Dereń kousa 'Satomi'

dereń kousa Cornus kousa Satomi Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Derenie o ozdobnych kwiatach to jedne z najoryginalniejszych drzewek ogrodowych. Rośliny te przyciągają uwagę ozdobnymi liśćmi wyrastającymi u podstawy kwiatostanów – podsadkami, które do złudzenia przypominają kwiaty, choć nimi nie są. W trakcie kwitnienia rośliny prezentują się spektakularnie.

Poznaj niezwykły dereń kousa 'Satomi', który w czerwcu czaruje różowym kolorem!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
10
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

W polskich szkółkach i centrach ogrodniczych dostępne są liczne odmiany dwóch gatunków derenia o dekoracyjnych, barwnych podsadkach: pochodzącego z Azji derenia kousa (Cornus kousa) oraz pochodzącego z Ameryki Północnej derenia kwiecistego (Cornus florida).

Dereń kousa charakteryzuje się lepszą mrozoodpornością, można go uprawiać na terenie całego kraju. Dostępne w szkółkach odmiany różnią się między sobą siłą wzrostu oraz kolorem, wielkością i kształtem podsadek. Niektóre mają też barwne liście.

Dereń kousa (Cornus kousa) ‘Satomi’ jest odmianą wyselekcjonowaną w Japonii w 1986 roku w szkółkach Shibamichi Honten. Jest to nieduże drzewo o rozłożystym pokroju, luźnej koronie. Dorasta do 4-5 m wysokości. Pędy są początkowo wzniesione, natomiast gałęzie układają się horyzontalnie.

dereń kousa Cornus kousa Satomi
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Liście derenia 'Satomi' są eliptyczne, ostro zakończone, mają do 12 cm długości, atrakcyjne przebarwiają się jesienią na żółto, czerwono i purpurowo.

Kwiaty są zebrane w małe główkowate kwiatostany (przypominające żółtozielone pomponiki) otoczone od spodu atrakcyjnymi, różowiejącymi podsadkami. Podsadki są eliptyczne, ostro zakończone, mają od 5 do 6 cm długości, początkowo są jasnoróżowe, potem różowe, stanowią największą ozdobę rośliny.

Odmiana ta kwitnie bardzo obficie w czerwcu. Kuliste, czerwone owoce dojrzewają we wrześniu, przypominają owoce liczi chińskiego i są jadalne, choć niezbyt smaczne.

Uprawa i wymagania

Dereń kousa ‘Satomi’ to roślina odporna ma mróz – przemarza jedynie w bardzo mroźne zimy. Sadzić go należy na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o kwaśnym pH. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru. Dosyć dobrze znosi krótkotrwałą suszę.

Gdzie posadzić?

Rośliny najpiękniej prezentują się sadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach na tle regularnie koszonego trawnika albo nad brzegiem oczka wodnego. Dereń kousa 'Satomi' jest efektowny nie tylko w okresie kwitnienia, ale także latem i jesienią – dzięki ładnym, atrakcyjnie przebarwiającym się liściom.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści