Logo
Logo

Ogławianie pomidorów | Kiedy i jak to robić?

Pytanie czytelnika: Kiedy zakończyć uprawę pomidorów szklarniowych? Posadziłam kilka krzaczków i rosną bez problemów (mamy połowę sierpnia), ale zastanawiam się, jak długo efektywnie mogę je uprawiać i zbierać owoce?

Spis treści
Jak długo uprawiać pomidory w szklarni? Kiedy ostatni zbiór pomidorów?

Jak długo uprawiać pomidory w szklarni?

Pomidory w nieogrzewanej szklarni mogą bez problemu rosnąć do końca września (wszystko zależne jest jednak od nieprzewidywalnej ostatnio pogody). Pod koniec miesiąca, gdy dni stają się krótsze a noce dłuższe (i chłodniejsze) temperatura zaczyna spadać i jest mało prawdopodobne, że pojawią się nowe owoce, a te, które zdążyły się zawiązać – że dojrzeją bez ciepła. Nie ma sensu na siłę przedłużać sezonu wegetacyjnego pomidorom, które owocują najlepiej w słońcu i cieple. Im słabsze warunki, tym rośliny rosną słabiej i są bardziej podatne na choroby. Lepiej zakończyć uprawę wtedy, gdy owoce (nawet jeśli niedojrzałe) można jeszcze wykorzystać.

Na 7 tygodni przed planowanym zakończeniem uprawy pomidorów trzeba wykonać zabieg ogławiania. Polega on na usunięciu wierzchołka pędu głównego pozostawiając 2-3 liście nad ostatnim kwiatostanem. Zabieg ten nie dopuszcza do powstawania nowych owoców, ale te które pozostały będą większe i lepiej wybarwione!

 

Ostatni zbiór pomidorów

Pod koniec września najlepiej zebrać wszystkie pozostałe pomidory, także zielone, i wynieść je do domu, by dojrzały na tacach w ciepłym miejscu. Można położyć wśród nich dojrzałe banany i jabłka (które wydzielają etylen), aby przyspieszyć proces dojrzewania.

Zdjęcie: nonstopsmile / Pixabay

Autor
Ogławianie pomidorów | Kiedy i jak to robić?
Ogławianie pomidorów | Kiedy i jak to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl