Logo
Logo

Wiąz 'Camperdownii'

Wiązy to drzewa lub krzewy występujące naturalnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce naturalnie rosną 3 gatunki wiązów: wiąz szypułkowy (Ulmus leavis), wiąz górski (Ulmus glabra), oraz wiąz polny (Ulmus minor).

Wiąz (Ulmus) 'Camperdownii' został wyhodowany około 1850 roku. Ta szkocka odmiana jest jednym z popularniejszych i częściej sadzonych wiązów w parkach i ogrodach. Jest to niewielkie drzewo tworzące obszerną, malowniczą, parasolowatą koroną. Wszystkie gałęzie i liście wyginają się i rosną do dołu. Drzewo zwykle osiąga 2-3 m wysokości (w zależności od wysokości szczepienia na podkładce) i osiąga nawet 8-10 m średnicy korony. Gałęzie tej odmiany wiązu są lekko zygzakowato powyginane.

Kwiaty rozwijają się w marcu i kwietniu, mają zrośnięte zielone kielichy i ciemne, bordowe, niemal czarne pylniki. Kwiaty są zebrane w niewielkie, ale ozdobne pęczki równomiernie rozmieszczone na gałęziach. Jeszcze bardziej ozdobne są młode owoce – seledynowe skrzydlaki, zebrane w kuliste owocostany. Liście wyrastają dopiero w maju, są bardzo duże, mają do 15 cm długości, są jasnozielone, sztywne i szorstkie. Latem przybierają odcień ciemnej zieleni, a jesienią przebarwiają się na żółto.

wiąz Camperdownii fot. G. Tomżyński

Fot. Gabriel Tomżyński (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych wiązów

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Camperdownii' najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Preferuje stanowiska słoneczne, ale toleruje częściowe zacienienie. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze, jest odporna na mróz.

Niestety dosyć często rośliny są atakowane przez roztocza – perełkowca wiązowego, powodującego tworzenie galasowatych wyrośli na górnej stronie liści oraz pordzewiacza wiązowego odpowiedzialnego za brązowienie spodniej części blaszek liściowych.

Gdzie posadzić?

Wiąz 'Camperdownii' najlepiej prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach eksponowanych, na trawnikach lub nad zbiornikami wodnymi. Rozrasta się powoli, ale starsze drzewa wymagają sporo przestrzeni. Pod parasolowatą koroną tej odmiany wiązu można ustawić ławkę dającą schronienie przed słońcem w upalne, letnie dni.

Powolny wzrost i elegancki pokrój sprawia, że tę roślinę można sadzić w dużych pojemnikach, a także wykorzystywać do dekoracji miejskich placów i skwerów. Drzewa malowniczo prezentują się zimą, przysypane śniegiem.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcia tytułowe: Gabriel Tomżyński (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Wiąz 'Camperdownii'
Wiąz 'Camperdownii'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Powiązane rośliny
kategoria-abc_ogrodnika_aktualnosci_ogrodnicze
NAJNOWSZE TREŚCI