Logo
Logo

Ogrodowe tunele foliowe. Czym się różnią i jakie wybrać? Montaż i budowa

Uprawa roślin pod przykryciem pozwala na hodowanie większej ilości gatunków, przygotowywanie rozsady i wcześniejsze pozyskanie plonów. Do dużych ogrodów najczęściej wybierane są szklarnie ogrodowe, ale doskonałą alternatywą, która pozwala nam uzyskiwać ten sam efekt są tunele foliowe. To lekkie, tanie konstrukcje, które dodatkowo można wykonać samodzielnie. Czym dokładnie jest tunel foliowy? Jak wybrać dobry tunel foliowy? Jak zrobić tunel foliowy?

Czym charakteryzują się tunele foliowe? Z czego są zbudowane?

Tunel foliowy nazywany czasem też cieplarnią foliową to sztuczne pomieszczenie, które wykorzystuje się do uprawy roślin. Najczęściej ustawia się go w ogrodach działkowych lub mniejszych ogrodach przydomowych, w których nie ma miejsca na standardową szklarnię. Tunele foliowe są dużo mniejsze, a ich lekka konstrukcja umożliwia łatwe przeniesienie cieplarni w inne miejsce lub schowanie, gdy nie są już potrzebne.

Gotowe tunele foliowe, które dostępne są w sklepach, zazwyczaj mają szkielet wykonany z tworzywa sztucznego i rurek PCV oraz pokrycie z folii. To sprawia, że są one nie tylko lekkie, ale i bardzo trwałe. Tunele budowane samodzielnie mogą mieć szkielet z najróżniejszych materiałów: drewna, betonu lub rurek metalowych bądź PCV.

Mały tunel foliowy w ogrodzie warzywnym
Fot. Paulina / AdobeStock
 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tunelu foliowego? Jakie są różnice?

Wybór odpowiedniego tunelu foliowego to podstawa, aby konstrukcja przetrwała wiele lat i była praktyczna. Na co zwrócić uwagę, wybierając tunel foliowy?

 • Wielkość – w sklepach dostępne są tunele foliowe niskie i wysokie. Niski tunel foliowy przeznaczony jest przede wszystkim do okresowego przykrywania roślin. Ma do 150 cm wysokości, więc wykonywanie prac pielęgnacyjnych w środku jest niemożliwe – zabiegi robi się przed ustawieniem i po demontażu tunelu. Niskie tunele są bardzo proste w montażu i tanie, a dodatkowo można je łatwo zrobić samemu. Tunel foliowy wysoki ma minimum 180 cm wysokości, więc można się w nim swobodnie poruszać. Jest doskonałą alternatywną dla szklarni, gdyż umożliwia długotrwałą uprawę roślin.
 • Konstrukcja – pokrycie zawsze wykonane jest z folii, ale szkielet może być stworzony z różnych materiałów. Konstrukcje coraz częściej wykonywane są z tworzyw sztucznych i PCV – to materiały lekkie, trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego są chętniej wybierane niż tunele z metalowym szkieletem. Jednak tunel metalowy jest cięższy, co ma kolosalne znaczenie przy silnych wiatrach i burzach – tunel PCV trzeba odpowiednio zabezpieczyć.
 • Rodzaj folii – tunel może być pokryty folią perforowaną (ma małe dziurki, zapewniające cyrkulację powietrza) lub folią bez perforacji (doskonale utrzymuje odpowiednią wilgotność i temperaturę, ale wymaga wietrzenia, aby nie zaparzyć roślin).
 • Zabezpieczenie przed promieniowaniem UV – ogranicza przenikanie szkodliwego promieniowania słonecznego.
 • Zwiększona wytrzymałość – wiele tuneli ma wbudowaną siatkę polipropylenową, która czyni folię mocniejszą.

Tunel foliowy, w zależności od jakości materiałów i warunków eksploatacji, może wytrzymać od kilku do nawet kilkunastu lat. Zwykle mówi się o 4 do 10 lat, a informacja ta powinna być podawana przez producenta.

 

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Jaki tunel foliowy jest lepszy zielony czy biały?

Tunel foliowy biały lepiej przepuszcza światło słoneczne, więc rośliny są lepiej doświetlone. Z kolei zielony tunel foliowy mocniej się nagrzewa, zapewniając półcień. Tak więc kolor tunelu należy dopasować do roślin, jakie planuje się uprawiać:

 • Biały tunel jest szczególnie odpowiedni dla roślin, które wymagają dużo światła do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Do tej kategorii należą większość warzyw liściastych jak sałata, szpinak, a także rośliny owocowe takie jak pomidory, ogórki, papryka. Jest również idealny do wczesnego rozpoczynania rozsady, ponieważ zapewnia dużo światła niezbędnego do kiełkowania.
 • Zielony tunel jest szczególnie odpowiedni dla roślin, które preferują nieco niższe intensywności światła i wyższe temperatury. Do tej grupy należą niektóre rośliny cieniolubne, takie jak zioła (np. mięta, melisa), a także niektóre odmiany kwiatów i roślin ozdobnych, które mogą cierpieć z powodu nadmiernego bezpośredniego światła słonecznego.

Jak wykonać montaż gotowego tunelu foliowego?

Montaż tunelu foliowego kupionego w dobrym sklepie ogrodniczym jest niezwykle prosty, gdyż otrzymuje się pełen komplet wszystkich akcesoriów oraz dokładną instrukcję montażu. Co więcej, wszystkie części są dokładnie opisane, więc złożenie tunelu nie sprawi żadnej trudności nawet osobom bez doświadczenia. Jednak przy dużym tunelu warto robić to w dwie osoby, co uprości stabilne ułożenie konstrukcji. Trzeba też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża – powinno być ono oczyszczone z gałęzi i kamieni oraz w miarę równe.

Źródło: Ogrodosfera / Youtube

 

Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu
Przeczytaj także
Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu

Jak samemu zbudować tunel foliowy?

Samodzielne wykonanie tunelu foliowego nie jest trudne, ale gotowa ocieplarnia jest trwalsza i zazwyczaj bardziej estetyczna. Oczywiście najłatwiejsza i najbardziej opłacalna jest budowa tunelu niskiego. Co jest potrzebne do budowy tunelu? Giętkie pałąki (np. rury PCV, gałązki wierzby lub pędy leszczyny) o długości około 1,5 m, mocny sznurek, paliki i folia tunelowa lita lub perforowana. Budowa tunelu ogrodowego krok po kroku:

 1. Wyznaczenie kształtu – zrobienie pomiarów i wytyczenie kształtu za pomocą palików i sznurka ułatwi zbudowanie równej konstrukcji.
 2. Ustawienie pałąków – wbija się je w ziemię w dwóch rzędach co około 50 cm.
 3. Połączenie konstrukcji – pałąki zginamy i związujemy razem za pomocą sznurka, tworząc kształt tunelu.
 4. Wzmocnienie tunelu – wszystkie pałąki mocno związujemy ze sobą, a szkielet przywiązujemy do palików umieszczonych na końcu tunelu.
 5. Ułożenie folii – tunel okrywamy folią tak, żeby na szczytach wystawała na około 1 m, a po bokach na około 30 cm. Folię dokładnie naciągamy na szkielet i stopniowo przysypujemy boki ziemią, dbając o odpowiednie napięcie. Końce folii ze szczytu tunelu związujemy i przymocowujemy do palików.

Dlaczego warto? Jakie zalety ma uprawa w tunelu foliowym?

Uprawa roślin w tunelu foliowym daje większą kontrolę nad warunkami, stanowiąc ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: silnym deszczem, podmuchami wiatru, ostrym słońcem i mrozem. Dodatkowo przykrycie umożliwia stworzenie specyficznego mikroklimatu o stałej temperaturze i wysokiej wilgotności, co pozwala znacząco wydłużyć okres uprawy. To też doskonałe rozwiązanie do przygotowywania rozsady i uprawy roślin z nasion oraz możliwość uprawy roślin ciepłolubnych. Jednocześnie tunel foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i szkodników oraz stanowi ochronę upraw przed zwierzętami.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: rannica, tanitost / AdobeStock

Autor
Ogrodowe tunele foliowe. Czym się różnią i jakie wybrać? Montaż i budowa
Ogrodowe tunele foliowe. Czym się różnią i jakie wybrać? Montaż i budowa
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl