu rusztowań (lub po prostu z dachu szklarni). Zwisający sznurek delikatnie obwija się wokół pomidorów wraz z ich wzrostem. Najbezpieczniej jest owijać młode pędy pomidora wokół zwisającego sznurka, który jest luźno przywiązany u ich podstawy.

Źródło: W Tunelu / Youtube

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: pixel2013 / Pixabay oraz amedeoemaja / Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Twoja strona ogrodu