Ruta zwyczajna Ruta graveolens

Ruta zwyczajna graveolens, fot. Plenuska (CC BY-SA 4.0) - Wikimedia Commons
Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
9
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: zielonkawe, żółte
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: liście
Zapach: cała roślina
Wysokość: 1 m
Okres kwitnienia: V, VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) to bylina lub półkrzew z rodziny rutowatych (Rutaceae). W naturze można ją spotkać niemal w całej Europie (min. Środkowej i Południowej). Polsce jest zwykle uprawiana w ogrodach i tylko czasem dziczeje.

Ruta dorasta do ok. 0,7-1 m wys. i tworzy wzniesione, rozgałęzione, w dolnej części drewniejące pędy, porośnięte licznymi, pierzastymi, mocno klapowanymi, w zarysie jajowatymi, jasnozielonymi, pokrytymi sinoniebieskim nalotem liśćmi.

Wiosną (V-VII) na szczytach pędów roślina rozwija liczne, drobne, żółto-zielone, promieniste kwiaty, zebrane w wiechowate kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w pękate, kanciaste owocostany, wypełnione ciemnymi, drobnymi nasionami.

Wymagania i uprawa

Ruta zwyczajna w uprawie oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i przepuszczalnej, suchej gleby, o zasadowym odczynie pH. Ruta zwyczajna ma umiarkowaną mrozoodporność, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju zaleca się okrycie ją na zimę warstwą ściółki.

Każdego roku po kwitnieniu roślinę warto przycinać, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i ładniej zagęści (zabieg należy wykonywać w rękawiczkach, aby uniknąć poparzeń).

Roślinę najlepiej rozmnażać przez podział lub sadzonki pędowe wykonane wiosną. Rośliny uzyskane z nasion zakwitną w drugim roku uprawy.

Zastosowanie

Ruta zwyczajna uprawiana jest jako ozdobna roślina lecznicza w ogródkach ziołowych i kwietnych rabatach. Pięknie wyglądającą w ogródkach żwirowych lub w zestawieniu z innymi roślinami np. krwawnikami, lawendą, szałwią omszoną, kocimiętką czy perowskią.

Surowcem zielarskim są jej liście bogate min. w olejki eteryczne, rutynę, kwasy organiczne, wit. C i sole mineralne. Ziele wykazuje głównie działanie moczopędne, rozkurczowe i żółciopędne. Wspomaga również trawienie i poprawia pracę układu pokarmowego. Niestety, roślina posiada też ciemną stronę natury, gdyż zawarte w niej związki chemiczne mogą powodować fotouczulenia (zwiększać ryzyko poparzeń słonecznych) i pęcherzowe, przewlekłe zapalenie skóry. Na rutę w szczególności powinny uważać kobiety w ciąży (ryzyko poronień), alergicy i osoby o jasnej karnacji. Ziele nie jest też polecane przy chorobach wrzodowych układu pokarmowego.

Rura zwyczajna bywa też używana jako roślina przyprawowa i dodawana do sałatek, surówek, serów oraz dań rybnych i mięsnych. Można nią też aromatyzować wódki i likiery.

Wybrane odmiany

  • 'Jackman’s Blue' – szaroniebieskie liście
  • 'Variegata' – liście pstre, białozielone


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Plenuska/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons, Nadaja/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Judy Roberts/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści