Logo
Logo

Dereń kousa 'Satomi'

Derenie o ozdobnych kwiatach to jedne z najoryginalniejszych drzewek ogrodowych. Rośliny te przyciągają uwagę ozdobnymi liśćmi wyrastającymi u podstawy kwiatostanów – podsadkami, które do złudzenia przypominają kwiaty, choć nimi nie są. W trakcie kwitnienia rośliny prezentują się spektakularnie.

Poznaj niezwykły dereń kousa 'Satomi', który w czerwcu czaruje różowym kolorem!

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

W polskich szkółkach i centrach ogrodniczych dostępne są liczne odmiany dwóch gatunków derenia o dekoracyjnych, barwnych podsadkach: pochodzącego z Azji derenia kousa (Cornus kousa) oraz pochodzącego z Ameryki Północnej derenia kwiecistego (Cornus florida).

Dereń kousa charakteryzuje się lepszą mrozoodpornością, można go uprawiać na terenie całego kraju. Dostępne w szkółkach odmiany różnią się między sobą siłą wzrostu oraz kolorem, wielkością i kształtem podsadek. Niektóre mają też barwne liście.

Dereń kousa (Cornus kousa) ‘Satomi’ jest odmianą wyselekcjonowaną w Japonii w 1986 roku w szkółkach Shibamichi Honten. Jest to nieduże drzewo o rozłożystym pokroju, luźnej koronie. Dorasta do 4-5 m wysokości. Pędy są początkowo wzniesione, natomiast gałęzie układają się horyzontalnie.

dereń kousa Cornus kousa Satomi
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Liście derenia 'Satomi' są eliptyczne, ostro zakończone, mają do 12 cm długości, atrakcyjne przebarwiają się jesienią na żółto, czerwono i purpurowo.

Kwiaty są zebrane w małe główkowate kwiatostany (przypominające żółtozielone pomponiki) otoczone od spodu atrakcyjnymi, różowiejącymi podsadkami. Podsadki są eliptyczne, ostro zakończone, mają od 5 do 6 cm długości, początkowo są jasnoróżowe, potem różowe, stanowią największą ozdobę rośliny.

Odmiana ta kwitnie bardzo obficie w czerwcu. Kuliste, czerwone owoce dojrzewają we wrześniu, przypominają owoce liczi chińskiego i są jadalne, choć niezbyt smaczne.

Uprawa i wymagania

Dereń kousa ‘Satomi’ to roślina odporna ma mróz – przemarza jedynie w bardzo mroźne zimy. Sadzić go należy na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o kwaśnym pH. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru. Dosyć dobrze znosi krótkotrwałą suszę.

Gdzie posadzić?

Rośliny najpiękniej prezentują się sadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach na tle regularnie koszonego trawnika albo nad brzegiem oczka wodnego. Dereń kousa 'Satomi' jest efektowny nie tylko w okresie kwitnienia, ale także latem i jesienią – dzięki ładnym, atrakcyjnie przebarwiającym się liściom.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Dereń kousa 'Satomi'
Dereń kousa 'Satomi'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)