Parocja perska (Parrotia persica) odmiana Persian Spire 'JLPN01' to wyjątkowe drzewo z rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). 

★ Parocja perska Persian Spire 'JLPN01' PBR wygrała złoty medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI – "Roślinne Nowości 2020" na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Została zgłoszona przez Szkółkę PIECH.

Odmiana ta wyróżnia się budową liści, które są wąskie, jajowate i drobniejsze niż u innych odmian parocji. Z wierzchu błyszczące, od spodu matowe. Młode liście ciemnofioletowe, latem jasnozielone z bordową obwódką, jesienią przebarwiające się na żółto, pomarańczowo i czerwono.

Roślina ma pokrój kolumnowy i osiąga około 2 m wysokości (po 7 latach uprawy). Tworzy krótki pień pokryty łuszczącą się, wielobarwną korą, ozdobną w okresie bezlistnym.

W naszych warunkach klimatycznych nie kwitnie lub kwitnie bardzo rzadko. Kwiaty są małe, ukryte w brązowych przysadkach, pojawiają się przed rozwojem liści.

Wymagania i uprawa

Co wyróżnia tą odmianę to odporność na mróz (strefa 5b), suszę i zanieczyszczenie powietrza.

Zastosowanie

Parocja będzie się pięknie prezentować w słonecznych w ogrodach. Sprawdzi się na działkach osiedlowych i miejscach narażonych na nieznaczne zanieczyszczenie powietrza. Może być z powodzeniem uprawiana w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. 

 
Tekst: na podstawie materiałów prasowych Konkursu Roślin Nowości 2020/Zieleń To Życie; zdjęcia: Szkółka PIECH, Katarzyna Jeziorska