Jak i kiedy zbierać owoce derenia jadalnego?

Jak i kiedy zbierać owoce derenia jadalnego

Dereń jadalny to prawdziwy skarb każdego ogrodu. Jego intensywnie czerwone owoce, bogate w witaminy i minerały, nie tylko pięknie prezentują się na krzewach, ale również stanowią doskonały surowiec do domowych przetworów. Aby jednak cieszyć się ich pełnią smaku i wartości odżywczych, warto wiedzieć, kiedy i jak najlepiej je zbierać. Odkryj sprawdzone metody zbioru, które oszczędzą Twój czas i energię, a jednocześnie zapewnią najwyższą jakość plonów. Zadbaj o to, aby Twój dereń dał z siebie wszystko, a Ty mógł cieszyć się jego owocami przez długie miesiące.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
4
Spis treści
Dlaczego derń jadalny powinien znaleźć się w ogrodzie? Kiedy dojrzewają derenie jadalne? Jak zbierać owoce derenia jadalnego? Jak przechowywać i robić przetwory z derenia?

Dlaczego warto uprawiać derenia jadalnego? Jego owoce to bomby zdrowia!

Dereń jadalny (łac. Cornus mas) z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w ogrodach. To ładny i łatwy w uprawie durzy krzew lub drzewko dorastające do maksymalnie 7 metrów wysokości. Pochodzi z Azji Mniejszej i Europy Południowo-Wschodniej, gdzie rośnie w trudniejszych warunkach, dlatego w Polsce  doskonale radzi sobie w ogrodach przydomowych. Jest też odporny na choroby. Ponadto dereń to cenna roślina miododajna, która kwitnie bardzo wcześnie, już na przełomie lutego i marca, zanim jeszcze pojawią się liście.

Aspekt ozdobny to tylko dodatkowa zaleta rośliny. Dereń jadalny daje nam przede wszystkim jadalne owoce. Są to czerwone pestkowce przypominające żurawinę, a potrafią dojrzewać już od lipca do początku jesieni.

Owoce derenia jadalnego to prawdziwa bomba witaminowa. Są bogate w witaminy C, P i A oraz minerały takie jak żelazo, wapń, potas, magnez, cynk, fosfor, miedź i mangan. Zawierają także beta-karoten, kwasy organiczne (jabłkowy i chinowy), pektyny, garbniki oraz cukry. Dzięki tym składnikom dereń działa korzystnie na układ pokarmowy, wspomaga leczenie anemii, stanów zapalnych, a także otyłości. Dzięki zawartości flawonoidów dereń ma również działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Kwitnienie i owocowanie derenia jadalnego
Fot. Ruckszio, Olha Trotsenko / AdobeStock
Dereń jest odporny na choroby i łatwy w pielęgnacji, a jego owoce mają szerokie zastosowanie kulinarne. Zdecydowanie warto rozważyć posadzenie derenia w swoim ogrodzie, aby móc cieszyć się jego owocami przez długie lata.

Kiedy zbiera się derenia jadalnego? Jakość bez pośpiechu

Owoce derenia jadalnego dojrzewają w zależności od odmiany od połowy sierpnia do końca września, a nawet w październiku. Najlepszy moment na zbiór to wtedy, gdy owoce są intensywnie czerwone i same zaczynają opadać na ziemię. To właśnie wtedy osiągają pełnię smaku.

Nie zrywajmy ich z roślin! Dajmy im czas na naturalne dojrzewanie. To sprawi, że na pewno będą słodkie, soczyste i najbogatsze w składniki odżywcze.

Techniki zbioru derenia – jak zbierać, aby uzyskać najlepsze plony?

Zbiór derenia może być czasochłonny, ale istnieje sposób, który znacznie ułatwia ten proces. Najprostszą metodą jest rozłożenie pod krzewem tkaniny, najlepiej agrowłókniny lub plandeki, na którą będą spadać dojrzałe owoce. Taki sposób zbioru oszczędza czas i energię, a także zapewnia najwyższą jakość plonów.

Rozłóż plandekę pod krzewem od końca sierpnia i regularnie potrząsaj gałęziami, co 3-4 dni, aby zebrać wszystkie dojrzałe owoce. Unikniesz w ten sposób grzebania w trawie i zbierania owoców z ziemi, co jest nie tylko pracochłonne, ale może też wpływać na jakość owoców.

Co zrobić z owocami derenia po zbiorze? Przechowywanie i przetwarzanie

Owoce derenia jadalnego można spożywać na surowo, jednak najlepszy smak osiągają po krótkim przemrożeniu. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do przetworów – dżemy, marmolady czy kompoty to tylko niektóre z możliwości. Doskonałym pomysłem jest również przygotowanie "fałszywych oliwek" z derenia, które mogą stanowić oryginalną przekąskę lub dodatek do potraw.

Nalewka z derenia, znana jako dereniówka, jest jednym z najpopularniejszych produktów z tych owoców – jej lekko kwaskowy smak i właściwości zdrowotne czynią ją niezwykle cenioną.


Zdjęcie tytułowe: Polina / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Marchew 'Deep Purple' F1
Marchew 'Deep Purple' F1
Kalarepa 'Gigant'
Kalarepa 'Gigant'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Dereń jadalny Cornus mas

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści