Parocja perska PERSIAN SPIRE Parrotia persica Persian Spire

Parrotia persica 'Persian Spire'®, fot. Szkółka Piech
Parocja perska PERSIAN SPIRE (Parrotia persica Persian Spire) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
54
Dekoracyjność: ulistnienie, kora
Gleba: małe wymagania glebowe, żyzna
Kolor kwiatów: czerwone
Kwiaty: niepozorne, drobne
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: do ok. 2 m
Okres kwitnienia: IV
Trwałość liści: sezonowe
Korona: wąska
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, tarasy

Parocja perska (Parrotia persica) odmiana PERSIAN SPIRE (nazwa handlowa: 'JLPN01' PBR) to wyjątkowe drzewo z rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). 

Odmiana wyróżnia się budową liści, które są wąskie, jajowate i drobniejsze niż u innych odmian parocji. Z wierzchu błyszczące, od spodu matowe. Młode liście ciemnofioletowe, latem jasnozielone z bordową obwódką, jesienią przebarwiające się na żółto, pomarańczowo i czerwono.

Roślina ma pokrój kolumnowy i osiąga około 2 m wysokości (po 7 latach uprawy). Tworzy krótki pień pokryty łuszczącą się, wielobarwną korą, ozdobną w okresie bezlistnym.

W naszych warunkach klimatycznych nie kwitnie lub kwitnie bardzo rzadko. Kwiaty są małe, ukryte w brązowych przysadkach, pojawiają się przed rozwojem liści.

Wymagania i uprawa

Odmianę PERSIAN SPIRE wyróżnia odporność na mróz (strefa 5b), suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Zastosowanie

Parocja będzie się pięknie prezentować w słonecznych w ogrodach. Sprawdzi się na działkach osiedlowych i miejscach narażonych na nieznaczne zanieczyszczenie powietrza. Może być z powodzeniem uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. 

Ciekawostki

Parocja perska  PERSIAN SPIRE 'JLPN01' PBR wygrała złoty medalKonkursie Roślin NOWOŚCI 2020 na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Została zgłoszona przez Szkółkę PIECH.

 
Tekst: na podstawie materiałów prasowych Konkursu Roślin Nowości 2020/Zieleń To Życie; zdjęcia: Szkółka PIECH, Katarzyna Jeziorska

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści