10 roślin ozdobnych jesienią
Do ścisłego grona roślin, których jesienią nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie należą przede wszystkim astry bylinowe i to zarówno te niskie, krzaczaste, jak i te wysokie, znane jako marcinki – t.j. astry nowoangielskie (Symphyotrichum novae-angliae) i nowobelgijskie (S. novi-belgii). Jeśli tylko posadzimy je na słonecznym stanowisku i w żyznej, średnio wilgotnej glebie, ich kwiatami będziemy mogli cieszyć się od sierpnia, aż do listopada.
Nie było by jesieni, gdyby nie chryzantemy (Dendranthema). Wbrew swojej żałobnej symbolice kwiaty te są pełne radości. Najpopularniejsze są oczywiście w barwie złota, ale na rynku dostępnych jest wiele innych kolorów, kształtów i rozmiarów. Chryzantemy w ostatnich latach coraz częściej goszczą w ogrodach, ale najpopularniejsze są jako rośliny doniczkowe do dekoracji tarasów i balonów.
Astry, marcinki |
Chryzantemy |
Jesienną gwiazdą ogrodów są także dzielżany ogrodowe (Helenium hybridum), których niewielkie kwiaty w słonecznych kolorach zdobią rabaty od połowy lata do późnej jesieni (przycięte w połowie czerwca zakwitną nieco później, ale bardziej obficie). Podobnie jak astry, rośliny preferują słoneczne stanowiska i żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby.
Jesienny ogród trudno sobie też wyobrazić bez zimowitów jesiennych (Colchicum autumnale), których kwiaty zwiastują wprawdzie nadejście zimy, ale też wspaniale zdobią rabaty.
Dzielżan |
Zimowit |
Kiedy mówimy o jesieni, nie możemy zapomnieć o wrzosach (Calluna vulgaris), gdyż to właśnie o tej porze roku ukazują swoje piękno w pełnej krasie. Trzeba tylko pamiętać, że mają dość szczególne wymagania, dlatego należy posadzić je na widnym stanowisku i w przepuszczalnej, próchniczej, stale lekko wilgotnej glebie o kwaśnym odczynie pH. Dowiedz się więcej o wrzosach
Jeśli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem jesienią, posadźmy w nim także ozdobne krzewy, które pod koniec sezonu wspaniale się przebarwią i wydadzą ozdobne owoce. Należy do nich między innymi kalina koralowa (Viburnum opulus), która w drugiej połowie lata obsypuje się uroczymi, błyszczącymi, zwykle czerwonymi owocami (z wyjątkiem odmiany płonnej 'Roseum'), przypominającymi wiszące na gałązkach korale. Tłem są dla nich są pięknie przebarwiające się o tej porze roku liście, dlatego kalinę można z powadzeniem uznać za jeden z najładniejszych krzewów jesieni.
Wrzosy |
Kalina |
Niezwykle dekoracyjnymi owcami (żółtymi, czerwonymi lub pomarańczowymi), mogą pochwalić się także ogniki szkarłatne (Pyracantha coccinea). Mimo całej swojej urody, są one jednak roślinami dość wrażliwymi na mrozy, dlatego należy uprawiać je w miejscach ciepłych i osłoniętych. Dowiedz się więcej o ognikach
Bardziej odporne na zimno, a przy tym równie atrakcyjne są natomiast berberysy Thunberga (Berberis thunbergii), które jesienią zachwycają nie tylko uroczymi, wiszącymi wzdłuż gałązek jak kolorowe perełki owocami, ale też pięknymi barwami jesiennych liści.
Ognik |
Berberys |
Jesienią cudowny spektakl mogą nam również zaprezentować pnącza. Jednym z najpiękniejszych jest winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), którego liście przybierają pod koniec lata niezwykle atrakcyjne, ogniste barwy. Wśród nich możemy dopatrzyć się też uroczych, granatowych owoców, zebranych w niewielkie, wiszące grona, które czynią roślinę jeszcze piękniejszą.
Wspaniałym pnączem jest także powojnik jesienny (Clematis terniflora), który już od połowy sierpnia obsypuje się niewielkimi, białymi kwiatkami, pozostającymi na pędach aż do przymrozków.
Winobluszcz |
Powojnik |
Jakie są Wasze ulubione jesienne rośliny? |
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie w tekście: Katrina Wiese/CC BY-SA 2.0/Link, zdjęcie tytułowe: kolaż Pixabay