Wiąz 'Camperdownii'

wiąz 'Camperdownii' fot. Gabriel Tomżyński (ZSzP)

Wiązy to drzewa lub krzewy występujące naturalnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce naturalnie rosną 3 gatunki wiązów: wiąz szypułkowy (Ulmus leavis), wiąz górski (Ulmus glabra), oraz wiąz polny (Ulmus minor).

Posłuchaj
00:00
24

Wiąz (Ulmus) 'Camperdownii' został wyhodowany około 1850 roku. Ta szkocka odmiana jest jednym z popularniejszych i częściej sadzonych wiązów w parkach i ogrodach. Jest to niewielkie drzewo tworzące obszerną, malowniczą, parasolowatą koroną. Wszystkie gałęzie i liście wyginają się i rosną do dołu. Drzewo zwykle osiąga 2-3 m wysokości (w zależności od wysokości szczepienia na podkładce) i osiąga nawet 8-10 m średnicy korony. Gałęzie tej odmiany wiązu są lekko zygzakowato powyginane.

Kwiaty rozwijają się w marcu i kwietniu, mają zrośnięte zielone kielichy i ciemne, bordowe, niemal czarne pylniki. Kwiaty są zebrane w niewielkie, ale ozdobne pęczki równomiernie rozmieszczone na gałęziach. Jeszcze bardziej ozdobne są młode owoce – seledynowe skrzydlaki, zebrane w kuliste owocostany. Liście wyrastają dopiero w maju, są bardzo duże, mają do 15 cm długości, są jasnozielone, sztywne i szorstkie. Latem przybierają odcień ciemnej zieleni, a jesienią przebarwiają się na żółto.

wiąz Camperdownii fot. G. Tomżyński

Fot. Gabriel Tomżyński (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych wiązów

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Camperdownii' najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Preferuje stanowiska słoneczne, ale toleruje częściowe zacienienie. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze, jest odporna na mróz.

Niestety dosyć często rośliny są atakowane przez roztocza – perełkowca wiązowego, powodującego tworzenie galasowatych wyrośli na górnej stronie liści oraz pordzewiacza wiązowego odpowiedzialnego za brązowienie spodniej części blaszek liściowych.

Gdzie posadzić?

Wiąz 'Camperdownii' najlepiej prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach eksponowanych, na trawnikach lub nad zbiornikami wodnymi. Rozrasta się powoli, ale starsze drzewa wymagają sporo przestrzeni. Pod parasolowatą koroną tej odmiany wiązu można ustawić ławkę dającą schronienie przed słońcem w upalne, letnie dni.

Powolny wzrost i elegancki pokrój sprawia, że tę roślinę można sadzić w dużych pojemnikach, a także wykorzystywać do dekoracji miejskich placów i skwerów. Drzewa malowniczo prezentują się zimą, przysypane śniegiem.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcia tytułowe: Gabriel Tomżyński (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wiąz górski Ulmus glabra

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści