Dereń jadalny (Cornus mas) to niewielkie drzewo, osiągające do 7m wysokości, należące do rodziny dereniowatych (Cornaceae). Roślina ma pokrój wniesiony i tworzy eliptyczne liście ułożone naprzemianlegle. Najbardziej dekoracyjna jest w okresie wczesnowiosennym, gdy kwitnie oraz jesiennym – w czasie owocowania.

Dereń jadalny tworzy żółte, baldachowate kwiatostany. To roślina miododajna. Owoce – pestkowce mają czerwony kolor i cierpki smak.

Warunki uprawy derenia jadalnego

Drzewo ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i świetlne. Dobrze owocuje posadzone  na stanowisku słonecznym i osłoniętych, ale z powodzeniem może rosnąć również w półcieniu.

Toleruje większość typów gleb – nawet podłoża ciężkie. Preferuje lekko zasadowy lub obojętny odczyn gleby. Dereń jadalny może być atakowany przez mszyce. To roślina mrozoodporna. W ogrodzie dereń nie tylko służy jako roślina jadalna, ale przede wszystkim można z niego tworzyć nieformowane żywopłoty. Czasem spełnia również funkcje wiatrochronów, ale wtedy przy silnych wiatrach gorzej owocuje.

Owoce derenia jadalnego mają cierpki, ale ceniony smak. Można je spożywać na surowo, ale zwykle są wykorzystywane do tworzenia konfitur, soków i innych przetworów. W przemyśle alkoholowym (i produkcji amatorskiej) z owoców derenia wytwarza się słynną nalewkę – „dereniówkę”.

Owoce zawierają węglowodany – fruktozę i sacharozę, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminy (głównie witaminę C). W medycynie ludowej zaleca się spożywanie owoców na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Okłady na czoło z wywaru z derenia pomagają przy migrenie.

Polecane odmiany derenia:

  • Macrocarpa, Jolico, P5, Flava