Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
14
Okazje

Nawozy do ogórków | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Uprawiane własnoręczne pyszne, zdrowe i dorodne warzywa to jedna z największych korzyści posiadania przydomowego ogrodu lub ogródka działkowego. Szczególną popularnością cieszą się ogórki, które wspaniale smakują świeże latem i doskonale nadają się na różnego rodzaju przetwory. Jednak, aby ich uprawa była udana, a plony obfite niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Ze względu na szczególne wymagania kluczem do sukcesu jest odpowiednie nawożenie. Jakie nawozy do ogórków wybierać i jak je stosować?

TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
TEMAT NA CZASIE
10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!
Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka,...

Dlaczego warto stosować nawozy do ogórków?

Nawożenie ogórków jest niezbędne ze względu na ich płytki system korzeniowy, który sprawia, że roślina nie jest w stanie pobierać składników pokarmowych z głębszych warstw gleby. Regularne nawożenie dostarcza odpowiednich mikro i makroelementów, które zapewniają optymalny wzrost. Dodatkowo stosowanie dedykowanych środków poprawia kondycję rośliny, czyniąc ją bardziej odporną na czynniki zewnętrzne i choroby. Nawozy do ogórków wpływają również pozytywnie na ilość i jakość uzyskanych plonów.

Jak i kiedy stosować nawozy do ogórków?

  • Pierwsze nawożenie najlepiej przeprowadzić około 2 tygodnie przed wysiewem.
  • W trakcie rozrostu roślin warto jeszcze dwa razy zasilić glebę.
  • Dodatkowo nawóz np. obornik granulowany można zastosować też jesienią, aby użyźnić podłoże i przygotować je do kolejnego sezonu.

Jakie nawozy do ogórków wybierać?

Nawożąc warzywa i owoce, należy zwracać szczególną uwagę na kość wybieranych preparatów tak, aby na pewno nie były one szkodliwe dla człowieka. Mogą to być zarówno nawozy naturalne (np. biohumus, kompost, obornik), jak i mineralne.

W pierwszym okresie wzrost ogórków jest bardzo intensywny – szybko się rozrastają i powstaje wiele nowych liści, do czego potrzebny jest azot. Dlatego wiosną najlepiej wybierać wieloskładnikowe nawozy o dużej zawartości azotu. Do nawożenia można wybierać nawozy uniwersalne lub te przygotowane specjalnie do uprawy warzyw i owoców, które uzupełnią podłoże w niezbędne składniki pokarmowe.

Najlepsze nawozy do ogórków

Istnieje też szereg nawozów specjalistycznych przygotowanych z myślą o warzywach ciepłolubnych, takich jak pomidory i oczywiście ogórki:

Nawóz do pomidorów i ogórków Target. Sklep ZielonyOgrodek pl
Nawóz do pomidorów i ogórków z mikroelementami – 1 kg | Target
Nawóz granulowany do pomidorów z mikroskładnikami, jest nawozem WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe oraz mikroskładniki. Zapewnia obfite owocowanie i wyższą odporność roślin.
KUP ONLINE
Nawóz Ekologiczny Do Pomidorów, Ogórków i Ziół
Nawóz Ekologiczny Do Pomidorów, Ogórków i Ziół – 1 l | Target Natural
Płynny nawóz ekologiczny do pomidorów, ogórków i ziół to całkowicie organiczny produkt polecany przy ekologicznej uprawie warzyw. Substancje organiczne w nim zawarte są wyłącznie pochodzenia roślinnego, pozyskiwane są z produkcji żywności oraz paszy.
KUP ONLINE

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Pavel Timanov/Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT