Parocja perska Parrotia persica

Parocja perska, fot. Couleur - Pixabay
Parocja perska (Parrotia persica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
14
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój: kulisty, rozłożysty
Wysokość: do ok. 10 m
Okres kwitnienia: III, IV
Trwałość liści: sezonowe
Korona: kulista, gęsta, regularna
Stanowisko: słońce

Parocja perska (Parrotia persica) nazywana czasem żelaznym drzewem, należy rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). Pochodzi z północnych terenów Iranu i z Kaukazu. Jest gatunkiem endemicznym, a na terenach klimatu umiarkowanego to ceniona roślina ogrodowa.

To wolno rosnące drzewo jest traktowane jako małe – w ogrodach w Polsce dorasta do ok. 5 metrów. W naturze jednak może osiągnąć ok. 20 m wysokości ale dopiero po wielu latach (średnica przekroju pnia u najstarszych osobników miewa nawet 1,5 m!).

Roślina ma przekrój kulisty, "krzewiasty", koronę gęstą i rozłożystą i bardzo długie konary, które mają tendencję do skręcania się i zrastania. Parocja perska jest przeważnie drzewem wielopiennym. Kora drzewa jest gładka o odcieniu brunatnym, czasem lekko różowawym. Łuszczy się większymi, niemal okrągłymi płatami, które odpadając pozostawiają jasnożółte lub jasnobrązowe plamy (podobnie jak u platana).

Liście rośliny są podłużne lub okrągłe, często odwrotenie-jajowate u nasady klinowate. Mają 5-20 cm długości i 3-7 szerokości. Mogą być całobrzegie lub karbowane. Są sztywne, lekko owłosione i mają pofalowany brzeg. Gdy są młode na wiosną mają różowawy odcień, a jesienią przebarwiają się na piękne kolory – od żółci do purpury. Utrzymują się na roślinie nawet do grudnia!

Parcoja w warunkach polskich kwitnie w kwietniu (w naturze nawet od stycznia!). Kwiaty rozwijają się wiosną przed liśćmi. Są małe, niepozorne, koloru różowego i zebrane w kwiatostany. Pojedynczy kwiat posiada wiele czerwonych pręcików.

Wymagania i uprawa

Parocja choć daje sobie też radę też w półcieniu najlepiej rośnie i wygląda na stanowiskach słonecznych. Dobrze rośnie na niemal każdej glebie, choć najbardziej lubi podłoże umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym (nie znosi gleb zasadowych, wapiennych). W czasie susz wymagają podlewania.

Rośliny te są średnio odporne na mróz (szczególnie młode okazy należy okrywać na zimę). Najlepiej sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru.

Zastosowanie

Parocja perska wspaniale wygląda w każdym ogrodzie, ponieważ jest prawdziwym klejnotem jesieni. Jej wielokolorowe liście dodatkowo przebarwione o tej porze roku prezentują się świetnie w sąsiedztwie iglaków i roślin ciemno-zielonych.

Wybrane odmiany

  • 'Persian Spire' – liście o czerwonym obrzeżeniu, kolumnowy pokrój
  • 'Lamplighter' – białe i kremowe zabarwienie na liściach
  • 'Spinners' – liście purpurowe, mocno błyszczące


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Couleur/Pixabay, anro0002/CC BY-SA 2.0/Flickr, iVerde, MDBolin/CC BY-SA 2.0/Flickranro0002/CC BY-SA 2.0/Flickr

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści